www_hrabal_784

Od 12 czerwca do końca sierpnia w Bibliotece Kraków prezentowana będzie wystawa „Magiczny świat Bohumila Hrabala” złożona z kilkudziesięciu unikalnych fotografii Ladislava Michálka, przyjaciela i nadwornego fotografa Bohumila Hrabala (1914-1997), wybitnego czeskiego pisarza.

Na zdjęciach sportretował jego samego i udokumentował Pragę opisaną przez autora wybitnych powieści, m.in. Pociągi pod specjalnym nadzorem, Postrzyżyny i Obsługiwałem angielskiego króla.

Wystawa, przygotowana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, należy do kategorii wędrujących. Będzie prezentowana w kilku placówkach Biblioteki Kraków:

• 17-31 sierpnia 2017 – Filia 48 (ul. Boh. Września 26)

Ladislav Michálek:
Magiczny świat dzielnicy, gdzie Żył Bohumil Hrabal

Libeň, podmiejska robotnicza dzielnica Pragi, gdzie w latach 50. Bohumil Hrabal odnalazł w swój skromny prosty dom w starej czynszowej kamieniczce, której nie opuścił, dopóki nie zburzyły jej po trzydziestu latach buldożery. Dzielnica, którą znał i codziennie przemierzał, dziś już prawie nie istnieje, ale przeżyła w jego książkach. Dzielnica, która swoim ludowym charakterem i mozaiką gospód istotnie wpłynęła na twórczość pisarza i jego przyjaciół oraz naznaczyła jego sposób życia. (…) To tutaj Hrabal mieszkał na ulicy Na Hrázi, czy jak mawiał „Na grobli wieczności”, tutaj chadzał do bufetu Svět.

To właśnie tę Libeň ze szczególną wrażliwością przez długie lata fotografował Ladislav Michálek (ur. 1937). Fotografował proces stopniowej przemiany dzielnicy, jej zakątki, małe uliczki, restauracyjki, domy, podwórka, pracownie rzemieślnicze, wyrzucone przez Wełtawę odpady, znikające ze ścian libeńskich domów napisy reklamowe. (…)  Począwszy od lat 70. fotografuje również Hrabala, który po przyjacielsku nazywa go swoim nadwornym fotografem. Są tu zdjęcia z Kerska, z gospody, na grzybach, w pociągu. Obaj autorzy znajdują w sobie wzajemną inspirację. W latach siedemdziesiątych przygotowują kilka wspólnych publikacji opartych o teksty Hrabala i fotografie Michálka. Na wystawie prezentujemy wybór fotografii z twórczości libeňskiego fotografa.

Czeskie Centrum
                                                                                                                        (fragment noty o wystawie)

Zachęcamy do lektury książek Bohumila Hrabala.

Fotografie Ladislava Michálka

Plata Hrabal