„Ciżemkomania” w naszych filiach!

to projekt, który startuje już w czerwcu.  Od siedmiu lat Biblioteka Kraków przyznaje Nagrodę Żółtej Ciżemki w ogólnopolskim konkursie literackim na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Od 2017 roku honoruje polskich autorów tekstów oraz ilustracji. Patronką nagrody jest Antonina Domańska, autorka wydanej 110 lat temu „Historii żółtej ciżemki”. W tym roku przypada także 170. rocznica urodzin pisarki, dlatego planujemy uczcić obie rocznice realizując ten projekt.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, które uświetnią Dni Żółtej Ciżemki, 24 i 25 czerwca w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. Wśród nich znajdą się: spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, przedstawienia, głośne czytanie, miasteczko „Ciżemk(o)gród”, prezentacja oferty wybranych wydawnictw, dyskusje o literaturze i wystawy.

W wakacje w przestrzeni miasta zorganizowana zostanie rodzinna gra terenowa „Wawrzek potrzebuje pomocy!”. Ta wyjątkowa gra, wykorzystująca urządzenia cyfrowe umożliwiające odczytanie kodów QR i lokalizację GPS, oparta będzie na biografii Antoniny Domańskiej, treści książki „Historia żółtej ciżemki” i jej późniejszych adaptacjach oraz krakowskich legendach związanych z opisywanym w książce czasem historycznym. Przygotowaliśmy nie tylko ciekawe gadżety, ale także nagrody dla najlepszych!

Warto także będzie wziąć udział w ogólnopolskim konkursie „Moc inspiracji” na scenariusz zajęć edukacyjnych opartych na nominowanych do Nagrody Żółtej Ciżemki i nagrodzonych w konkursie książkach. Najlepsi twórcy otrzymają nagrody finansowe, a scenariusze będą dostępne do pobrania dla wszystkich zainteresowanych. Pomogą one nauczycielom i bibliotekarzom przybliżyć czytelnikom najciekawsze tytuły polskiej literatury dla dzieci i młodzieży.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego