W Bibliotece Kraków przygotowujemy dla naszych czytelników, tych młodszych i tych starszych, nie lada gratkę. W październiku na naszym kanale YouTube i Facebooku opublikujemy serię filmów, w których znani aktorzy czytają fragmenty książek nagrodzonych i nominowanych w konkursie literackim Żółtej Ciżemki. Nagroda jest przyznawana co roku przez Bibliotekę Kraków autorom najpiękniejszej i najbardziej wartościowej książki dla dzieci i młodzieży.

Wyprodukowany przez nas cykl filmowy powstawał w kilku filiach Biblioteki Kraków. W nagraniach uczestniczyli aktorzy: Anna Polony, Dorota Segda, Radosław Krzyżowski, Katarzyna Zawiślak-Dolny i Paweł Kumięga. Każdy film będzie dostosowany do potrzeb osób niesłyszących, dzięki tłumaczeniu na Polski Język Migowy.

Realizowany projekt „Ciżemkowe czytanki – słuchaj on-line z Biblioteką Kraków”, na który środki pozyskaliśmy z Narodowego Centrum Kultury, zakłada również przygotowanie elektronicznej wystawy prezentującej dotychczasowe cztery edycje nagrody Żółtej Ciżemki – jej laureatów, pisarzy oraz ilustratorów, a także książki nominowane do Nagrody.

Adresatami serii są dzieci, młodzież, rodzice, bibliotekarze, nauczyciele, animatorzy, pracownicy naukowi, studenci. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie i promowanie dziedzictwa kulturowego, popularyzowanie wartościowej współczesnej literatury i wydawnictw o wysokich walorach artystycznych, rozwijanie wrażliwości i empatii poprzez głośne czytanie literatury.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego
Logo Narodowego Centrum Kultury

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura w sieci”.