Klub Dziennikarzy Pod Gruszką

W czerwcu 2017 roku, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, administracja Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” została przekazana Bibliotece Kraków.

Kamienica przy ul. Szczepańskiej 1, w której mieści się Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, powstały w 1951 roku, wybudowana została ok. 1300 r. Pod nazwą „Sub Pira” lub „Sub Pyrn” –  czyli „Pod Gruszką” – odnotowana została już w 1556. Kiedy właścicielem Kamienicy „Pod Gruszką” był chorąży i sędzia grodzki Andrzej Żydowski, na jego zlecenie Baltazar Fontana wykonał słynne sztukaterie w Sali noszącej obecnie jego imię (Baltazar Fontana działał na terenie Krakowa i Małopolski w latach 1693-1703). Historycy sztuki uważają, że Sala Fontany w Klubie Dziennikarz „Pod Gruszką” należy do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich w Polsce.

W 1899 r. w salach I piętra rozpoczęła działalność Kawiarnia Franza Sauera, a Sala Fontany była wtedy przeznaczona tylko dla kobiet. Od roku 1927 rozpoczęła działalność restauracja „Ziemiańska”, która w krótkim czasie splajtowała, zaś kamienica trafiła pod zarząd Izby Lekarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej i rozwiązaniu Izby Lekarskiej w latach 50., lokal w Kamienicy „Pod Gruszką” przejęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wtedy powstał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym do stanu wojennego bywał kwiat dziennikarstwa krakowskiego i polskiego, gwiazdy filmu, teatru i estrady. Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w 2008 r. przekazał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” pod administrację Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, który reaktywował w tym miejscu działalność restauracyjną i kulturalną oraz umożliwił działającym obecnie stowarzyszeniom dziennikarskim (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) prowadzenie działalności statutowej.

Biblioteka Kraków w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na:

 • czwartkowe spotkania Salonu Literackiego Biblioteki Kraków
 • comiesięczne uroczyste wręczanie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
 • spotkania z dziennikarzami, reporterami i fotoreporterami organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP
 • spotkania literackie organizowane także przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Literatów Polskich
 • koncerty

KIEROWNIK KLUBU: Grażyna Potoczek, e-mail: grazyna.potoczek@biblioteka.krakow.pl

Kontakt z Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką”:

ul. Szczepańska 1, Kraków
31-011 Kraków
tel. 512-455-260

KLUB DZIENNIKARZY „POD GRUSZKĄ”
PRZY BIBLIOTECE KRAKÓW
HARMONOGRAM

ulica Szczepańska 1, Kraków

21 MAJ | godz. 18.00
Promocja tomu poetyckiego Elżbiety Leśniak „bilet życia”.  prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta.

Elżbieta Leśniak – absolwentka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Należy do Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich – Oddział Kraków. Publikuje swoje wiersze na portalu: „eMultipoetry”. Pisanie sprawia jej przyjemność. Tom „bilet życia” to jej debiut poetycki. Pisze także prozę i eseje. Mówi o sobie: „Każdy mój wiersz jest doświadczeniem ubranym w formę zapisu poetyckiego, któremu nadaję strukturę i wklejam go do odpowiednio utworzonego przez to doświadczenie  folderu. Wklejenie doświadczenia każdego wiersza do folderu doświadczeń jest tak zwaną kropką nad i, która pozwala iść dalej.”

22 MAJ | godz. 18.00
Krakowska Witryna Fotograficzna. Wybrane, najciekawsze zdjęcia lutego. Prowadzenie: Marek Lasyk.
Krakowska Witryna Fotograficzna jest inicjatywą fotoreporterów prasowych z terenu Krakowa. Swe zdjęcia fotoreporterzy publikują nie tylko na łamach prasy, ale także na blogu www.krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com, który jest odwzorowaniem Witryny umieszczonej przy pl. Wszystkich Świętych 11, w oknie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Z Witryną współpracować mogą wszyscy fotoreporterzy prasowi, którzy pracują dla mediów analogowych lub cyfrowych.

24 MAJ | godz. 18.00
„Moniuszko i muzyka polska” – koncert
Wykonawcy: Monika Makowska – skrzypce, Sławomir Cierpik – fortepian

31 MAJ |godz. 11.00-17.00
Prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie Regina Wasiak-Taylor i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na III edycję sesji „Zapomniani pisarze emigracyjni”. Moderator: prof. dr hab. Wojciech Ligęza (Uniwersytet Jagielloński).

