Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”

W czerwcu 2017 roku, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, administracja Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” została przekazana Bibliotece Kraków.

Kamienica przy ul. Szczepańskiej 1, w której mieści się Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, powstały w 1951 roku, wybudowana została ok. 1300 r. Pod nazwą „Sub Pira” lub „Sub Pyrn” –  czyli „Pod Gruszką” – odnotowana została już w 1556. Kiedy właścicielem Kamienicy „Pod Gruszką” był chorąży i sędzia grodzki Andrzej Żydowski, na jego zlecenie Baltazar Fontana wykonał słynne sztukaterie w Sali noszącej obecnie jego imię (Baltazar Fontana działał na terenie Krakowa i Małopolski w latach 1693-1703). Historycy sztuki uważają, że Sala Fontany w Klubie Dziennikarz „Pod Gruszką” należy do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich w Polsce.

W 1899 r. w salach I piętra rozpoczęła działalność Kawiarnia Franza Sauera, a Sala Fontany była wtedy przeznaczona tylko dla kobiet. Od roku 1927 rozpoczęła działalność restauracja „Ziemiańska”, która w krótkim czasie splajtowała, zaś kamienica trafiła pod zarząd Izby Lekarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej i rozwiązaniu Izby Lekarskiej w latach 50., lokal w Kamienicy „Pod Gruszką” przejęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wtedy powstał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym do stanu wojennego bywał kwiat dziennikarstwa krakowskiego i polskiego, gwiazdy filmu, teatru i estrady. Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w 2008 r. przekazał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” pod administrację Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, który reaktywował w tym miejscu działalność restauracyjną i kulturalną oraz umożliwił działającym obecnie stowarzyszeniom dziennikarskim (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) prowadzenie działalności statutowej.

Biblioteka Kraków w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na:

  • czwartkowe spotkania Salonu Literackiego Biblioteki Kraków
  • comiesięczne uroczyste wręczanie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
  • spotkania z dziennikarzami, reporterami i fotoreporterami organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP
  • spotkania literackie organizowane także przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Literatów Polskich
  • koncerty

 

 

KIEROWNIK KLUBU: Grażyna Potoczek, e-mail: grazyna.potoczek@biblioteka.krakow.pl

Kontakt z Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką”:

ulica Szczepańska 1, Kraków
31-011 Kraków
tel. 512-455-260

 

KLUB DZIENNIKARZY „POD GRUSZKĄ”
PRZY BIBLIOTECE KRAKÓW
HARMONOGRAM

ulica Szczepańska 1, Kraków

 

24 KWIETNIA, godz. 18.00

Wydawnictwo Signo i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na na promocję tomu opowiadań Renaty Batko „Bardzo bardzo Dziki Zachód”.

Fragmenty opowiadań w interpretacji Łukasza Batko i autorki.
Oprawa muzyczna: Robert Marcinkowski – gitara i wokal.
Prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta.

 

25 KWIETNIA, godz. 18.00

Krakowska Witryna Fotograficzna. Najlepsze zdjęcia marca. Prowadzenie: Marek Lasyk.

Krakowska Witryna Fotograficzna jest inicjatywą fotoreporterów prasowych z terenu Krakowa. Swe zdjęcia fotoreporterzy publikują nie tylko na łamach prasy, ale także na blogu www.krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com, który jest odwzorowaniem witryny umieszczonej przy pl. Wszystkich Świętych 11, w oknie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Z Witryną współpracować mogą wszyscy fotoreporterzy prasowi, którzy pracują dla mediów analogowych lub cyfrowych.

 

11 MAJA, godz. 18.00

Spotkanie w słowie. O twórczości literackiej Karola Wojtyły.

Biblioteka Kraków zaprasza na wieczór autorski i promocję książki prof. Zofii Zarębianki. Spotkanie poprowadzi dyrektor Biblioteki Kraków dr Stanisław Dziedzic. W dyskusji wezmą udział: ks. prof. Tadeusz Dzidek, prof. Marek Karwala, dr Anna Karoń-Ostrowska. Fragmenty książki przeczyta: Jakub Kosiniak.

Zofia Zarębianka – poetka, eseistka, profesor zwyczajny w Katedrze Literatury XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Komisji Historycznoliterackiej PAN, Towarzystwa Naukowego KUL.

 

 18 MAJA, godz. 18.00

Biblioteka Kraków zaprasza na wieczór autorski Stanisławy Łowińskiej „Cisza na palcach”. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Dziwisz.

Stanisława Łowińska – ukończyła kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Dziennikarskie na UJ w Krakowie. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Uprawia różne formy poetyckie: pieśni, hymny, fraszki, bajki, kolędy, pastorałki, satyry. Publikowała w wielu wydawnictwach, almanachach  i edycjach  zbiorowych. Już ponad dwadzieścia lat organizuje Lednicką Wiosnę Poetycką, opracowała 11 antologii z cyklu, „Strofy lednickie”.

 

25 MAJA, godz. 19.00

„Słowa wyśpiewane”. Biblioteka Kraków zaprasza na koncert zespołu „Koszau”, gościnnie wystąpi Joanna Maczuga.

