Klub Dziennikarzy Pod Gruszką

W czerwcu 2017 roku, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, administracja Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” została przekazana Bibliotece Kraków.

Kamienica przy ul. Szczepańskiej 1, w której mieści się Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, powstały w 1951 roku, wybudowana została ok. 1300 r. Pod nazwą „Sub Pira” lub „Sub Pyrn” –  czyli „Pod Gruszką” – odnotowana została już w 1556. Kiedy właścicielem Kamienicy „Pod Gruszką” był chorąży i sędzia grodzki Andrzej Żydowski, na jego zlecenie Baltazar Fontana wykonał słynne sztukaterie w Sali noszącej obecnie jego imię (Baltazar Fontana działał na terenie Krakowa i Małopolski w latach 1693-1703). Historycy sztuki uważają, że Sala Fontany w Klubie Dziennikarz „Pod Gruszką” należy do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich w Polsce.

W 1899 r. w salach I piętra rozpoczęła działalność Kawiarnia Franza Sauera, a Sala Fontany była wtedy przeznaczona tylko dla kobiet. Od roku 1927 rozpoczęła działalność restauracja „Ziemiańska”, która w krótkim czasie splajtowała, zaś kamienica trafiła pod zarząd Izby Lekarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej i rozwiązaniu Izby Lekarskiej w latach 50., lokal w Kamienicy „Pod Gruszką” przejęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wtedy powstał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym do stanu wojennego bywał kwiat dziennikarstwa krakowskiego i polskiego, gwiazdy filmu, teatru i estrady. Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w 2008 r. przekazał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” pod administrację Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, który reaktywował w tym miejscu działalność restauracyjną i kulturalną oraz umożliwił działającym obecnie stowarzyszeniom dziennikarskim (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) prowadzenie działalności statutowej.

Biblioteka Kraków w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na:

  • czwartkowe spotkania Salonu Literackiego Biblioteki Kraków
  • comiesięczne uroczyste wręczanie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
  • spotkania z dziennikarzami, reporterami i fotoreporterami organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP
  • spotkania literackie organizowane także przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Literatów Polskich
  • koncerty

KIEROWNIK KLUBU: Grażyna Potoczek, e-mail: grazyna.potoczek@biblioteka.krakow.pl

Kontakt z Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką”:

ul. Szczepańska 1, Kraków
31-011 Kraków
tel. 512-455-260

KLUB DZIENNIKARZY „POD GRUSZKĄ”
PRZY BIBLIOTECE KRAKÓW
HARMONOGRAM

ulica Szczepańska 1, Kraków

15 PAŹDZIERNIKA | godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Życie wspominam łagodnie. Andrzej Zarycki w rozmowach z Andrzejem Pacułą”. Oprawa muzyczna: Beata Paluch.

Andrzej Zarycki – Jeden z najwybitniejszych kompozytorów krakowskiego kabaretu artystycznego Piwnica pod Baranami, autor muzyki do kilkuset piosenek, w tym przebojów wykonywanych przez Ewę Demarczyk, z którą współpracował ponad dwadzieścia lat. Twórca legendarnych piosenek, takich jak Skrzypek HercowiczBallady o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego czy Na moście w Avignon, które weszły na stałe do kanonu polskiej muzyki.. Kompozytor muzyki do kilkuset spektakli w teatrach dramatycznych, teatrach dla dzieci oraz teatrach telewizji.

Książka Andrzeja Pacuły, poety, satyryka, dramaturga i wydawcy, jest podsumowaniem 50-letniej działalności artystycznej Kompozytora. Znalazły się w niej nie tylko zdjęcia z życia artystycznego i prywatnego, ale także fotokopie nut, afiszy i listów. Portret Muzyka uzupełniają fragmenty udzielonych wywiadów, wypowiedzi przyjaciół, artystów a także członków rodziny.

16 PAŹDZIERNIKA | godz. 18.00

Promocja tomu poetyckiego Grzegorza Skórki pt. „5 sekund przed zaśnięciem”.

recytacja: autor i zaproszeni goście
oprawa muzyczna: Barbara Leśniak – śpiew i fortepian
słowo krytyczne i prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

20 PAŹDZIERNIKA | godz. 16.00

XXXIII Zaduszki Poetów. Spotkanie poetycko-muzyczne Konfraterni Poetów, połączone z promocją tomu. „Pierwszy przystanek w niepodległość”. Prowadzenie: Jacek Lubart Krzysica.

24 PAŹDZIERNIKA | godz. 18.00

Krakowska Witryna Fotograficzna. Wybrane, najciekawsze zdjęcia wakacyjne. Prowadzenie: Marek Lasyk.

Krakowska Witryna Fotograficzna jest inicjatywą fotoreporterów prasowych z terenu Krakowa. Swe zdjęcia fotoreporterzy publikują nie tylko na łamach prasy, ale także na blogu www.krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com, który jest odwzorowaniem Witryny umieszczonej przy pl. Wszystkich Świętych 11, w oknie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Z Witryną współpracować mogą wszyscy fotoreporterzy prasowi, którzy pracują dla mediów analogowych lub cyfrowych.

26 PAŹDZIERNIKA | godz. 16.30

Targi Książki – panel dyskusyjny. Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na panel dyskusyjny „Antoni Słonimski zapomniany Skamandryta”. Prowadzenie: Anna Pituch-Noworolska.

26 PAŹDZIERNIKA | godz. 18.00

Forum Młodych Poetów
Udział wezmą: Joanna Bąk, Ewa Elżbieta Nowakowska oraz Mariusz Kusion, Radosław Medard. Prowadzenie: Elżbieta Wojnarowska.

