Klub Dziennikarzy Pod Gruszką

W czerwcu 2017 roku, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, administracja Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” została przekazana Bibliotece Kraków.

Kamienica przy ul. Szczepańskiej 1, w której mieści się Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, powstały w 1951 roku, wybudowana została ok. 1300 r. Pod nazwą „Sub Pira” lub „Sub Pyrn” –  czyli „Pod Gruszką” – odnotowana została już w 1556. Kiedy właścicielem Kamienicy „Pod Gruszką” był chorąży i sędzia grodzki Andrzej Żydowski, na jego zlecenie Baltazar Fontana wykonał słynne sztukaterie w Sali noszącej obecnie jego imię (Baltazar Fontana działał na terenie Krakowa i Małopolski w latach 1693-1703). Historycy sztuki uważają, że Sala Fontany w Klubie Dziennikarz „Pod Gruszką” należy do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich w Polsce.

W 1899 r. w salach I piętra rozpoczęła działalność Kawiarnia Franza Sauera, a Sala Fontany była wtedy przeznaczona tylko dla kobiet. Od roku 1927 rozpoczęła działalność restauracja „Ziemiańska”, która w krótkim czasie splajtowała, zaś kamienica trafiła pod zarząd Izby Lekarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej i rozwiązaniu Izby Lekarskiej w latach 50., lokal w Kamienicy „Pod Gruszką” przejęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wtedy powstał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym do stanu wojennego bywał kwiat dziennikarstwa krakowskiego i polskiego, gwiazdy filmu, teatru i estrady. Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w 2008 r. przekazał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” pod administrację Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, który reaktywował w tym miejscu działalność restauracyjną i kulturalną oraz umożliwił działającym obecnie stowarzyszeniom dziennikarskim (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) prowadzenie działalności statutowej.

Biblioteka Kraków w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na:

  • czwartkowe spotkania Salonu Literackiego Biblioteki Kraków
  • comiesięczne uroczyste wręczanie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
  • spotkania z dziennikarzami, reporterami i fotoreporterami organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP
  • spotkania literackie organizowane także przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Literatów Polskich
  • koncerty

KIEROWNIK KLUBU: Grażyna Potoczek, e-mail: grazyna.potoczek@biblioteka.krakow.pl

Kontakt z Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką”:

ul. Szczepańska 1, Kraków
31-011 Kraków
tel. 512-455-260


STYCZEŃ / LUTY 2020

21 STYCZNIA, GODZ. 18.00
Wydawnictwo SIGNO i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków na promocję tomu poetyckiego Joanny Babiarz „porastanie”.
oprawa muzyczna: Autorka – wokal i skrzypce, Janusz Szot – wokal i gitara, prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

Joanna Babiarz – urodziła się w Nowym Sączu, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Była laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in. im. Haliny Poświatowskiej, O Poetyckie Wrzeciono, Skrzydło Pegaza czy Turniej Jednego Wiersza. W latach 1989-1981 była najmłodszym członkiem grupy poetyckiej „Sącz”, potem Klubu Literackiego „Sądecczyzna”. Obecnie jest członkiem Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Publikacje książkowe :„Kobieta podobna do zwierzęcia” , „Miłość bezdrożna” , „Nie stało się nic” , „Piąta pora roku” , „Tak być bez końca” ,„W cieniu skrzydeł” , „Już” oraz publikacje zbiorowe w almanachach poetyckich.

4 LUTEGO, GODZ. 17.30
Spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.- Wsch. Gość wieczoru: Zofia Kostuj. Promocja książek na temat Rumunii autorstwa Radosława Kostuja. Prowadzenie: dr Anna Stengl.

7 LUTEGO, GODZ. 18.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na wieczór autorski Roberta Marcinkowskiego. Oprawa muzyczna: Autor – wokal i gitara. Prowadzenie: Jacek Aleksander Sojan.

