Biblioteka Kraków liczy na twój głos!

17 czerwca rozpoczęło się głosowanie nad Budżetem Obywatelskim dla Krakowa. Wśród wielu inicjatyw znalazły się projekty dotyczące Biblioteki Kraków!

Budżet Obywatelski to proces, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta Krakowa, przez to mogą bezpośrednio zrealizować potrzeby lokalnych społeczności. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Krakowa, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 16 lat. Na projekty dotyczące dzielnic mogą głosować jedynie ich mieszkańcy.

Głosowanie odbywa się w dniach 17-30 czerwca 2017 roku za pośrednictwem platformy internetowej dostępnej pod adresem: www.budzet.krakow.pl lub w formie papierowych kart do głosowania. Głosując przez Internet trzeba będzie wpisać hasło przysłane sms-em, by zaś pobrać kartę do głosowania trzeba będzie przedstawić dokument potwierdzający tożsamość. O szczegółowe zasady głosowania zapytaj bibliotekarza.

PUNKTY DO GŁOSOWANIA W FILIACH BIBLIOTEKI KRAKÓW

Biblioteka Główna ul. Powroźnicza 2
• Filia nr 1 ul. Dietla 80/82
• Filia nr 16 ul. Radzikowskiego 29
• Filia nr 20 ul. Opolska 37
• Filia nr 21 ul. Królewska 59
• Filia nr 34 ul. Borsucza 12
• Filia nr 56 os. Zgody 7

 

ZACHĘCAMY DO GŁOSOWANIA NA PROJEKTY DZIELNICOWE


Dzielnica IV Prądnik Biały
Numer Projektu: 2

„Poczytajmy i posłuchajmy nowości oraz doposażenie biblioteki” – Filia nr 16, ul. Radzikowskiego 29
Nowości wydawnicze, ciekawe lektury dziecięce i audiobooki. Do tego materiały plastyczne dla najmłodszych. Doposażenie bibliotek to świetny sposób na przekonanie nieczytających do literatury i naukę najmłodszych, że książka to świetny przyjaciel! Materiały plastyczne uatrakcyjnią prowadzone w filii popularne wśród dzieci i młodzieży „Lekcje biblioteczne”.

Szacunkowa wartość projektu: 35 000 zł

 


Dzielnica VIII Dębniki
Numer Projektu: 6


„Nowoczesna biblioteka w Osiedlu Podwawelskim” – Filia nr 28, ul. Komandosów 1
Utworzenie zbioru audiobooków i montaż klimatyzacji w pomieszczeniach biblioteki. Zakup audiobooków: nowości wydawniczych oraz klasyki literatury polskiej. Dofinansowanie znacznie poprawi atrakcyjność oferty biblioteki, jak również pomoże przyczynić się do zwiększenia czytelnictwa w Dzielnicy.

Szacunkowa wartość projektu: 15 000 zł

 


Dzielnica X Swoszowice
Numer Projektu: 3

„Biblioteka dla wszystkich – czytanie jest modne” – Filia nr 35, ul. Chałubińskiego 47
Wzbogacenie zasobów książkowych: nowości oraz kontynuacji wydawniczych a także audiobooków. Zakup kamerek internetowych do wideokonferencji dla seniorów.
Aktywizacja działalności kulturalno-oświatowej, wprowadzenie nowych i kontynuacja starych form animacji.

Szacunkowa wartość projektu: 15 000 zł

 


Dzielnica XI Podgórze Duchackie
Numer Projektu: 8

„Gry planszowe w Twojej Bibliotece” – Filia nr 40, ul. Łużycka 55
W ramach projektu zakupione zostaną nowoczesne gry planszowe. Zorganizowanych zostanie 10 „Spotkań planszówkowych” oraz turnieje dla zainteresowanych mieszkańców Krakowa.

Szacunkowa wartość projektu: 23 000 zł

 


Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim
Numer Projektu: 8

„Biblioteka nowości pełna” – Filia nr 45, ul. Teligi 24
Fundusze z Budżetu Obywatelskiego pomogą wzbogacić księgozbiór filii i przyczynią się do poprawy czytelnictwa w Krakowie. Celem projektu jest systematyczne powiększanie księgozbioru o nowe, atrakcyjne tytuły.