I część sesji 11.00-14.00

 1. Dr hab. prof. UR Anna Wal, „Doświadczenie emigracji w świetle korespondencji Herminii Naglerowej”
 2. Mgr Matylda Zatorska, „Pozostawieni sami sobie. Powieść „Zdobycz i wierność” Jerzego Pietrkiewicza wobec tradycji sienkiewiczowskiej”
 3. Mgr Erwina Dybisz, „Metafory emigracji Janiny Kościałkowskiej”
 4. Dr hab. prof. UR Janusz Pasterski, „Michał Chmielowiec – poeta i pisarz”
 5. dr hab. Jolanta Pasterska, „Zofii Ilińskiej-Moseley poetyckie miejsca obecności”

II część sesji 15.00-18.00

 1. Dr Jan Wolski, „Pisarze emigracyjni w Bibliotece „Frazy”
 2. Dr hab. Anna Jamrozek-Sowa, „Uznana, nieznana. Zofia Romanowiczowa i jej dzieło”
 3. Mgr Izabela Zahaczewska, „Wojciecha Gniatczyńskiego twórczość (nie tylko)”

literacka

 1. Dr hab. Agata Paliwoda, „Jak u Pana Boga za piecem. O dzienniku z Iranu Danuty Ireny Bieńkowskiej”
 2. Dr hab. prof. UR Magdalena Rabizo-Birek, „Adama Czerniawskiego „portrety dam”

Po dyskusji i zakończeniu sesji odbędzie się koncert „Przede wszystkim Moniuszko” z udziałem śpiewaczki, Magdaleny Pilarz-Bobrowskiej (Kraków) i pianistki Dominiki Szlezynger (Szwajcaria). Początek godz. 18.30, wstęp wolny.

4 CZERWIEC | godz. 17.30
Spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Tadeusz Saryusz Bielski. ”Wspomnienia legionisty, kapitana artylerii konnej, uczestnika pięciu wojen.” Prezentacja: Andrzej Dróżdż.

7 CZERWIEC | godz. 18.00
Operetka moja miłość. Koncert z cyklu „Kobiety, które kochały życie”. Prowadzenie: Bożena Kiełbińska.

10 CZERWIEC | godz. 18.00
 Wieczór autorski Józefa Lipca i promocja najnowszej książki „Władza – źródła, cele, żądze”.

11 CZERWIEC | godz. 18.00
Literacki Wieczór Otwarty zorganizowany przez Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich. Prowadzenie: Danuta Perier-Berska.

12 CZERWIEC | godz. 18.00
Biesiada poetycka „To jest noc czerwcowa w trylach, trelach” w programie recytacja poezji: Marzena Dąbrowa-Szatko, Agata Dziewońska, Karol Kowalski,  Małgorzata Kulisiewicz, Elżbieta Leśniak, Krzysztof Łojek, Robert Marcinkowski, Joachim Neander, Małgorzata Pfisterer i zaproszeni Goście występ Kabaretu Śmieszna Środa: Krzysztof Janik, Leszek Kadet. Oprawa muzyczna: Robert Marcinkowski, prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta.

17 CZERWIEC | godz. 18.00
Z cyklu „Akcje, prezentacje, prowokacje” Miłosz Biedrzycki – prezentacja twórczości. Scenariusz i prowadzenie: Elżbieta Wojnarowska.

18 CZERWIEC | godz. 18.00
Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich zaprasza na Krakowską Noc Poetów i promocję XLVII Almanachu. Prowadzenie: Anna Pituch-Noworolska i Danuta Sułkowska. Oprawa muzyczna: Zespół Małe Kino.

26 CZERWIEC | godz. 18.00
Krakowska Witryna Fotograficzna. Wybrane, najciekawsze zdjęcia maja. Prowadzenie: Marek Lasyk.
Krakowska Witryna Fotograficzna jest inicjatywą fotoreporterów prasowych z terenu Krakowa. Swe zdjęcia fotoreporterzy publikują nie tylko na łamach prasy, ale także na blogu www.krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com, który jest odwzorowaniem Witryny umieszczonej przy pl. Wszystkich Świętych 11, w oknie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Z Witryną współpracować mogą wszyscy fotoreporterzy prasowi, którzy pracują dla mediów analogowych lub cyfrowych.