29 PAŹDZIERNIKA | godz. 18.00

Wieczór poetycko-muzyczny „Impresje niepodległościowe”
Poezja: Mariusz Olbromski
Fortepian: Maria Baka-Wilczek

6 LISTOPADA | godz. 17.30

Spotkanie z Michałem Piekarskim, autorem książki ”Muzyka we Lwowie” w ramach cyklicznych spotkań Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

12 LISTOPADA | godz. 18.00

Z cyklu „Wyimki z Niepodległości”. Włodzimierz Tetmajer – gorące i szlachetne serce. Wykład prof. dr. hab. Franciszka Ziejki.

Włodzimierz Tetmajer jako artysta malarz cieszył się uznaniem już za życia: wykonał polichromię w zabytkowej farze w Bieczu, o które to zlecenie kilka lat wcześniej bezskutecznie zabiegał Stanisław Wyspiański; polichromię kościoła OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej; był także autorem kaplicy królowej Zofii w katedrze na Wawelu. Jego dorobek jako pisarza jest stosunkowo skromny. Opublikował zaledwie kilka tomików, choć trzeba też przyznać, że sporo jego wierszy ukazało się na łamach pism, dzienników i tygodników z epoki przełomu wieków i nigdy nie zostało zebranych w tomie zbiorowym

O udziale Włodzimierza Tetmajera w życiu politycznym pisano już wiele razy. Warto jednak skupić się na próbie odnalezienia genezy jego programu politycznego, który ostatecznie zaprowadził go w struktury ruchu ludowego, a w szczególności – Polskiego Stronnictwa Ludowego.  Lektura jego tekstów publicystycznych skłania nieodparcie do postawienia tezy, zgodnie z którą w życiu politycznym Włodzimierz Tetmajer kierował się przede wszystkim wskazaniami… Tadeusza Kościuszki. Swój program polityczny oparł na ideałach amerykańskich, na koncepcji równości wszystkich obywateli, na pełnym udziale chłopów jako wolnych i równych wszystkim innym warstwom społecznym w życiu publicznym i politycznym.

13 LISTOPADA | godz.18.00

Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na wieczór autorski Bronisława Kozieńskiego. Prowadzenie: prof. Bolesław Faron. Oprawa muzyczna: Zespół Byle do Góry

Bronisław Kozieński (Bronek z Obidzy) Rocznik 1963. Pisać zaczął w 2007 roku. Zdobywca min. pierwszej nagrody XXI edycji Konkursu Poezji Religijnej w Ludźmierzu. Autor pięciu tomików poezji: „Orły nad Sokolicą”, „Nie szkoda gadać”, „Strefa ciszy”, „Wiklinowe ptaki”,  „To ja, złodziej”.

20 LISTOPADA | godz. 18.00

Wydawnictwo Signo i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków zapraszają na biesiadę poetycką „Na początku ojczyzna jest blisko”.

w programie recytacja poezji: Joanna Babiarz, Renata Batko, Bożena Boba-Dyga, Katarzyna Bułat, Marzena Dąbrowa-Szatko, Agata Dziewońska, Małgorzata Hrycaj, Adriana Jarosz, Krystyna Alicja Jezierska, Beata Kępińska, Małgorzata Kulisiewicz, Joanna Krzyżańska, Elżbieta Leśniak, Krzysztof Łojek, Robert Marcinkowski, Joachim Neander, Małgorzata Pfisterer, Joanna Rzodkiewicz, Eliza Segiet, Joanna Słodyczka, Janusz Szot, Grzegorz Skórka, Agnieszka Zięba.

Występ Kabaretu Śmieszna Środa: Małgorzata Bielakowska, Krzysztof Janik, Leszek Kaszkur
oprawa muzyczna: Barbara Leśniak wokal i fortepian
Joanna Babiarz – wokal i skrzypce, Janusz Szot – wokal i gitara
prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

26 LISTOPADA | godz. 18.00

Spotkanie z cyklu „Forum literackie – Przystanek Babel”

Udział wezmą: Agnieszka Stabro, Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, Michał Piętniewicz, Rafał Różewicz
Gość Wieczoru: Wojciech Bonowicz
Scenariusz i prowadzenie: Elżbieta Wojnarowska

27  LISTOPADA | godz. 18.00

Gruzja i Armenia. Fotorelacja z podróży-zdjęcia uczestników. Prowadzenie: Grzegorz Lemański.

28 LISTOPADA | godz. 18.00

Krakowska Witryna Fotograficzna. Wybrane, najciekawsze zdjęcia wakacyjne. Prowadzenie: Marek Lasyk.

Krakowska Witryna Fotograficzna jest inicjatywą fotoreporterów prasowych z terenu Krakowa. Swe zdjęcia fotoreporterzy publikują nie tylko na łamach prasy, ale także na blogu www.krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com, który jest odwzorowaniem Witryny umieszczonej przy pl. Wszystkich Świętych 11, w oknie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Z Witryną współpracować mogą wszyscy fotoreporterzy prasowi, którzy pracują dla mediów analogowych lub cyfrowych.

30 LISTOPADA | godz. 18.00

Spotkanie z uczestnikami projektu literackiego „Metafora Współczesności”; w drugiej części wieczoru promocja nowej książki poetyckiej Małgorzaty Hrycaj.
Oprawa muzyczna: Robert Marcinkowski – gitara, śpiew; prowadzenie: Jacek Aleksander Sojan