Salon Literacki „Pod Gruszką”

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej  Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, w każdy czwartek – począwszy od kwietnia – Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Na rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; na dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej. Nawiązując do tytułu – Kraków Miastem Literatury UNESCO, będziemy również  zapraszać i przybliżać osiągnięcia literackie zagranicznych autorów, ze szczególnym uwzględnieniem miast partnerskich Krakowa.

Salon Literacki „Pod Gruszką” otwieramy 6 kwietnia, o godz. 18.00.

Pierwszym jego gościem będzie prof. Franciszek Ziejka, literaturoznawca, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowie o  tym, „Jak Henryk Sienkiewicz podbijał Kraków”.

W kwietniu odbędą się jeszcze dwa spotkania w Salonie literackim Biblioteki Kraków:

20 kwietnia z Adamem Ziemianinem, poetą: „Zakamarki” poezji i „Okrawki” prozy Adama Ziemianina
27 kwietnia z Joanną Siedlecką, eseistką i reportażystką: „Biografie odtajniane”

Serdecznie zapraszamy!

Plakat z programem spotkań salonu literackiego pod gruszką
Spotkanie z prof. hab. Franciszkiem Ziejką

Jak Henryk Sienkiewicz podbijał Kraków

6 kwietnia, godz. 18.00

Prof. hab. Franciszek Ziejka jest historykiem literatury i kultury polskiej, autorem kilkunastu monografii  naukowych. W latach 1999-2005 był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Rady Muzeum „Zamek Królewski na Wawelu”. Reprezentuje Polską Akademię Umiejętności w Association  Bibliothèque Polonaise de Paris. Ponad siedem lat był wykładowcą na uniwersytetach francuskich, na Uniwersytecie  Narodowym w Lizbonie założył pierwszy w dziejach Portugalii lektorat języka i kultury polskiej. Od 2005 roku przewodniczy Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa. Jest przewodniczącym Rady Fundacji Panteon Narodowy w Krakowie. Pięć uniwersytetów polskich nadało mu godność doktora honoris causa. Posiada honorowe obywatelstwo kilku polskich miast oraz liczne odznaczenia polskie i zagraniczne.

Spotkanie poprowadzi dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków

Spotkanie z Adamem Ziemianinem

Zakamarki poezji i Okrawki prozy Adama Ziemianina

20 kwietnia, godz. 18.00

Adam Ziemianin to znany krakowski poeta. Jego wiersze śpiewają nie tylko sceniczni artyści, tacy jak Krzysztof Myszkowski z zespołem „Stare Dobre Małżeństwo”, Elżbieta Adamiak, Jacek Wójcicki, „Wolna Grupa Bukowina”, Rafał Nosal, Marek Andrzejewski z zespołem „Federacja” oraz zespół „U Studni”, ale również turyści na górskich szlakach. Pierwszy tom wierszy, noszący tytuł „Wypogadza się nad naszym domem”, opublikował w 1975 roku. Jego wiersze tłumaczone były na języki angielski, niemiecki, rosyjski, włoski. Jest laureatem Łódzkich Wiosen Poetyckich, konkursu im. Jana Śpiewaka. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca, przyznawaną przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie: za tom poezji Makatki (luty, 2006) oraz za wspomnieniową powieść Z nogi na nogę (kwiecień, 2013).

Spotkanie z Joanną Siedlecką

Biografie odtajnione

27 kwietnia, godz. 18.00

Joanna Siedlecka, dziennikarka i eseistka, pracowała w redakcji tygodnika studenckiego „itd.”, tygodnika „Kultura”. Współpracowała z Ryszardem Kapuścińskim, Teresą Torańską i Barbarą Łopieńską. W stanie wojennym, kiedy po 13 grudnia 1981 zawieszone zostało wydawanie tygodnika „Kultura”, została negatywnie zweryfikowana. Od tego czasu zajęła się wyłącznie eseistyką. Jej  książki wywoływały dyskusje i nie przechodziły niezauważone; oprócz popularności i sympatii, przysparzały autorce też wrogów. Do najważniejszych publikacji Joanny Siedleckiej należą Jaśnie-panicz (o Witoldzie Gombrowiczu), Czarny ptasior (o Jerzym Kosińskim), Pan od poezji (o Zbigniewie Herbercie), Kryptonim „Liryka”. Bezpieka wobec literatów.

Uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza w 2016 roku jej książka Biografie odtajnione będzie tematem spotkania w Salonie Literackim Biblioteki Kraków.