Finał konkursu „Patroni krakowskich ulic”

1 grudnia 2019 r. w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Patroni krakowskich ulic – edycja VII”.

Konkurs trwał od 16 września do 31 października 2019 r., a skierowany był do uczniów krakowskich szkół podstawowych, podopiecznych publicznych placówek wychowania pozaszkolnego oraz instytucji kultury zlokalizowanych na terenie Krakowa.
Celem konkursu było nie tylko rozwijanie kreatywności oraz zachęcenie uczestników do poznania biografii patronów ulic miasta, a następnie zaprezentowanie ich w formie lapbooka lub pracy plastycznej, ale również wspieranie edukacji historycznej i patriotycznej młodych mieszkańców Krakowa.

Konkurs odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, a jego organizatorami byli: Biblioteka Kraków, Młodzieżowy Dom Kultury z siedzibą przy al. 29 Listopada 102, Kancelaria Rady Miasta Krakowa oraz Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Partnerami Konkursu byli: Muzeum Krakowa, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Towarzystwo Prądnickie, Rada i Zarząd Dzielnicy II, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie – Ośrodek Edukacji Obywatelskiej.

W bieżącym roku konkurs cieszył się ogromną popularnością, zgłoszone zostały aż 284 prace plastyczne oraz lapbooki, z czego 268 zostało poddanych ocenie jury. Obrady zespołu oceniającego były burzliwe, wybór najlepszych prac niezwykle trudny, ale udało się wyłonić laureatów. Komisja Konkursowa wybrała 38 zwycięskich prac. Zostały przyznane również trzy nagrody specjalne Dyrektora Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach tego ciekawego, cieszącego się dużym powodzeniem konkursu, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń Krakowa. Zgodnie z regulaminem zgłoszone na konkurs prace plastyczne nie będą zwracane autorom.

Podziękowania należą się również wszystkim sponsorom nagród, czyli Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, Radzie Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Radzie Dzielnicy II Grzegórzki, Wydawnictwu Universitas, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Krakowa, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie – Ośrodek Edukacji Obywatelskiej.

Laureaci VII edycji konkursu „Patroni krakowskich ulic”

Kategoria I – uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych – lapbook

Wyróżnienie – Alicja Murzańska
Wyróżnienie – Aleksandra Czerwińska