Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”

W czerwcu 2017 roku, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, administracja Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” została przekazana Bibliotece Kraków.

Kamienica przy ul. Szczepańskiej 1, w której mieści się Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, powstały w 1951 roku, wybudowana została ok. 1300 r. Pod nazwą „Sub Pira” lub „Sub Pyrn” –  czyli „Pod Gruszką” – odnotowana została już w 1556. Kiedy właścicielem Kamienicy „Pod Gruszką” był chorąży i sędzia grodzki Andrzej Żydowski, na jego zlecenie Baltazar Fontana wykonał słynne sztukaterie w Sali noszącej obecnie jego imię (Baltazar Fontana działał na terenie Krakowa i Małopolski w latach 1693-1703). Historycy sztuki uważają, że Sala Fontany w Klubie Dziennikarz „Pod Gruszką” należy do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich w Polsce.

W 1899 r. w salach I piętra rozpoczęła działalność Kawiarnia Franza Sauera, a Sala Fontany była wtedy przeznaczona tylko dla kobiet. Od roku 1927 rozpoczęła działalność restauracja „Ziemiańska”, która w krótkim czasie splajtowała, zaś kamienica trafiła pod zarząd Izby Lekarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej i rozwiązaniu Izby Lekarskiej w latach 50., lokal w Kamienicy „Pod Gruszką” przejęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wtedy powstał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym do stanu wojennego bywał kwiat dziennikarstwa krakowskiego i polskiego, gwiazdy filmu, teatru i estrady. Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w 2008 r. przekazał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” pod administrację Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, który reaktywował w tym miejscu działalność restauracyjną i kulturalną oraz umożliwił działającym obecnie stowarzyszeniom dziennikarskim (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) prowadzenie działalności statutowej.

Biblioteka Kraków w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na:

  • czwartkowe spotkania Salonu Literackiego Biblioteki Kraków
  • comiesięczne uroczyste wręczanie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
  • spotkania z dziennikarzami, reporterami i fotoreporterami organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP
  • spotkania literackie organizowane także przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Literatów Polskich
  • koncerty

A kawiarnia i restauracja „Gruszka Nova” zapraszają na kawę i herbatę oraz lancze.

 

KIEROWNIK KLUBU: Grażyna Potoczek, e-mail: grazyna.potoczek@biblioteka.krakow.pl

Kontakt z Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką”:

ulica Szczepańska 1, Kraków
31-011 Kraków
tel. 512-455-260

 

KLUB DZIENNIKARZY „POD GRUSZKĄ”
HARMONOGRAM – GRUDZIEŃ

ulica Szczepańska 1, Kraków

1 GRUDNIA, godz. 17.00

Premiera filmu „Oblicza autonomicznego Krakowa. Czas prezydenta: Mikołaj Zyblikiewicz”, scenariusz i reżyseria – Julian Rachwał – więcej

 

5 GRUDNIA, godz. 17.30

Spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Dr Karolina Grodziska: Zapomniani lwowscy dziennikarze – Jan Zahradnik i Michalina Grekowicz-Hausnerowa.

 

6 GRUDNIA, godz. 18.00

„Książka dla wymagających na półkach księgarskich”

Kolejne spotkanie odbywające się w ramach Dni Książki dla Wymagających organizowanych przez Księgarnię Akademicką Sp. z o.o., mających na celu popularyzację publikacji niszowych – od książek naukowych i specjalistycznych po regionalistyczne oraz artystyczne. Tego rodzaju publikacje często nie mogą zaistnieć na rynku i w dystrybucji ze względu na dużą konkurencję wysokonakładowych oraz głośno promowanych tytułów. Tym razem porozmawiamy o obecności takiej literatury w polskich księgarniach, zwłaszcza małych i niezależnych.

 

7 GRUDNIA, godz. 18.00

Gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków będzie Michał Witkowski ze swoją najnowszą książką „Wymazane”.

 

GRUDNIA, godz. 18.00

„Biber, Chopin, Paderewski”

Koncert w wykonaniu:
Monika Makowska-skrzypce
Sławomir Cierpik-fortepian
Stefan Łabanowski-fortepian

 

11 GRUDNIA, godz. 19.30

Wydawnictwo Signo i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na promocję najnowszej książki poetyckiej Agnieszki Zięby pt. „Linie papilarne”.

recytacja:
Autorka
oprawa muzyczna: Barbara Leśniak – fortepian i wokal
słowo krytyczne: Michał Piętniewicz
prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

 

12 GRUDNIA, godz. 18.00

Spotkanie świąteczne ZLP

 

13 GRUDNIA, godz. 16.00

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. „Kawiarenka Nowych Mediów”.

