Festiwal Magia Czytania z Fundacją PZU

PROJEKT ZAKOŃCZONY

BIBLIOTEKA KRAKÓW wspólnie z Fundacją PZU przygotowała cykl ponad stu dwudziestu wydarzeń literackich, teatralnych i plastycznych. Projekt „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU”, realizowany w 2017 roku w Bibliotece Kraków, miał na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, z Krakowa i okolicznych miejscowości, które przebywają w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych na terenie miasta oraz uczęszczają do szkół integracyjnych. Celem przedsięwzięcia była również integracja młodych ludzi z dysfunkcjami z ich sprawnymi  rówieśnikami i kształtowanie w tej grupie pozytywnych postaw wobec innych. Uczestnicy wzięli udział w spotkaniach z autorami książek, tematycznych warsztatach literackich, oglądali przedstawienia teatralne w bibliotekach oraz mieli okazję odwiedzić… niewidzialną bibliotekę.

Komponenty Projektu

Karuzela z autorami

Karuzela z autorami

spotkania z autorami książek

Cykl czterdziestu spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży: Pawłem Beręsewiczem, Tomaszem Trojanowskim, Grażyną Bąkiewicz, Agnieszką Frączek, Renatą Piątkowską, Joanną Olech, Anną Onichimowską, Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Wojciechem Widłakiem, Melanią Kapelusz i Laurą Łącz. Dzieci i nastolatki bardzo przeżywają bezpośredni kontakt z „ukochanymi” przez nich pisarzami, bywa on dla nich inspiracją do sięgnięcia po inne książki, a potem po następne… Podczas spotkań autorskich zostaną wykorzystane aktywizujące metody pracy dydaktycznej i metodyki zabawy. Spotkania dla dzieci głuchoniemych będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Teatr wśród książek

Teatr wśród książek

spektakle teatralne

W wybranych filiach Biblioteki Kraków odbędą się pokazy dwudziestu spektakli teatralnych, adaptacji literackich, wystawionych przez Teatr Otwarty TO i Teatr KRAK-ART. Spektakle dla dzieci niewidomych i niedowidzących odbędą się z audiodeskrypcją, a dla dzieci głuchoniemych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Literacki świat dziecka

Literacki świat dziecka czyli warsztaty dla najmłodszych

warsztaty plastyczno-muzyczne dla najmłodszych

Cykl piętnastu zajęć z krakowskimi pisarzami i plastykami: Barbarą Gawryluk, Beatą Ostrowicką,  Ewą Stadtmüller i Stanisławą Białoskórską. Ich zadaniem będzie pokazanie dzieciom, że książka to nie tylko litery i papier. Wykorzystując ruch, plastykę i muzykę dzieci będą tropić różne zagadnienia  z zakresu terminów literackich, rymów, itp. Podczas warsztatów literackich dzieci ze Szpitala w Prokocimiu napiszą własną bajkę, a pracujący razem z nimi doświadczeni autorzy i graficy pomogą  nadać ostateczny kształt ich dziełom. Efektem warsztatu będzie wydanie dwóch dziecięcych książeczek.

Klub słuchającego malucha

Klub słuchającego malucha

rodzinne spotkania z książką

W trzech wybranych bibliotekach (filie nr 20, 45 i 56) będą odbywać się spotkania, a planowanych jest ich czterdzieści, podczas których rodziców dzieci do lat 6 będziemy zachęcać do wspólnego z nimi czytania książek. Czytaniu książeczek, pod merytoryczną opieką bibliotekarza, towarzyszyć będzie wspólna zabawa i zajęcia plastyczne.

Niewidzialna biblioteka

Niewidzialna biblioteka

wystawa połączona z interaktywnymi zajęciami integracyjnymi

To cykl dziesięciu zajęć służący kształtowaniu wśród dzieci i młodzieży pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami, służący uwrażliwieniu na ich problemy, m.in. poprzez ukazanie im, jak w społeczeństwie funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku. Projekt Niewidzialna biblioteka obejmuje wystawy i warsztaty, połączone z interaktywną podróżą w niewidzialny świat, podczas których osoby widzące przekonają się, jak radzić sobie bez pomocy wzroku. Przewodnikami będą niewidomi nastolatkowie  oraz  ich opiekunowie – tyflopedagodzy (specjaliści od edukacji i rehabilitacji niewidomych i słabowidzących).

PZU-fundacja

Sfinansowano ze środków
Fundacji PZU