Katalog OPAC

Katalog elektroniczny rejestruje nie tylko zbiory Biblioteki Głównej i 56 filii Biblioteki Kraków, ale także indeksuje blisko 22 tysiące darmowych e-booków z zasobów internetowej biblioteki Wolne Lektury, księgarni Legimi oraz czytelni IBUK Libra.

Katalog jest na bieżąco aktualizowany o najnowsze nabytki biblioteczne. Stanowi on pełną informację o zbiorach dostępnych w Bibliotece Kraków.

Logowanie

Aby zalogować się na konto czytelnika w katalogu on-line, należy w polu identyfikator wpisać (do wyboru):

 • numer karty bibliotecznej,
 • PESEL,
 • adres e-mail,
 • nazwisko i imię.

Logowanie przy użyciu nazwiska i imienia może się nie udać, jeśli w bibliotece zarejestrowane są inne osoby o tym samym imieniu i nazwisku.

Hasło do pierwszego logowania podaje bibliotekarz w czasie zapisu do biblioteki. Zaleca się zmianę hasła po pierwszym logowaniu. Czytelnik, który nie zna lub nie pamięta swojego hasła może skorzystać z dostępnej w katalogu opcji „wygeneruj nowe hasło” lub zgłosić się osobiście do biblioteki.

W przypadku problemów z logowaniem prosimy o kontakt (7:30-16:30):
e-mail: beata.szostak@biblioteka.krakow.pl, agnieszka.cwykiel@biblioteka.krakow.pl
tel. 797 024 764, 12 61 89 112

Konto czytelnika

Czytelnik, po zalogowaniu się na swoje konto w katalogu OPAC może:

 • zamawiać, rezerwować i prolongować książki,
 • sprawdzić stan konta i kontrolować termin zwrotu wypożyczonych książek,
 • edytować swoje dane kontaktowe,
 • zmienić hasło,
 • prześledzić historię wypożyczeń,
 • przejrzeć listę zamówień i rezerwacji,
 • zintegrować konto biblioteczne z kontem w portalu krakowczyta.pl,
 • skontrolować wysokość naliczonych opłat.

Dostęp do konta czytelnika możliwy jest także po zalogowaniu się do portalu krakowczyta.pl i samodzielnym zintegrowaniu konta na krakowczyta.pl z kontem bibliotecznym.

Prolongata

Termin zwrotu wypożyczonej książki można prolongować trzykrotnie, o ile czas jej wypożyczenia jeszcze nie upłynął i dany egzemplarz nie został zamówiony przez innego użytkownika. Termin zwrotu zostaje przedłużony o 31 dni licząc od dnia dokonania prolongaty.

Rezerwacje i zamówienia

Rezerwacja dotyczy książek, które w danym momencie dostępne są w bibliotece.
Zamówienie dotyczy książek, które w danym momencie są wypożyczone lub zarezerwowane przez innych czytelników.

Czytelnicy mogą przez Internet zarezerwować każdy aktualnie dostępny w bibliotece egzemplarz i wypożyczyć go w ciągu pięciu dni roboczych od dnia rezerwacji.

Tytuły, których wszystkie egzemplarze są wypożyczone, można zamówić. Czytelników, którzy podali prawidłowy adres e-mail, system automatycznie powiadamia o możliwości odbioru zamawianych książek.

W razie przekroczenia terminu zwrotu książki lub nieuregulowania innych należności względem biblioteki, opcja rezerwowania i zamawiania zostaje zablokowana.

Zdalny zapis

Zdalna rejestracja w bazie czytelników Biblioteki Kraków daje możliwość rezerwowania i zamawiania poszukiwanych tytułów jeszcze przed formalnym zapisem w filii bibliotecznej.

Formularz rejestracyjny dostępny jest po kliknięciu „Zapisz się” w zakładce Konto na stronie katalogu on-line Biblioteki Kraków. Po wypełnieniu formularza system na wskazany adres e-mailowy wysyła link aktywacyjny. Jeżeli czytelnik potwierdzi swoją rejestrację w bazie, system wyśle drugą wiadomość z hasłem dostępu do konta. Aby rezerwować i zamawiać wystarczy już tylko zalogować się na swoje biblioteczne konto.

Czytelnicy, którzy zdalnie zarejestrowali się w naszej bazie, aby odebrać niezbędną do wypożyczeń kartę biblioteczną, muszą jeszcze w dowolnej filii Biblioteki Kraków okazać dokument tożsamości i wypełnić tradycyjną kartę zapisu.

E-booki (Legimi, IBUK Libra, Wolne Lektury)

Katalog Biblioteki Kraków indeksuje blisko 22 tys. darmowych e-booków dostępnych w zasobach internetowej biblioteki Wolne Lektury, księgarni Legimi oraz czytelni IBUK Libra.

E-booki i audiobooki z zasobów Wolnych Lektur można swobodnie pobierać bezpośrednio z katalogu on-line na dowolne urządzenie (PC, tablet, smartfon, odtwarzacz mp3) oraz bez żadnych ograniczeń czytać, słuchać i udostępniać innym.

E-booki z zasobów IBUK Libra oraz Legimi, po odebraniu od bibliotekarza darmowego kodu dostępu, można czytać zdalnie na domowych komputerach i urządzeniach mobilnych.

Książki z czytelni IBUK Libra można również czytać na wszystkich bibliotecznych stanowiskach komputerowych w filiach Biblioteki Kraków.