„Ekslibrisy i małe grafiki” Joanny Budzyńskiej-Sycz

Joanna Budzyńska–Sycz (ur. 1985 r.) jest absolwentką malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom w pracowni Macieja Świeszewskiego. Zajmuje się malarstwem olejnym i akrylowym, rysunkiem, ilustracją dla dzieci i grafiką warsztatową. Od 2010 roku dużą rolę w jej twórczości pełni ekslibris.


O swojej twórczości pisze:

Interesuje mnie człowiek, jego słaba kondycja we współczesnym świecie, historia mojego narodu, ale odwołuję się również do wielu mitologii oraz Biblii, które są na trwałe wpisane w naszą europejską podświadomość. Może czasami niektóre z prac wydają się mocno okrutne, inne perwersyjnie wręcz zmysłowe, jeszcze inne – refleksyjne.

 

Jest wielbicielką filmów Davida Lyncha, muzyki Nicka Cave’a i pisarki z nurtu psychologii jungowskiej – Clarissy Pinkoli Estes. W swych pracach często podejmuje tematykę oniryczną. Inspirują ją mitologie i religia chrześcijańska. Stawia pytania dotyczące kondycji współczesnego człowieka, w szczególności matki, a także kobiety – twórcy żyjącej w środowisku określonych stereotypów i istniejących ról przypisanych kobiecie. /Jacek Owczarek/

Wystawa organizowana we współpracy z Jackiem Owczarkiem, kolekcjonerem.

 

Joanny Budzyńskiej-Sycz