Robert Marcinkowski, ur. 1959 w Krakowie. Architekt, nauczyciel akademicki, poeta. Adiunkt na Politechnice Krakowskiej, członek ZLP. W dorobku oprócz realizacji architektonicznych posiada indywidualne wystawy rysunków i fotografii, liczne piosenki autorskie, oraz ilustracje zarówno muzyczne – do prezentacji poetyckich, jak i plastyczne – do książek i czasopism. Indywidualne książki poetyckie: Jutro (1990), Przez krajobraz nieziemski iście (2000), …Kolwiek (2006), Kierunki żeglugi (2008).

18 LUTEGO, GODZ. 18.00
WYDAWNICTWO SIGNO i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na promocję satyr i fraszek Leszka Cadeta zebranych w tomie pt. „Archimedes w wannie” z udziałem Kabaretu Śmieszna Środa: Barbara Leśniak, Jaro Gawlik, Krzysztof Janik prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta.

19 LUTEGO, GODZ. 18.00
Wydawnictwo Księgarnia Akademicka i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na wieczór wspomnień o Trio Krakowskim połączony z  prezentacją rysunków Urszuli Filek. Muzyczną oprawę wieczoru zapewni występ młodzieżowego trio w składzie: Magdalena Trojanowska – fortepian, Anna Lewandowska – skrzypce, Martyna Kędroń – wiolonczela. Wystąpią także Amelia Kasprzyk – skrzypce i Anna Nowak-Dańda – fortepian. Fragmenty książki prof. Antoniego Cofalika „Ukochałem skrzypce” przeczyta Jerzy Trela. Spotkanie poprowadzi: Adam Lejczak

21 LUTEGO, GODZ. 18.00
„33 koncepty w temacie miłości – 33 koncepty w temacie wiary”. Wieczór autorski Pawła Kuzory.

Krakowski Oddział ZLP i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na wieczór autorski Pawła Kuzory.
Oprawę muzyczną zapewnią utwory Mateusza Hrynkiewicza odtwarzane z płyty „ To To” i „Differences” skomponowane do wierszy Pawła Kuzory

Paweł Kuzora  – tworzyć zaczął jako nastolatek, debiutował w poznańskiej gazecie studenckiej „Spojrzenia”. Drukował również w „Życiu literackim”, „Tumulcie”, „Okolicach”. Laureat turnieju jednego wiersza ” O jaszczurowy laur ” a także Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ” Dać Świadectwo „.Od 2012 roku członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich; obecnie opiekun Koła Młodych przy KO ZLP. Autor kilku tomików poezji i utworów prozatorskich, m.in.: „Taniec na niebie” , „Kotwica moich snów”, „W dłoniach wiatru”, „Akwarium”, „Dotyk”, „To To” (Mateusz Hrynkiewicz) – płyta z muzyką do słów wierszy Pawła Kuzory.

24 LUTEGO, GODZ. 18.00
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na spotkanie z cyklu „Bajka o…” Bajka o „przypolakowanych”. Dlaczego wybrali Polskę? Gośćmi Zbigniewa Bajki będą: Brian Scott, Sofia Rabati, Tytus Ferenc.

Prof. Zbigniew Bajka – medioznawca – historyk i socjolog, prasoznawca. Z jednej strony badacz rynku mediów i ekspert, często komentujący – w prasie, radiu, telewizji, internecie – wydarzenia i problemy z tym rynkiem związane, z drugiej – wykładowca historii komunikowania, zajmujący się także dziejami reklamy.

28 LUTEGO, GODZ. 18.00
Wieczór autorski Elżbiety Zechenter-Spławińskiej – „Kot Moniki”. Prowadzenie: prof. Wojciech Ligęza

Elżbieta Zechenter-Spławińska – poetka, tłumacz, prozaik, doktor nauk humanistycznych. Urodziła się i mieszka w Krakowie. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy. Autorka tekstów dla dzieci oraz opowiadań. Jej teksty śpiewane są przez zespół Wawele Jana Wojdaka oraz artystów kabaretowych Piwnicy pod Baranami i Loch Camelot. W 1996 r. za tomik wierszy Czapka niewidka uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. związana była z grupą poetycką Muszyna.