Gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków był Marcin Wicha. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Wojciech Ligęza.
Marcin Wicha – grafik, rysownik, eseista, autor książek dla dzieci. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Laureat Paszportu POLITYKI. Za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
———-
Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.
W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.
———-
Źródło: karakter.pl
24 stycznia 2019