Znamy zwycięzcę pierwszej edycji Nagrody „Żółta Ciżemka”

„Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej z ilustracjami Emilii Dziubak zwyciężyło w pierwszej edycji Nagrody „Żółta Ciżemka” za książkę dla dzieci i młodzieży. Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród odbyło się 15 grudnia w Sali Fontany w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”.

W 2017 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, Biblioteka Kraków podjęła decyzję o powołaniu ogólnopolskiej Nagrody „Żółta Ciżemka” za książkę dla dzieci i młodzieży. Obierając na patronkę Nagrody Antoninę Domańską, autorkę powieści i opowiadań historycznych, nawiązano do najlepszych polskich tradycji literatury dla dzieci. Biblioteka Kraków za cel ustanowienia Nagrody „Żółta Ciżemka” przyjęła uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. Poprzez tę inicjatywę pragnie wyróżnić tych rodzimych autorów, ilustratorów, grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym przynosić im intelektualną, emocjonalną i estetyczną przyjemność z obcowania ze światem dobrej książki.

Spośród 58 zgłoszeń, Kapituła w składzie: prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, dr Stanisław Dziedzic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek oraz dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, nominowała do Nagrody trzy tytuły:

1. Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, „Niezłe ziółko”, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2016.
  2. Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, „Tru”, Media Rodzina, Poznań 2016.
  3. Jarosław Mikołajewski, il. Joanna Rusinek, „Wędrówka Nabu”, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt 2016.

Książki zgłoszone do Nagrody Żółtej Ciżemki 2017 – wydane w 2016 roku

Fundatorem Nagrody – w wysokości 25 000 zł – jest Prezydent Miasta Krakowa. Nagrodę wręczył  Andrzej Kulig- Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Okolicznościowe statuetki zaprojektował i wykonał prof. Krzysztof Nitsch.

Więcej zdjęć z uroczystości