W ramach projektu „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie” zrealizowano od czerwca do grudnia 2020 r. cykl 60 wydarzeń czytelniczo-literackich w filiach bibliotecznych oraz w ogrodzie przy Bibliotece Głównej.
Cel projektu to popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych, promocja rodzinnego czytania dzieciom, podkreślenie wpływu literatury na rozwój emocjonalny dzieci, podkreślenie ważnej roli literatury i czytania w sferze wychowawczej i terapeutycznej.
Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dzieci.
Zwłaszcza dla dzieci z niepełnosprawnościami czytanie stanowi stymulację dla mózgu i pomaga im w przezwyciężaniu wielu problemów zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Otwieramy dziecięcą wyobraźnię
- „Teatralne poranki z książką” – bibliotekarze przy pomocy techniki teatrzyku kamishibai przedstawili dzieciom opowieści wzbogacone ilustracjami
- „Krakowski pożeracz książek” – akcja adresowana do dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Uczestnicy otrzymali zakładki „Krakowskiego pożeracza książek”, na której zbierali naklejki za wypożyczone i przeczytane książki. Po zebraniu 20 naklejek otrzymali nagrodę: zawieszkę na drzwi oraz maskotkę krakowskiego Mola Gucia. Regulamin
- „Detektywistyczne biuro śledcze – w poszukiwaniu zaginionej książki” – gra literacka prowadzona w ogrodzie przy bibliotece Głównej. Zadaniem uczestników było odgadnięcie zagadek, wykonanie zadań przygotowanych przez bibliotekarzy i odszukanie zaginionej książki
Czytanie – odkrywanie: spotkania autorskie i warsztaty z książką
W ramach tego komponentu zorganizowano spotkania autorskie z twórcami, których książki nominowane były do ogólnopolskiej Nagrody Żółtej Ciżemki.
Między 18 listopada a 4 grudnia 2020 odbyło się dziesięć spotkań, których gośćmi byli:
Cezary Harasimowicz – uznany scenarzysta filmowy, ale również twórca poruszających wielopokoleniowych historii rodzinnych,
Melania Kapelusz – lubiana przez dzieci autorka m.in. przygód Świerszczyka,
Barbara Kosmowska – pisarka wielokrotnie nagradzana za swoje powieści dla najmłodszych, w tym laureatka I edycji Żółtej Ciżemki za „Niezłe ziółko”,
Wojciech Mikołuszko – autor popularnych opowieści przyrodniczych,
Katarzyna Ryrych – ceniona przez nastolatków za podejmowanie w powieściach ważnych dla nich tematów.
Pobierz wywiady z pisarzami
- Cezary Harasimowicz – pobierz
- Melania Kapelusz – pobierz
- Barbara Kosmowska – pobierz
- Wojciech Mikołuszko – pobierz
- Katarzyna Ryrych – pobierz
Bibliotekarze, nauczyciele, animatorzy i instruktorzy kultury wzięli udział w konkursie na scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży opracowany na podstawie fragmentu książki nominowanej do wspomnianej Nagrody. Wyniki konkursu na scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży.
Pobierz nagrodzone scenariusze
Krakowskie parki pełne czytania
- Rodzinne pikniki czytelnicze – podczas pikników plenerowych na odwiedzających czekało wiele atrakcji: gra wielkoplanszowa opracowana na podstawie utworów literackich związanych z Krakowem „Nakarm smoka”, układanie wielkogabarytowych klocków i puzzli, głośne czytanie książek, warsztaty literacko-plastyczne, konkursy, quiz ze znajomości bajek.
- Konkurs na najpiękniejszego mola i motyla książkowego – rodziny, dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, domów kultury oraz organizacji pozarządowych stworzyły wielkoformatowe postacie mola i motyla książkowego, które wzięły udział w Wielkiej Paradzie Moli. Uczestniczące w konkursie prace zostały ocenione, a zwycięzcy nagrodzeni. Jury wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach konkursowych: rodziny oraz instytucje i stowarzyszenia. Ogłoszenie wyników, wręczanie nagród i prezentacja prac odbyła się 26 września w czasie Wielkiej Parady Moli i Motyli Książkowych w ogrodzie przy Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2). POBIERZ Regulamin Konkursu (pdf 108 KB)
- Wielka Parada Moli i Motyli Książkowych – krakowski mól książkowy Gustaw poprowadził Wielką Paradę Moli i Motyli Książkowych, która odbyła się w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie.
- Wystawa „Ulubione książki naszych babć i dziadków” – na wystawach w poszczególnych filiach Biblioteki Kraków zaprezentowano książki dla dzieci wydane w latach 60. i 70. z ilustracjami znanych polskich twórców. W nowo otwartej siedzibie Filii nr 31 (ul. Przyzby 10) przygotowano również wystawę o twórczości Bohdana Butenki pt. „Gapiszon, Kwapiszon i inni. Butenko w Bibliotece Kraków”, dostępną od 1 grudnia 2020 do 15 stycznia 2021. Na wystawie można było zobaczyć prace Bohdana Butenki (1931-2019), znanego pokoleniom czytelników znakomitego ilustratora i grafika, projektanta książek i autora komiksów. Bohdan Butenko jest twórcą postaci niezapomnianych przez najmłodszych, m.in. Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Eksponowane plakaty oraz eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonera Wojciecha Jamy. Ponadto wielkoformatowe plakaty autorstwa Bohdana Butenki można było oglądać w witrynach Filii nr 56 (os. Zgody 7). Wybór książek z ilustracjami Bohdana Butenki znajdziecie na naszym wirtualnym regale. Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej oraz filmowej relacji z wystawy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury