Zapraszamy mieszkańców Krakowa oraz turystów do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu „Etnopodróże z Biblioteką Kraków” – międzypokoleniowym przedsięwzięciu mającym na celu ukazanie bogactwa kultury ludowej i jej kulturotwórczej roli. Zabierzemy Was na wyprawę nie tylko po Małopolsce, ale zainspirowani kulturą i tradycją zwrócicie spojrzenia w przeszłość, by tam szukać swoich korzeni.

Wydarzenia będą odbywać się od lipca do września 2020 w filiach bibliotecznych oraz w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ulicy Powroźniczej 2.

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy przez formularz, który znajdziecie w kalendarzu z programem wydarzeń.

Co dla Was przygotowaliśmy?

Otwarta książka, na jednej ze stron chlopiec i dziewczyna

Warsztaty literacko-plastyczne

Z udziałem autorów książek, które opisują, prezentują i popularyzują tradycje ludowe, dawne zwyczaje i obyczaje, działania artystyczne i zawody.

Paleta farb na czerownym tle

Warsztaty rękodzieła

Spotkania prowadzone będą przez twórców ludowych i pracowników Muzeum Etnograficznego w Krakowie, którzy przedstawią praktyczne umiejętności tworzenia plastyki obrzędowej, sztuki wytwarzania ozdób z bibuły, pisania ikon, plecionkarstwa, wycinanek, zabawkarstwa.

Koc piknikowy z regionalnym motywek

Etnopiknik

29 sierpnia 2020 | godz. 10:00 – 15:00 | ogród Biblioteki Głównej przy ulicy Powroźniczej 2

Podczas pikniku z udziałem twórców ludowych odbędą się warsztaty koronkarstwa, ikonopisarstwa, wikliniarstwa, garncarstwa. Uczestnicy poznają także warsztat pracy powroźnika, wezmą udział w pokazie tańców ludowych oraz mody koronkowej.

Litery ł, ś, ą na niebieskim tre

Turniej regionalizmów krakowskich

Międzypokoleniowy turniej przygotowany na postawie książki „Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich”.
Informacje o turnieju

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego
Logo Narodowego Centrum Kultury

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”