Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze

Biblioteka Kraków jest partnerem inaugurowanego w maju projektu „Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze”, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję spotkać ulubionych autorów i wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz konkursach z nagrodami.

Przewidziano też inne wydarzenia m.in. przejazd przez Kraków Literackim Tramwajem (7 i 8 maja), w którym wraz z zaproszonymi  artystami, miłośnicy książki przenieśli się w świat krakowskich legend i baśni; swoich fanów od lat ma także Noc Bibliotek. W ramach projektu zajęcia animacyjne prowadzą aktorzy Teatru Otwartego. Amatorzy fotografii  mieli szansę wziąć udział w konkursie fotograficznym „Zaczytana Małopolska”, a rysownicy w konkursie na małą formę komiksową „Tajemnicza Małopolska”.

Najbardziej oczekiwane są spotkania z pisarzami. W maju w ramach akcji w obu bibliotekach gościli: Olga Tokarczuk, Michał Rusinek, Barbara Kosmowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Arlena Witt, a w czerwcu Katarzyna Bonda. W ramach projektu odbędą się również warsztaty  zaplanowane w Bibliotece Kraków i WBP w Krakowie, Muzeum Etnograficznym oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Zajęcia  warsztatowe poprowadzą m.in. Łukasz Orbitowski, Tomasz Samojlik, Paulina Milewska i Monika Filipowicz.

Trudne pytania na temat czytelnictwa zadawał, podczas otwartej debaty pt. „Młodzież czyta!?” w Artetece WBP, Łukasz Wojtusik wraz z panelistami – Zofią Karaszewską, Grzegorzem Leszczyńskim i Joanną Rzońcą.

Projekt Fantastyczny Kraków przewiduje też zakup książek, czytników, gier planszowych i audiobooków, dzięki któremu biblioteki publiczne w Krakowie znacząco poszerzą swoje kolekcje.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:  Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa i Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski. Patronat medialny sprawują: TVP3 Kraków i portal Czasdzieci.pl. Projekt finansowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

 

 

PROGRAM NA WRZESIEŃ 2018

 

🔹 11 WRZEŚNIA, godz. 10.00 | Filia nr 15 ul. Dobrego Pasterza 100

Chochoły Wyspiańskiego – wypukłodruk
Dzieci, inspirując się exlibirsami związanymi z dramatem Wesele Stanisława Wyspiańskiego wykonają odbitki graficzne z przygotowanych wcześniej matrycach do wypukłodruku. Uczestnicy samodzielnie wykonają ryciny z motywem Chochoła w technice kolografii i za pomocą materiałów naturalnych – słomy, sznurków i papieru stworzą przestrzenne – chochołowe matryce, które następnie odbiją na papier. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele studia warsztatowego ŻyWa Pracownia.
Konieczne wcześniejsze zapisy osobiste, telefoniczne lub mailowe w filii bibliotecznej.

 


🔹 11 WRZEŚNIA, godz. 10.00 | Filia nr 40 ul. Łużycka 55

Uwaga! Alarm! Smogosmok!
Warsztaty ekologiczne dla dzieci prowadzone przez Annę Kaszubę-Dębską autorkę książki Uwaga! Alarm! Smogosmok!. Konieczne wcześniejsze zapisy osobiste, telefoniczne lub mailowe w filii bibliotecznej.

 


🔹 13 WRZEŚNIA, godz. 10.00 | Filia nr 45 ul. Teligi 24

Malarstwo na szkle – kwiaty Wyspiańskiego
Warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy obejrzą reprodukcje kart zielnikowych oraz kwiatowe ilustracje Stanisława Wyspiańskiego do tomików poezji Lucjana Rydla, dowiedzą się, m.in. czym są Trzewiki Matki Boskiej i Książniczki. W trakcie zajęć poznają technikę malowania na szkle, wykorzystując reprodukcje zielnikowych szkiców roślin i kwiatowych dekoracji Stanisława Wyspiańskiego namalują kwiatowe obrazy na szkle. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele studia warsztatowego ŻyWa Pracownia. Konieczne wcześniejsze zapisy osobiste, telefoniczne lub mailowe w filii bibliotecznej.

 


🔹 13 WRZEŚNIA, godz. 10.00 | Filia 14 ul. Ugorek 14

Basia w bibliotece i inne wątki

Spotkanie z Zofią Stanecką autorką popularnej serii książek o Basi. Pisarka w swoich książkach przedstawia sytuacje, w których znalazła się główna bohaterka i jej rodzina oraz sposoby ich rozwiązania. Spotkanie adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym.

