Klub Dziennikarzy Pod Gruszką

W czerwcu 2017 roku, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, administracja Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” została przekazana Bibliotece Kraków.

Kamienica przy ul. Szczepańskiej 1, w której mieści się Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, powstały w 1951 roku, wybudowana została ok. 1300 r. Pod nazwą „Sub Pira” lub „Sub Pyrn” –  czyli „Pod Gruszką” – odnotowana została już w 1556. Kiedy właścicielem Kamienicy „Pod Gruszką” był chorąży i sędzia grodzki Andrzej Żydowski, na jego zlecenie Baltazar Fontana wykonał słynne sztukaterie w Sali noszącej obecnie jego imię (Baltazar Fontana działał na terenie Krakowa i Małopolski w latach 1693-1703). Historycy sztuki uważają, że Sala Fontany w Klubie Dziennikarz „Pod Gruszką” należy do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich w Polsce.

W 1899 r. w salach I piętra rozpoczęła działalność Kawiarnia Franza Sauera, a Sala Fontany była wtedy przeznaczona tylko dla kobiet. Od roku 1927 rozpoczęła działalność restauracja „Ziemiańska”, która w krótkim czasie splajtowała, zaś kamienica trafiła pod zarząd Izby Lekarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej i rozwiązaniu Izby Lekarskiej w latach 50., lokal w Kamienicy „Pod Gruszką” przejęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wtedy powstał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym do stanu wojennego bywał kwiat dziennikarstwa krakowskiego i polskiego, gwiazdy filmu, teatru i estrady. Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w 2008 r. przekazał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” pod administrację Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, który reaktywował w tym miejscu działalność restauracyjną i kulturalną oraz umożliwił działającym obecnie stowarzyszeniom dziennikarskim (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) prowadzenie działalności statutowej.

Biblioteka Kraków w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na:

  • czwartkowe spotkania Salonu Literackiego Biblioteki Kraków
  • comiesięczne uroczyste wręczanie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
  • spotkania z dziennikarzami, reporterami i fotoreporterami organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP
  • spotkania literackie organizowane także przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Literatów Polskich
  • koncerty

KIEROWNIK KLUBU: Grażyna Potoczek, e-mail: grazyna.potoczek@biblioteka.krakow.pl

Kontakt z Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką”:

ul. Szczepańska 1, Kraków
31-011 Kraków
tel. 512-455-260


LISTOPAD 2019

15 LISTOPADA, GODZ.
Wieczór autorski Katarzyny Kowalskiej – „Polski El Greco.  Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu”

Kiedy w 1964 roku dwie młode badaczki sztuki, Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, spostrzegły na plebanii w Kosowie Lackim zniszczony pociemniały obraz, sądziły, że ich odkrycie będzie sensacją w świecie sztuki. Tymczasem Ekstaza św. Franciszka pędzla El Greca zniknęła na dziesięciolecia – o starannie ukrytym obrazie przypominali jedynie co pewien czas dziennikarze. Dzieło artysty z Toledo dopiero po czterdziestu latach zostało wystawione dla publiczności. Co się jednak z nim działo przez dekady i jak próbowano rozwiązać spór o jego autentyczność? Katarzyna J. Kowalska z reporterską wnikliwością bada tę nieprawdopodobną historię, odkrywając jedną z największych tajemnic polskiej historii sztuki.

Prowadzenie: Marta Półtorak
Słowo wstępne: ks. prof. dr hab. Andrzej Witko
Goście specjalni: prof. Izabela Galicka


16 LISTOPADA, GODZ. 17.00
Jubileusz 25-lecia Studiów Literacko – Artystycznych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

9:30—10:30 Rejestracja uczestników. Wystawa książek autorstwa słuchaczy i absolwentów SLA
10:30—12:00 Ogłoszenie wyników czwartej edycji Konkursu Literackiego im. Macieja Słomczyńskiego Spotkanie z laureatami konkursu, prowadzenie: prof. Krzysztof Zajas
12:15—14:00 Panel dyskusyjny z wykładowcami SLA: Jackiem Bierutem, Romanem Honetem, dr. hab. Karolem Maliszewskim, Robertem Ostaszewskim, dr Agatą Tuszyńską, prowadzenie: Jadwiga Graboś, Agata Puwalska
16:00—18:00 Panel dyskusyjny z absolwentami SLA: Agnieszką Czachor, Mariuszem Czyżowskim, Andrzejem Dudą, Michałem Kozłowskim, Janem Krasnowolskim, dr. Przemysławem Owczarkiem, dr Katarzyną Zdanowicz, prowadzenie: prof. Gabriela Matuszek-Stec, dr Beata Polak


19  LISTOPADA, GODZ. 18.00
WYDAWNICTWO SIGNO i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na promocję tomu poetyckiego Renaty Klamerus  „Teatr Złotej Gałęzi”

Oprawa muzyczna: Wojciech Gracz – fortepian
Prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta


20 LISTOPADA, GODZ. 18.00
Promocja książki Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”.


25 LISTOPADA, GODZ. 18.00
Fundacja Kobiety Nauki, wydawnictwo „Po Godzinach” i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na spotkanie z profesorem Tomaszem Pospiesznym i promocję książki „Pasja i Geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”.
Prowadzenie: Ewelina Wajs


26 LISTOPADA, GODZ. 18.00
Spotkanie z cyklu „Łączy nas pasja tworzenia”
Rozmowę z poetkami: Katarzyną Miarczyńską-Kłeczek i Ewą Włodarską przeprowadzi redaktor Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

Oprawa muzyczna: Piotr Kłeczek – wokal i gitara

W programie recytacje poezji i improwizacje.