Klub Dziennikarzy Pod Gruszką

W czerwcu 2017 roku, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, administracja Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” została przekazana Bibliotece Kraków.

Kamienica przy ul. Szczepańskiej 1, w której mieści się Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, powstały w 1951 roku, wybudowana została ok. 1300 r. Pod nazwą „Sub Pira” lub „Sub Pyrn” –  czyli „Pod Gruszką” – odnotowana została już w 1556. Kiedy właścicielem Kamienicy „Pod Gruszką” był chorąży i sędzia grodzki Andrzej Żydowski, na jego zlecenie Baltazar Fontana wykonał słynne sztukaterie w Sali noszącej obecnie jego imię (Baltazar Fontana działał na terenie Krakowa i Małopolski w latach 1693-1703). Historycy sztuki uważają, że Sala Fontany w Klubie Dziennikarz „Pod Gruszką” należy do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich w Polsce.

W 1899 r. w salach I piętra rozpoczęła działalność Kawiarnia Franza Sauera, a Sala Fontany była wtedy przeznaczona tylko dla kobiet. Od roku 1927 rozpoczęła działalność restauracja „Ziemiańska”, która w krótkim czasie splajtowała, zaś kamienica trafiła pod zarząd Izby Lekarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej i rozwiązaniu Izby Lekarskiej w latach 50., lokal w Kamienicy „Pod Gruszką” przejęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wtedy powstał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym do stanu wojennego bywał kwiat dziennikarstwa krakowskiego i polskiego, gwiazdy filmu, teatru i estrady. Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w 2008 r. przekazał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” pod administrację Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, który reaktywował w tym miejscu działalność restauracyjną i kulturalną oraz umożliwił działającym obecnie stowarzyszeniom dziennikarskim (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) prowadzenie działalności statutowej.

Biblioteka Kraków w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na:

  • czwartkowe spotkania Salonu Literackiego Biblioteki Kraków
  • comiesięczne uroczyste wręczanie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
  • spotkania z dziennikarzami, reporterami i fotoreporterami organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP
  • spotkania literackie organizowane także przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Literatów Polskich
  • koncerty

KIEROWNIK KLUBU: Grażyna Potoczek, e-mail: grazyna.potoczek@biblioteka.krakow.pl

Kontakt z Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką”:

ul. Szczepańska 1, Kraków
31-011 Kraków
tel. 512-455-260


LUTY / MARZEC 2020

21 LUTEGO, GODZ. 18.00
„33 koncepty w temacie miłości – 33 koncepty w temacie wiary”. Wieczór autorski Pawła Kuzory.

Krakowski Oddział ZLP i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na wieczór autorski Pawła Kuzory.
Oprawę muzyczną zapewnią utwory Mateusza Hrynkiewicza odtwarzane z płyty „ To To” i „Differences” skomponowane do wierszy Pawła Kuzory

Paweł Kuzora  – tworzyć zaczął jako nastolatek, debiutował w poznańskiej gazecie studenckiej „Spojrzenia”. Drukował również w „Życiu literackim”, „Tumulcie”, „Okolicach”. Laureat turnieju jednego wiersza ” O jaszczurowy laur ” a także Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ” Dać Świadectwo „.Od 2012 roku członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich; obecnie opiekun Koła Młodych przy KO ZLP. Autor kilku tomików poezji i utworów prozatorskich, m.in.: „Taniec na niebie” , „Kotwica moich snów”, „W dłoniach wiatru”, „Akwarium”, „Dotyk”, „To To” (Mateusz Hrynkiewicz) – płyta z muzyką do słów wierszy Pawła Kuzory.

24 LUTEGO, GODZ. 18.00
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na spotkanie z cyklu „Bajka o…” Bajka o „przypolakowanych”. Dlaczego wybrali Polskę? Gośćmi Zbigniewa Bajki będą: Brian Scott, Sofia Rabati, Tytus Ferenc.

Prof. Zbigniew Bajka – medioznawca – historyk i socjolog, prasoznawca. Z jednej strony badacz rynku mediów i ekspert, często komentujący – w prasie, radiu, telewizji, internecie – wydarzenia i problemy z tym rynkiem związane, z drugiej – wykładowca historii komunikowania, zajmujący się także dziejami reklamy.

28 LUTEGO, GODZ. 18.00
Wieczór autorski Elżbiety Zechenter-Spławińskiej – „Kot Moniki”. Prowadzenie: prof. Wojciech Ligęza

Elżbieta Zechenter-Spławińska – poetka, tłumacz, prozaik, doktor nauk humanistycznych. Urodziła się i mieszka w Krakowie. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy. Autorka tekstów dla dzieci oraz opowiadań. Jej teksty śpiewane są przez zespół Wawele Jana Wojdaka oraz artystów kabaretowych Piwnicy pod Baranami i Loch Camelot. W 1996 r. za tomik wierszy Czapka niewidka uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. związana była z grupą poetycką Muszyna.