 


🔹 13 WRZEŚNIA, godz. 11.00 | Filia nr 7 al. Pokoju 33

Kierpce, wianki, obwarzanki, czyli wędrówki po Małopolsce
Warsztaty regionalne dla dzieci prowadzone przez Łukasza Dębskiego, autora książki Kierpce, wianki, obwarzanki, czyli wędrówki po Małopolsce. Konieczne wcześniejsze zapisy osobiste, telefoniczne lub mailowe w filii bibliotecznej.

 


🔹 18 WRZEŚNIA, godz. 10.00 | Filia nr 49 os. Tysiąclecia 42

Zielnik Wyspiańskiego – warsztaty zielarskie
Warsztaty zielarskie dla dzieci, podczas których uczestnicy obejrzą reprodukcje kart zielnikowych, kwiatowe ilustracje do książek, obrazy, polichromie naścienne, witraże i inne elementy dekoracyjne według projektu Stanisława Wyspiańskiego. W trakcie zajęć dzieci wykonają kwiatowe zakładki do książek. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele studia warsztatowego ŻyWa Pracownia. Konieczne wcześniejsze zapisy osobiste, telefoniczne lub mailowe w filii bibliotecznej.

 


🔹 18 WRZEŚNIA, godz. 17.00 | Filia nr 48 os. Boh. Września 26

Życie codzienne w PRL-u”
Wykład Piotra Kapusty pracownika Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddziału Dzieje Nowej Huty na temat życia codziennego mieszkańców Nowej Huty w czasach Polski Ludowej.

 


🔹 19 WRZEŚNIA, godz. 12.00 | Filia nr 3 ul. Masarska 14

W świecie lampy naftowej. Opowieść o życiu codziennym mieszczańskiej rodziny w XIX wieku
Prelekcja pracownika Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddziału Kamienica Hipolita na temat życia codziennego rodzin mieszczańskich w XIX wieku.

 


🔹 20 WRZEŚNIA, godz. 9.00 | Filia nr 45 Czytelnia i Wypożyczalnia Popularnonaukowa

Tora – synagoga – ceremonie życia codziennego
Wykład Anny Jodłowiec-Dziedzic z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddziału Dzieje i Kultura Żydów na temat kultury żydowskiej. Spotkanie adresowane do młodzieży.

 


🔹 20 WRZEŚNIA, godz. 10.00 | Filia nr 26 ul. Komorowskiego 11

Warsztaty konstrukcji z terapaków
Warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy wykorzystując surowce wtórne: kartony po sokach i mleku, tnąc, klejąc, składając, konstruując i poznając m.in. podstawowe techniki plecionkarskie, wykonają eko-portfele, domki dla krasnoludków lub podkładki pod kubki. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele studia warsztatowego ŻyWa Pracownia. Konieczne wcześniejsze zapisy osobiste, telefoniczne lub mailowe w filii bibliotecznej.

 


🔹 25 WRZEŚNIA, godz. 10.00 | Filia nr 20 ul. Opolska 37

Recyklingowy etno-design – warsztaty tkania z foliówek i tkanin
Warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy z pociętych na paski reklamówek i tkanin (starych t-shirtów) stworzą upcyklingową włóczkę, z której poznając podstawowe techniki tkackie, wykonają biżuterię, torebki lub zabawki. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele studia warsztatowego ŻyWa Pracownia. Konieczne wcześniejsze zapisy osobiste, telefoniczne lub mailowe w filii bibliotecznej.

 


🔹 27 WRZEŚNIA, godz. 9.00 | Dyrekcja i administracja Biblioteki Kraków Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3

Ilustracja i grafika książkowa
Warsztaty na temat ilustracji i grafiki książkowej dla dzieci adresowane do rodziców, bibliotekarzy, osób zainteresowanych tematem. Spotkanie poprowadzi pisarka i ilustratorka Joanna Olech.

 


🔹 27 WRZEŚNIA, godz. 10.00 | Filia nr 14 ul. Ugorek 14

Lalki w strojach krakowskich
Warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy dowiedzą się, czym charakteryzował się tradycyjny strój Krakowiaków Zachodnich, z jakich materiałów był wykonany, z jakich elementów się składał i czym wyróżniał się wśród innych strojów regionalnych. W trakcie warsztatów dzieci własnoręcznie wykonają małe laleczki ze szmatek na wzór lalek krakowskich. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele studia warsztatowego ŻyWa Pracownia. Zostały ostatnie wolne miejsca (zapisy osobiste, telefoniczne lub mailowe w filii bibliotecznej).

 

 

Program wydarzeń w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.