„Etnopodróże z Biblioteką Kraków” to międzypokoleniowe przedsięwzięcie mające na celu ukazanie bogactwa kultury ludowej i jej kulturotwórczej roli. W wydarzeniach organizowanych w ramach projektu wzięli udział mieszkańcy Krakowa oraz turyści.

„Etnopodróże…” to nie tylko zainspirowana kulturą i tradycją wyprawa po Małopolsce, ale także zwrócenie spojrzenia w przeszłość, by tam szukać swoich korzeni.

Wydarzenia w ramach projektu odbywały się od lipca do września 2020 w filiach bibliotecznych oraz w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ulicy Powroźniczej 2.

Co dla Was przygotowaliśmy?

Otwarta książka, na jednej ze stron chlopiec i dziewczyna

Warsztaty literacko-plastyczne

Z udziałem autorów książek, które opisują, prezentują i popularyzują tradycje ludowe, dawne zwyczaje i obyczaje, działania artystyczne i zawody.

Paleta farb na czerownym tle

Warsztaty rękodzieła

Prowadzone przez twórców ludowych i pracowników Muzeum Etnograficznego w Krakowie spotkania, podczas których przedstawiono praktyczne umiejętności tworzenia plastyki obrzędowej, sztuki wytwarzania ozdób z bibuły, pisania ikon, plecionkarstwa, wycinanek, zabawkarstwa.

Koc piknikowy z regionalnym motywek

Etnopiknik

29 sierpnia 2020 | godz. 10:00 – 15:00 | ogród Biblioteki Głównej przy ulicy Powroźniczej 2

Podczas pikniku z udziałem twórców ludowych odbyły się warsztaty koronkarstwa, ikonopisarstwa, wikliniarstwa, garncarstwa. Uczestnicy poznali także warsztat pracy powroźnika, wzięli udział w pokazie tańców ludowych oraz mody koronkowej.

Litery ł, ś, ą na niebieskim tre

Turniej regionalizmów krakowskich

Międzypokoleniowy dwuetapowy turniej przygotowany na postawie książki „Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich”, adresowany do osób w wieku od 10 lat.

Eliminacje, w formie pisemnego testu, odbyły się w poniedziałek 21 września 2020 r. o godzinie 17.30 w filiach:

Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3),

Filii nr 21 (ul. Królewska 59),

Filii nr 45 (ul. Teligi 24),

Filii nr 49 (os. Tysiąclecia 42).

Uczestnicy, którzy zdobyli najwyższą ilość punktów w eliminacjach, zakwalifikowani zostali do Etapu Finałowego, który odbył się w piątek 25 września 2020 r. w Filii nr 3 o godzinie 17.30.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się bezpośrednio po Etapie Finałowym. Wśród nagród znalazły się: gry planszowe i edukacyjne, książki, gadżety.

Regulamin Turnieju

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Narodowego Centrum Kultury

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”