Krakowski Dzień Głośnego Czytania

Biblioteka Kraków wraz z Galerią Bronowice zapraszają na Krakowski Dzień Głośnego Czytania!

29 września Tomasz Schimscheiner oraz Dariusz Cywka zaprezentują dzieciom i młodzieży książki nagrodzone Nagrodą Żółtej Ciżemki. Tego samego dnia obok Czytelni Galerii Bronowice odbędzie się akcja bookcrossingowa. Na spotkania z książką zapraszamy również do filii bibliotecznych.

Wzbogacają słownictwo oraz rozwijają wyobraźnię. Relaksują, ale i wzbudzają emocje. Wzruszają, bawią, uczą. Czytanie książek, bo to o nich mowa, niesie ze sobą wiele korzyści! Dlatego do sięgania po literaturę warto zachęcać już najmłodszych. Z tego powodu Polska Izba Książki ustanowiła 29 września Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Już od kilkunastu lat, w trakcie tego wyjątkowego dnia, dzieciom i młodzieży z całej Polski odczytywane są najpiękniejsze utwory.

Wspólnej lektury książek nie zabraknie również w Krakowie – w sobotę 29 września, w Galerii Bronowice odbędzie się Krakowski Dzień Głośnego Czytania, współorganizowany z Biblioteką Kraków. W godz. 12.00-16.00, obok Czytelni na poziomie +1 Centrum, książki przemówią głosem dwójki krakowskich aktorów: Tomasza Schimscheinera oraz Dariusza Cywki oraz innych zaproszonych osób. Zaprezentują oni zebranym m.in. utwory laureatów ogólnopolskiej Nagrody Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Wśród nich znajdzie się zwycięski tytuł „Wojtek. Żołnierz bez munduru”, czyli prawdziwa historia niedźwiadka, który brał udział w II wojnie światowej. Oprócz głośnego czytania, dzieci mogą liczyć na warsztaty plastyczne i skręcanie modeli z balonów.

To nie koniec czytelniczych atrakcji, przewidzianych na 29 września. Po raz kolejny w Czytelni Galerii Bronowice odbędzie się akcja bookcrossingowa! Miłośnicy literatury będą mieć okazję do odświeżenia domowych biblioteczek i podarowania książkom drugiego życia. Wystarczy w godz. 12.00-16.00 przynieść do Czytelni maksymalnie trzy książki, niezniszczone i wydane po 2010 roku, aby móc wymienić je na inne, wybrane przez siebie egzemplarze. Nie będą brane pod uwagę wydania wielotomowe ani czasopisma. Zebrane książki zostaną wykorzystane przez Galerię Bronowice oraz Bibliotekę Kraków w następnych akcjach bookcrossingowych.

 

Wydarzenia w filiach bibliotecznych:

Filia 16 ul. Radzikowskiego | w godz. otwarcia biblioteki
Zapraszamy małych czytelników do wysłuchania utworów znanych autorów poezji i prozy dziecięcej oraz do udziału w zabawach literackich i plastycznych.

Filia 49, os. Tysiąclecia 42 | w godz. otwarcia biblioteki
Podczas spotkania uczestnicy, zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogli porozmawiać o nowych książkach zakupionych do biblioteki oraz wysłuchać ich fragmentów.

Filia 52, os. Na Stoku 1 | godz. 11.00
Spotkanie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uczestnicy wysłuchają książki „Nasza paczka i niepodległość” Zofii Staneckiej, będą mogli również wziąć udział w quizach i zabawach plastycznych.

Filia 7, al. Pokoju 33 | godz. 13.00
Zajęcia dla wszystkich, którzy gotowi są wyruszyć w podróż po zakamarkach wyobraźni, szczególnie do dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Podczas zajęć uczestnicy poznają historię żaby, której marzeniem było zdobycie księżyca. Następnie każdy opowie o swoich marzeniach w formie pantomimy. Na zakończenie zajęć dzieci wraz z rodzicami będą mogli wykonać zakładkę do książki.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Krakowski dzień Głośnego Czytania w Galerii Bronowice