 

14 GRUDNIA, godz. 18.00

Gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków będzie Piotr Tymiński, autor poruszającej powieści „Wołyń”.

 

15 GRUDNIA, godz. 18.00

Spotkanie z dr Pawłem Rojkiem autorem książki „Liturgia dziejów. Jan Paweł II i mesjanizm”. Rozmowę z autorem poprowadzi dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków, znawca literackiej działalności Jana Pawła II, autor ważnej w tej dziedzinie książki „Romantyk Boży”.
Grzegorz Górny, twórca pisma „Fronda” o książce Pawła Rojka „Liturgia dziejów. Jan Paweł II i mesjanizm” edytowanej w 2016 r. przez Wydawnictwo M, napisał: „Polski mesjanizm jest kluczem do zrozumienia dzieła Jana Pawła II. Nie da się właściwie pojąć papieskiej teologii historii, teologii cierpienia i teologii narodu bez kontekstu polskiej myśli romantycznej. Nauczanie Jana Pawła II jest przy tym finalną postacią naszego mesjanizmu, dzięki czemu samo stanowi klucz do jego właściwego odczytania. Paweł Rojek sytuuje Jan Pawła II w długim pochodzie polskich mesjanistów, który nie utknął gdzieś w historii, lecz – ku przerażeniu Marii Janion – ciągnie się nadal przez nasze życie, porywając za sobą wciąż nowe pokolenia.”
Autor książki, dr Paweł Rojek jest filozofem i socjologiem, pracownikiem Instytutu Filozofii i Uniwersytetu Jagiellońskiego, był redaktorem naczelnym kwartalnika „Pressje”, związany jest z Klubem Jagiellońskim.

16 GRUDNIA, godz. 12.00

Koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej. Wystąpią wychowankowie Elżbiety Ptak.

 

18 GRUDNIA, godz. 18.00

Koncert „Święta Bożego Narodzenia we Lwowie”

W programie kolędy lwowskie i wspomnienie zwyczajów świątecznych w polskim Lwowie. Wystąpią: Magdalena Sowa, Irena Paprocka, zespół Chawira”, Franciszek Makuch, Dorota Helbin, Mateusz Dudek.

Wstęp za zaproszeniami (tel. 660 958 876).

 

19 GRUDNIA 2017, godz. 18.00

„Gore gwiazda Jezusowi”. Kolędy, pastorałki i pieśni

Udział wezmą:
Irena Urbańska – słowo
Jaga Wrońska – śpiew
Jacek Bylica – fortepian

Audycja słowno-muzyczna prezentująca poezję związaną z okresem Bożego Narodzenia, m.in. I.K. Gałczyńskiego, T. Lenartowicza, Cz. Miłosza, J. Tuwima.

Irena Urbańska – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracowała z Akademią Muzyczną, Operą Krakowską, z zespołem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, z którym dokonała wielu nagrań i odbyła wiele tras koncertowych w kraju i za granicą. Na początku lat 90. zainteresowała się muzyką klezmerską, współpracowała z zespołem Kroke. W jej dorobku nagraniowym znajdują się m.in. płyty: Pieśni Mordechaja Gebirtiga (1997 r.), Bubliczki (1998 r.), Kołysanki żydowskie (1999 r.), Szabes (2003 r.), Chanuke (2004 r.), Purim (2004 r.) i Żydowskie pieśni miłosne (2005 r.). Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń, m.in.: Orderu Komisji Edukacji Narodowej w 2002 r., Medalu Komitetu Opieki nad Majdankiem i Złotego Medalu Zasłużonego Działacza Kultury.

 

20 GRUDNIA,  godz. 18.00

Krakowska Witryna Fotograficzna. Najlepsze zdjęcia listopada.
Prowadzenie: Marek Lasyk.

 

 21 GRUDNIA, godz. 18.00

„Opowieść Wigilijna”

W Salonie Literackim Biblioteki Kraków będziemy gościć Krakusów z krwi i kości, dwóch braci, wspaniałych gawędziarzy, Andrzeja Kozioła i Michała Kozioła, którzy zabiorą nas w świat wspomnień i opowiedzą, jak to drzewiej wyglądały w Polsce Święta Bożego Narodzenia.