Krakowska Książka Miesiąca – styczeń 2018

Jury Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca” postanowiło uhonorować w styczniu książkę Patryka Czarkowskiego pt. „Czekamy”. Spotkanie z autorem oraz wręczenie nagrody odbędzie się 25 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”.

O autorze

Patryk Czarkowski (ur. 1982 w Białej Podlaskiej) – publikował w „8. Arkuszu Odry”, „biBLiotece”, „Frazie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym” i „Zeszytach Literackich”. Laureat „POŁOWU” 2012. Stypendysta Fundacji Grazella im. Marii Anny Siemieńskiej (2013). Laureat Nagrody Poetyckiej im. Anny Świrszczyńskiej (2015), dzięki której ukazał się jego debiutancki tomik wierszy pt. Precyzja roślin (2015) – wyróżniony na kutnowskim festiwalu ZŁOTY ŚRODEK POEZJI. Mieszka w Krakowie.

O książce

Okładka książki Czekamy

„Czekamy” Czarkowskiego to wiersze ostre jak brzytwa. Z obserwowaniem świata przyrody, zwierząt i ludzi – przez mikroskop języka. Zastanawiające, trudne do przyszpilenia wiersze, których nie sposób osadzić w żadnym z opisanych w ostatnich latach sposobów poezjowania. Jest w nich momentami przerażający dystans, jakby autor obserwował ludzi przez mikroskop. O ile pisze o ludziach, bo zajmuje go przede wszystkim świat przyrody – zwłaszcza zwierzęcy. Zwierzęta są przez Czarkowskiego opisywane jako ludzkie ofiary, a przemoc wobec nich jest dla niego doświadczeniem fundamentalnym. Ale i ludzie nie mają u autora „Czekamy” lepiej. Podobnie jak zwierzęta są wtłoczeni w przyrodę i poddani totalnemu determinizmowi – żyją w cieniu nieuniknionej śmierci i – uwaga! – zemsty ze strony braci mniejszych.

Z rekomendacji Mariusza Grzebalskiego

Wręczenie Nagrody