Salon Literacki „Pod Gruszką”

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej  Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, w każdy czwartek Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Na rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; na dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej. Nawiązując do tytułu – Kraków Miastem Literatury UNESCO, będziemy również  zapraszać i przybliżać osiągnięcia literackie zagranicznych autorów, ze szczególnym uwzględnieniem miast partnerskich Krakowa.

Przed nami:

  • Spotkanie z Barbarą Gawryluk – 1 czerwca, godz. 18.00 
  • Spotkanie z Jakubem Kornhauserem – 8 czerwca, godz. 18.00 
  • Spotkanie z Michałem Zabłockim – 22 czerwca, godz. 18.00
  • Spotkanie z Jędrzejem Majką – 29 czerwca, godz. 18.00

 Galeria zdjęć na Facebooku

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

O książkach nie tylko dla dzieci

1 czerwca, godz. 18:00

Barbara Gawryluk jest autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży. „Dżok. Legenda o psiej wierności” została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC, „Zuzanka z pistacjowego domu” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a mali „Mali bohaterowie” Międzynarodową Nagrodę organizacji EENA 112 Award. Jej biograficzna opowieść „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”, otrzymała w 2016 roku tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca.  Barbara Gawryluk jest także autorką kilkudziesięciu przekładów szwedzkich książek dla dzieci. Za upowszechnianie czytelnictwa uhonorowana została  prestiżową nagrodą stowarzyszenia IBBY (International Board on Books for Young People – Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych). Barbara Gawryluk od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci zatytułowany „Alfabet”.

Spotkanie z Jakubem Kornhauserem

Spotkanie z poezją

8 czerwca, godz. 18:00

Jakub Kornhauser jest autorem poematów prozą i opowiadań, także tomików poetyckich. Jego twórczość tłumaczona była m.in. na język rumuński, słowacki i rosyjski. W 2016 roku za książkę „Drożdżownia” otrzymał Nagrodę Wisławy Szymborskiej. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, nauczyciel akademicki w Instytucie Filologii Romańskiej UJ. Zajmuje się teorią i historią XX-wiecznych ruchów awangardowych, literaturą eksperymentalną i poezją współczesną. Członek zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”.

Prowadzenie spotkania: Małgorzata Lebda.

Spotkanie z Michałem Zabłockim

Janowska

22 czerwca, godz. 18.00

Michał Zabłocki, poeta i autor tekstów piosenek w repertuarach m.in. Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila i Agnieszki Chrzanowskiej, zaprezentuje nowy tom swoich wierszy pt. „Janowska”, poświęconych w całości własnej matce – Alinie Janowskiej. Popularnej przed laty aktorki telewizyjnej, filmowej i teatralnej, łączniczce w Powstaniu Warszawskim, która w tym roku obchodzi 94 urodziny. Podczas spotkania młodzi aktorzy krakowscy przeczytają wiersze, a Grzegorz Turnau i Czesław Mozil, zaśpiewają piosenki do utworów z nowego tomu Michała Zabłockiego, od blisko 20 lat mieszkańca Krakowa.

Poezję Michała Zabłockiego będzie czytał aktor Radosław Krzyżowski.

Rozmowę z autorem poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Ligęza.

Spotkanie z Jędrzejem Majką

Przypadki podróżne

29 czerwca, godz. 18.00

Jędrzej Majka, z wykształcenia teolog i dziennikarz, z zamiłowania podróżnik, opowie o swoich podróżach z lat 2012-2016 po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Ukaże świat daleki od tego, jaki znamy z katalogów biur podróży, snując opowieści m.in. o Madagaskarze, Kambodży i Chinach, a także opowiadając o swoich fascynacjach Stambułem, Rio i Hawaną.

Jędrzej Majka jest autorem wielu książek podróżniczych, m.in. „Kresy. Śladami naszych przodków”, „Ostatni dzień Lwowa”, „Pociąg do świata”, „Przypadki podróżne” oraz albumów „Lwów. Trzy eseje”, „Ukraina”, „Kresy”, „Mistyczne Kresy”, „Mistyczny Lwów”, „Mistyczne Wilno”, a także przewodników „Przewodnik po Kresach. Ukraina. Białoruś. Litwa” i „Lwów i okolice”.