2 MARCA, GODZ. 18. 00
„Koncert multiinstrumentalny” w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Czasławiu.

3 MARCA, GODZ. 17.30
Stanisław S. Nicieja „Kresowa Atlantyda”. Prowadzenie: dr Anna Stengl.
Prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja – polski historyk i historyk sztuki XIX i XX wieku. Autor powieści historycznych, publicystyki literackiej, esejów, książek historycznych i albumów.

4 MARCA, GODZ. 18.00
Spotkanie wokół książki Jana Czerneckiego” Kasztelanowa Katarzyna z Potockich Kossakowska”.
Wybrane anegdoty przeczyta Inga Pawlicka. Prowadzenie: Jan Pawlicki
„Z ogromną przyjemnością przekazujemy czytelnikowi kolejną pozycję znakomitego Jana Czerneckiego. Pod jego piórem same w sobie zajmujące historie i anegdoty związane z barwną postacią Kasztelanowej Katarzyny z Potockich Kossakowskiej nabierają dodatkowej mocy i waloru. Książkę uzupełnia kolekcja znakomitych akwarel ilustrujących przepych końca magnackiej epoki.

6 MARCA, GODZ. 18.00
„Trzy poetessy” – spotkanie autorskie z Beatą Skulską-Papp, Beatą Zalot, Małgorzatą Hrycaj. Prowadzenie: Jacek Sojan
Beata Skulska-Papp; zakopiańska poetka i autorka piosenek z duszą. Jest organizatorką imprez poetyckich. Wydała dwie książki poetyckie: Drzwi Obiecane i Koza Rzeczna. Z wykształcenia biolog, chemik i analityk medyczny ze specjalnością mikrobiologia. Pedagog.

Beata Zalot; góralka z Gronkowa, polonistka po UJ, redaktor „Tygodnika Podhalańskiego”, skupiona zwłaszcza na zjawiskach szeroko związanych z kulturą, animatorka spotkań poetyckich w Zakopanem i okolicach; autorka kilku zbiorów wierszy m.in. „Przesyłki ciszy”, „Pomiędzy”, „Szepty”, „Anioł w ogrodzie”, „Po drugiej stronie skóry”. Opublikowała dwa zbiory opowiadań: „Ozwa”, „Opowieści niedoskończone”.

Małgorzata Hrycaj; z urodzenia szczecinianka, z zawodu logopeda, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego; na swoim koncie ma dwa tomiki wierszy: „Pod baldachimem krwawnika” i „Aponia w ogrodzie”. Organizuje i uczestniczy w spotkaniach autorskich. Czynna pasjonatka tańca etnicznego. Upiera się, że jest też góralką z Kościeliska k/ Zakopanego.

10 MARCA, GODZ. 18.00
Krakowski Oddział ZLP i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na wieczór literacki – prezentację twórczości poetów z Koła Młodych ZLP.

17 MARCA, GODZ. 18.00
Wydawnictwo SIGNO i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na promocję tomu poetyckiego Longiny Bujas „Nie znałam zaklęć” z udziałem zaproszonych gości; oprawa muzyczna: Robert Marcinkowski – wokal i gitara; prowadzenie i słowo krytyczne: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

25 MARCA, GODZ. 18.00
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na spotkanie z cyklu „Opowieści fotografistów”
Maciej Plewiński „Mimochodem….nawyk fotografowania” . Prowadzenie: Ewa Kozakiewicz

31 MARCA, GODZ. 18:00
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na promocję książki Elżbiety Jachymczak „69 biznesowych porad dla przedsiębiorczych kobiet”
Elżbieta Jachymczak – Dziennikarka ekonomiczna, bankowiec, szkoleniowiec z pasją. Uwielbia dzielić się wiedzą z tymi, którzy jej potrzebują. Od ponad 14 lat związana z polską bankowością, dziennikarstwem oraz edukacją. Wolontariuszka Projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL. #KobietaKrakowa w projekcie o tej samej nazwie organizowanym przez Fundację Miasta Kobiet, a cyferki i wystąpienia publiczne ma we krwi.

„69 biznesowych porad dla przedsiębiorczych kobiet to poradnik” dla każdej kobiety. Bycie przedsiębiorczą oznacza zorganizowaną – w pracy, w domu, w życiu. Książka jest odpowiedzią na społeczny głos kobiet. To one stały się inspiracją do jej napisania. Książka jest zbiorem 14 wywiadów z kobietami sukcesu.
„Określona część przychodu ze sprzedaży książki zostanie przekazana na cel charytatywny. Osobą, która będzie odbiorcą tej pomocy społecznej jest Angelika Chrapkiewicz-Gądek. Angelika jest prelegentką, autorką książki Zdobądź swój szczyt (www.TwojSzczyt.pl). Angelika choruje od trzeciego roku życia na rdzeniowy zanik mięśni SMA. Jej leczenie jest bardzo kosztowne. Dlatego podjęłam decyzję o wsparciu tej wyjątkowej kobiety inspirującej”.