krakowska książka miesiąca

Krakowska Książka Miesiąca. Józefa Hennelowa „Coraz bliżej albo coraz mniej”

Jury „Nagrody Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia” „Coraz bliżej albo coraz mniej” Józefy Hennelowej.

Na wręczenie nagrody i spotkanie z autorką zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Czytelni Filii 21 Biblioteki Kraków przy ulicy Królewskiej 59. Spotkanie poprowadzi Marta Szostkiewicz.

 

O autorce


Józefa Hennelowa – publicystka, działaczka katolicka, wieloletnia redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, w którym pełniła m.in. funkcje sekretarza redakcji i zastępcy redaktora naczelnego. Członkini zespołu miesięcznika „Znak”.

 

O książce


Rozważania zawarte w niniejszym zbiorze charakteryzują paradoksy: precyzja argumentów wyrażona w felietonowej formie, uniwersalność pytań wynikających z bieżących wydarzeń, jasny przekaz ujęty w ramy bogatej polszczyzny.

Najważniejszy z paradoksów dotyczy jednak samej treści prezentowanych tu tekstów. Mówią one o byciu w Kościele i byciu częścią narodu, co wbrew dominującym trendom dla Autorki jest równoznaczne z ciągłym stawianiem elementarnych pytań, kwestionowaniem konwenansów i stereotypów. W tej książce Józefa Hennelowa jawi się nam, jako jedna z najprzenikliwszych obserwatorek życia w Polsce XXI wieku.

Nazwisko pani Józefy Hennelowej łączone jest często z terminem „Kościół otwarty”. Każdy go rozumie inaczej, ale mnie jest bliskie znaczenie, które w swoich pismach nadał mu papież Franciszek. Oznacza ono u niego ni mniej, ni więcej jak „Kościół miłosierdzia”. Z kart tej książki płynie właśnie taka wrażliwość i takie miłosierdzie, o którym mówi papież.
bp Grzegorz Ryś

Data

05 Gru 2017

Czas

18:00

Lokalizacja

Filia 21
ul. Królewska 59, 30-084 Kraków
Kategoria

Organizator

Biblioteka Kraków Filia 21 Czytelnia naukowa
Telefon
797 301 022
Email
filia_21_czytelnia@biblioteka.krakow.pl
Strona WWW
http://www.biblioteka.krakow.pl/filie/filia-21/
X

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress