„Wymazane”. Spotkanie z Michałem Witkowskim.

Gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków  był  Michał Witkowski.  Podczas spotkania rozmawialiśmy m.in. o jego najnowszej książce  „Wymazane”.

O książce

Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIRów „Tijuana”. Kilka bloków postawionych na bagnach, w próżni. W tej scenerii, zapełnionej całą galerią oryginałów, rozgrywa się przewrotny romans, Harlequin a rebours. Wszystko odbywa się tu na odwrót niż w klasycznej historii miłosnej.  Pięknego Damiana fascynują jedynie ciała stare, grube i porozciągane, a królowa pieczarek Alexis ma wobec niego podstępny plan. Historia pęcznieje od żądz i emocji. – Michał Witkowski, kronikarz Polski z pazłotka, dykty i blachy falistej, stworzył nową baśń o tej dziwnej krainie z „wymazaną” tożsamością. Nie przestał być sobą, ale już na pierwszy rzut oka widać, że w Wymazanym obok absurdalnego poczucia humoru i groteski pojawia się nowy ton – poważny, miejscami gorzki.  Akcja tej napisanej z niewiarygodnym epickim rozmachem powieści dzieje się m. in. we współczesnej Polsce, średniowieczu, przedwojennym i wojennym Grudziądzu, a nawet na Malediwach. Zapomnijcie o Lubiewie, witajcie w Wymazanym!

O autorze

Michał Witkowski: Enfant terrible polskiej literatury. Laureat Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia, trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” (w tym finalista), finalista Angelusa. Tłumaczony na ponad trzydzieści języków.

7 grudnia 2017