Koszau to cyniczno-muzyczna podróż w głąb codziennych „przemyśli”, które łatwo przeoczyć. Muzyka zespołu jest jak ćma krążąca wokół dopalającej się świecy, mucha bzycząca natrętnie w upalne popołudnie, gorzka herbata lub gołąb na parapecie. Minimalistyczna mieszanka bluesa, jazzu i piosenki autorskiej, opisująca to, co intrygujące w drobnych i na pozór nieważnych sytuacjach czy gestach.

 

8 MAJA, godz. 17.30

„Lwów pod okupacją 1939-1941”

Biblioteka Kraków i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zapraszają projekcję filmu Lwów pod okupacją 1939-1941. Prowadzenie spotkania Paweł Brzegowy.

 

10 MAJA, godz. 12.00

Biblioteka Kraków i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP zapraszają na wręczenie Nagród Złotej i Zielonej Gruszki, organizowane corocznie przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Decyzję Kapituły przedstawi i ogłosi Prezes SDRP Sławomir Pietrzyk, nagrody wręczy Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

 

14 MAJA, godz. 18.00

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Kraków zaprasza na promocję  poematu  Aleksandra Szumańskiego „Fotografie polskie”.

Poemat martyrologiczno-niepodległościowy „Fotografie polskie” został wydany w 2000 roku. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości ukazuje się  drugie wydanie poematu poszerzone o cztery części:
– Wiersze nie tylko lwowskie,
– Maluję wiersze i piszę kwiaty,
– Spotkania teatralne,
– Moja Muza.

Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie(ojciec – docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka – filolog polski). Dyplom  inż. budownictwa lądowego uzyskał na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim „Kurierze Codziennym”.

Dorobek twórczy: ok. 4000 wierszy, w tym poemat „Fotografie polskie”, poemat miłosny „Odlatujące ptaki”, poemat „Amerykańsko lwowskie wyznania miłosne, oraz inne niespełnienia”. Ponadto 12 książek poetyckich, publikacje, reportaże, recenzje, krytyki i inne. Tłumaczony m. in. na język japoński.

 

15 MAJA, godz.18.00

„Dwa oblicza księżyca”

Biblioteka Kraków i Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich zapraszają na promocję nowego tomu poezji Alicji Krystyny Jezierskiej.

Krystyna Alicja Jezierska. Poetka, urodzona w Krakowie, tu ukończyła studia i pracowała. Jej wiersze zamieszczane były na łamach: Życia Literackiego, Przekroju, Poezji dzisiaj, publikowane od piętnastu lat w Tygodniku Salwatorskim oraz w licznych almanachach. Poetyckie ballady tej autorki są wykonywane przez wielu pieśniarzy. Opublikowała następujące tomiki poetyckie: „Deszcz złotych przecinków” (1997), „Z muzami nad Krakowem” (1998).

 

21 MAJA, godz. 18.00

Biblioteka Kraków i Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich zapraszają na spotkanie z Wiesławem Trzeciakowskim.

Wiesław Trzeciakowski ukończył filologię polską na UMK  w Toruniu. Pracował w zawodzie nauczycielskim, w latach 1980–1984 był kierownikiem klubu Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Bydgoszczy, a także dziennikarzem, dyrektorem Wydziału Kultury i Nauki UM Bydgoszczy (1999–2000).

Wiesław Trzeciakowski jest też tłumaczem niemieckiej poezji i eseistyki artystycznej. Zajmuje się także publicystyką historyczną. Jest laureatem wielu ogólnopolskich  konkursów literackich. W latach 1997–2001 był stałym współpracownikiem miesięcznika „Przegląd Artystyczno-Literacki”. Od stycznia 2003 do lipca 2005 był redaktorem naczelnym „Kwartalnika Akademickiego”. Członek Internationale Novalis Gesellschaft. (Niemcy). Wybrane publikacje książkowe: Chłopiec z różą – tom wierszy, główny laureat XII Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Łodzi za książkowy debiut poetycki, Książę pisze list, tom wierszy, Novalis i Hymny do Nocy (przekład, wprowadzenie i objaśnienia W. Trzeciakowski), wydanie dwujęzyczne, z grafikami, Bydgoszcz, Śmierć w kwitnącym sadzie, opowiadania.

 

22 MAJA, godz. 18.00

„Modlitwy malowane trzciną”

Biblioteka Kraków i Wydawnictwo SIGNO  zapraszają na promocję tomu poetyckiego Adriany Jarosz „Modlitwy malowane trzciną”.
Recytacja: Autorka i Paulina Gabor, (akompaniować jej będzie Julianna Palica) oraz zaproszeni goście. oprawa muzyczna: Irena Salwowska – śpiew i gitara słowo krytyczne i prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta.

 

23 MAJA, godz. 18.00

Biblioteka Kraków i Krakowska Witryna Fotograficzna zapraszają na spotkanie „Najlepsze zdjęcia kwietnia”. Spotkanie poprowadzi Marek Lasyk.

Krakowska Witryna Fotograficzna jest inicjatywą fotoreporterów prasowych z terenu Krakowa. Swe zdjęcia fotoreporterzy publikują nie tylko na łamach prasy, ale także na blogu www.krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com, który jest odwzorowaniem Witryny umieszczonej przy pl. Wszystkich Świętych 11, w oknie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Z Witryną współpracować mogą wszyscy fotoreporterzy prasowi, którzy pracują dla mediów analogowych lub cyfrowych.

 

Wydarzenia w Bibliotece Kraków