Szacunkowa wartość projektu: 25 000 zł

 


Dzielnica XV Mistrzejowice
Numer Projektu: 1

„Książka na życzenie” – Filie nr 48 (os. Bohaterów Września 26) i 49 (os. Tysiąclecia 42)
Zakup nowych książek i komiksów dla filii nr 48 i 49 Biblioteki Kraków, co niewątpliwie wpłynie na rozwój zainteresowania biblioteką młodzieży oraz wytworzenie pożądanych nawyków czytelnictwa wśród najmłodszych.

Szacunkowa wartość projektu: 16 000 zł

 


Dzielnica XVIII Nowa Huta
Numer Projektu: 3

„Kolorowa prasa do biblioteki zaprasza” – Filia nr 56, os. Zgody 7
Prenumerata do kącika prasowego tytułów gazet codziennych, hobbystycznych, kobiecych, motoryzacyjnych, a także czasopism dla dzieci i całej rodziny, w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców. Projekt przyczyni się do kształtowania nawyków czytelniczych.

Szacunkowa wartość projektu: 4 000 zł

 


Numer Projektu: 7

„Planszówki w Twojej bibliotece” – Filia nr 56, os. Zgody 7
W ramach projektu zakupione zostaną nowoczesne gry planszowe. Zorganizowanych zostanie 10 „Spotkań planszówkowych” oraz turnieje dla zainteresowanych mieszkańców Krakowa. Projekt ma charakter integracyjny dla mieszkańców Dzielnicy XVIII.

Szacunkowa wartość projektu: 22 000 zł

 


Numer Projektu: 13 

„Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” – Filie nr 53 (os. Stalowe 12 ), 54 (os. Młodości 8), 55 (os. Teatralne 25), 56 (os. Zgody 7)
Uzupełnienie księgozbiorów filii znajdujących się na terenie Dzielnicy XVIII poprzez zakup nowości wydawniczych dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Projekt przyczyni się do kształtowania nawyków czytelniczych – szczególnie wśród nastolatków i najmłodszych; służyć będzie także wyrównywaniu szans, by każdy chętny mógł bezpłatne skorzystać z książkowej oferty bibliotecznej.

Szacunkowa wartość projektu: 20 000 zł

 

 

ZACHĘCAMY DO GŁOSOWANIA NA PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE


 

Numer Projektu: 110

„Book Truck – Mobilna Biblioteka”
Projekt zakłada zorganizowanie wszechobecnej, nowoczesnej biblioteki. „Book Truck – Mobilna Biblioteka” to idea szerokiego rozprzestrzeniania literatury w mieście. Book-truck będzie wykorzystywany nie tylko w roku realizacji projektu, ale może na stałe wpisać się w krajobraz kulturalny miasta. Pomysł Book Trucków, z powodzeniem realizowany w krajach skandynawskich i USA, stanowi skuteczną tudzież atrakcyjną formę promowania czytelnictwa, umożliwiając dostęp do książek mieszkańcom w najbardziej oddalonych rejonach miejskiej aglomeracji.

Szacunkowa wartość projektu: 269 000 zł


 

Numer Projektu: 68

„Utworzenie Galerii Fotografii Prasowej”
Stworzenie mobilnej wystawy fotografii prasowej, prezentowanej w lokalach Biblioteki Kraków, zapewni mieszkańcom miasta łatwy dostęp do ciekawej i cieszącej się dużym zainteresowaniem nowoczesnej formy sztuki.

Szacunkowa wartość projektu: 25 000 zł


 

Numer Projektu: 11

„Radość na sztuki”
Cykl 30 spotkań dla dzieci (3-10 lat) w formie warsztatów bajkoterapeutycznych z elementami muzycznymi, opartych o wydaną w formie książeczki bajkę. Warsztaty, ukierunkowane na wieloaspektowy odbiór bajek terapeutycznych, mogą zachęcić dzieci do korzystania z biblioteki i odkrywania radości czytania. To atrakcyjna forma promocji czytelnictwa wśród najmłodszych odbiorców, w której muzyka spotyka się z literaturą.
Szacunkowa Wartość projektu: 30 300 zł


Budżet Obywatelski 2017