Bolesław Prus. Śledztwo biograficzne. Spotkanie z Moniką Piątkowską

Gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków „Pod Gruszką” była Monika Piątkowska-autorka książki „Bolesław Prus. Śledztwo biograficzne”.

 

O książce


Ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej dowiedzieć się można o nim rzeczy najważniejszych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę.

Monika Piątkowska, łącząc temperament detektywa z wnikliwością psychologa, przeprowadza drobiazgowe śledztwo i tworzy pełnowymiarowy portret pisarza genialnego i nie docenianego przez współczesnych, prześladowanego przez liczne manie, otoczonego kobietami i owładniętego szaleńczą zazdrością o sławę Sienkiewicza. Prus, którego dzięki niej poznajemy, nie jest spiżową figurą na postumencie, lecz prowadzącym podwójne życie, targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości.

 

O autorce


Monika Piątkowska: pisarka, reporterka i felietonistka. Autorka powieści „Krakowska żałoba”, zbioru opowiadań „Nikczemne historie”, biografii reporterskiej ” Życie przestępcze w II Rzeczypospolitej” oraz wydanej wiosną tego roku biografii Bolesław Prusa. „Bolesław Prus. Śledztwo biograficzne”.

 

Wypożycz w bibliotece

 

23 listopada 2017