Książka Października 2017 – prof. Wojciech Ligęza

Jury „Nagrody Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca Października” „Wybór Poezji” Wisławy Szymborskiej za wybór, wstęp i opracowanie prof. Wojciecha Ligęzy.

Wręczenie nagrody i spotkanie z prof. Wojciechem Ligęzą odbyło się 17 października w Czytelni Filii 21 Biblioteki Kraków przy ulicy Królewskiej 59. Spotkanie poprowadził Dyrektor Biblioteki Kraków dr Stanisław Dziedzic.

Wojciech Ligęza

 

Wisława Szymborska (1923–2012) – poetka i felietonistka, jedna z najwybitniejszych pisarek polskich XX wieku. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 1996. Laureatka wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974) i Orderem Orła Białego (2011).

Prof. dr. hab. Wojciech Ligęza to często publikujący na łamach „Akcentu” historyk literatury, krytyk, eseista, kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki UJ, członek zarządu krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich,

Wisława Szymborska nie należy do pisarzy, którzy eksponują zdarzenia z własnego życia i tworzą biograficzne legendy. To, co prywatne, staje się w tej poezji punktem wyjścia dla rozmyślań filozoficznych, a to, co jednostkowe – przekształca się w uniwersalne.

Ze Wstępu Wojciecha Ligęzy

 

Linki do audycji radiowej, w czasie której prof. Wojciech Ligęza i Redaktor Naczelny Wydawnictwa Ossolineum Dariusz Sośnicki mówili o książce (rozmowa na żywo w Radiu Wrocław, fragmenty wyemitowane na antenie Dwójki),

👉 http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/63564/Dziewczyna-z-daleka-i-Wybor-wierszy-Szymborskiej-POSLUCHAJ

👉 http://www.polskieradio.pl/8/410/Artykul/1727946,Papierowy-pomnik-Szymborska-w-wyborze-Ossolineum

 

 GALERIA ZDJĘĆ