Klub Dziennikarzy Pod Gruszką

W czerwcu 2017 roku, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, administracja Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” została przekazana Bibliotece Kraków.

Kamienica przy ul. Szczepańskiej 1, w której mieści się Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, powstały w 1951 roku, wybudowana została ok. 1300 r. Pod nazwą „Sub Pira” lub „Sub Pyrn” –  czyli „Pod Gruszką” – odnotowana została już w 1556. Kiedy właścicielem Kamienicy „Pod Gruszką” był chorąży i sędzia grodzki Andrzej Żydowski, na jego zlecenie Baltazar Fontana wykonał słynne sztukaterie w Sali noszącej obecnie jego imię (Baltazar Fontana działał na terenie Krakowa i Małopolski w latach 1693-1703). Historycy sztuki uważają, że Sala Fontany w Klubie Dziennikarz „Pod Gruszką” należy do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich w Polsce.

W 1899 r. w salach I piętra rozpoczęła działalność Kawiarnia Franza Sauera, a Sala Fontany była wtedy przeznaczona tylko dla kobiet. Od roku 1927 rozpoczęła działalność restauracja „Ziemiańska”, która w krótkim czasie splajtowała, zaś kamienica trafiła pod zarząd Izby Lekarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej i rozwiązaniu Izby Lekarskiej w latach 50., lokal w Kamienicy „Pod Gruszką” przejęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wtedy powstał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w którym do stanu wojennego bywał kwiat dziennikarstwa krakowskiego i polskiego, gwiazdy filmu, teatru i estrady. Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w 2008 r. przekazał Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” pod administrację Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, który reaktywował w tym miejscu działalność restauracyjną i kulturalną oraz umożliwił działającym obecnie stowarzyszeniom dziennikarskim (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) prowadzenie działalności statutowej.

Biblioteka Kraków w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na:

  • czwartkowe spotkania Salonu Literackiego Biblioteki Kraków
  • comiesięczne uroczyste wręczanie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
  • spotkania z dziennikarzami, reporterami i fotoreporterami organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP
  • spotkania literackie organizowane także przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Związek Literatów Polskich
  • koncerty

KIEROWNIK KLUBU: Grażyna Potoczek, e-mail: grazyna.potoczek@biblioteka.krakow.pl

Kontakt z Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką”:

ul. Szczepańska 1, Kraków
31-011 Kraków
tel. 512-455-260

KLUB DZIENNIKARZY „POD GRUSZKĄ”
PRZY BIBLIOTECE KRAKÓW
HARMONOGRAM

ulica Szczepańska 1, Kraków

1 MARCA | godz. 18.00
Formacja Duży Format 2018 i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na spotkanie z poezją Grażyny Wojcieszko i promocję nowej książki „Animalki”. Spotkanie poprowadzi prezes Fundacji Duży Format – Rafał Czachorowski. Oprawa muzyczna: Remi Juskiewicz i Adam Prucnal.

4 MARCA | godz. 18.00
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na promocję tomiku poetyckiego Szymona Wasiłowicza  i na wieczór poezji śpiewanej. Prowadzenie: Bronisława Kufel – Włodek.

5 MARCA | godz. 17.30
Spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Spektakl „Sen o Lwowie”; wystąpią Balet „Cracovia Danza” oraz Teatr
Piosenki. Wśród artystów Wojciech Habela. Prowadzenie: dr Anna Stengl. 

6 MARCA | godz. 18.00
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprasza na promocję książki Dariusza Jaronia  „Polscy himalaiści”. Prowadzenie: red. Miłosz Krupa.

11 MARCA | godz. 18.00
Promocja książki Katarzyny Paw „Kat, Szampon, Guma i inni. Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn na najważniejszych imprezach międzynarodowych w latach 1949-2018”. Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

12 MARCA | godz. 18.00
Promocja najnowszej książki Ireny Kaczmarczyk „intymnie”. Prowadzenie: Anna Pituch-Noworolska. Słowo krytyczne: Michał Piętniewicz. Interpretacja wierszy: Bogdan Dmowski i autorka. Oprawa muzyczna: Marek Kąkol – wokal, gitara.

15 MARCA | godz. 18.00
Promocja książki Jolanty Duszyńskiej – Janas „Tadeusz Kantor w Cricotece”. Zapiski z lat 1983 – 1985.

Jolanta Duszyńska-Janas ukończyła filologię polską i filmoznawstwo na UJ. W  1981 r. zaczęła pracę w Ośrodku Teatru Cricot 2 jako archiwistka zbiorów Tadeusza Kantora. Po śmierci artysty była kuratorem Galerii- Pracowni Tadeusza Kantora. Współpracowała przy wielu ekspozycjach poświęconych sztuce artysty w kraju i za granicą. Obecnie jest członkiem zarządu Fundacji im. Tadeusza Kantora.

18 MARCA | godz. 18.00
Promocja książki” Wojciecha Mazura „ Niebo rozwianych nadziei”. Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Wojciech Mazur – doktor nauk humanistycznych, historyk i kulturoznawca, pracownik Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół związków łączących siły zbrojne II Rzeczypospolitej z międzynarodowym otoczeniem. Autor kilkudziesięciu książek naukowych i popularnonaukowych, w tym opublikowanych ostatnio monografii „Pod wiatr. Francja i lotnictwo wojskowe II Rzeczypospolitej 1921-1938” (Kraków 2015), „Lot ku burzy. Polska w przygotowaniach mocarstw Zachodu do wojny powietrznej, marzec-sierpień 1939” (Kraków 2017). 

19 III, godz. 18.00

Promocja tomu poetyckiego Karola Kowalskiego pt. „zabawa w kody pocztowe”. Wydawnictwo Signo. Recytacja: autor i zaproszeni goście. Oprawa muzyczna: Robert Marcinkowski – wokal i gitara. Prowadzenie i słowo krytyczne: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta.

26 MARCA | godz. 18.30
„Przyjacielu, jeśli nie lubisz innych poglądów historycznych…”. „Wspólne czytanie pism Stanisława Cata-Mackiewicza, najlepszego publicysty XX wieku”.

Wydawnictwo Universitas i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają spotkanie z cyklu „Przyjacielu, jeśli nie lubisz innych poglądów historycznych niż te, do których się przyzwyczaiłeś, proszę Cię, nie przychodź na to spotkanie!”. Prowadzący: Anna Dziadzio i Jan Sadkiewicz.

27 MARCA | godz. 18.00
Krakowska Witryna Fotograficzna. Wybrane, najciekawsze zdjęcia lutego. Prowadzenie: Marek Lasyk.
Krakowska Witryna Fotograficzna jest inicjatywą fotoreporterów prasowych z terenu Krakowa. Swe zdjęcia fotoreporterzy publikują nie tylko na łamach prasy, ale także na blogu www.krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com, który jest odwzorowaniem Witryny umieszczonej przy pl. Wszystkich Świętych 11, w oknie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Z Witryną współpracować mogą wszyscy fotoreporterzy prasowi, którzy pracują dla mediów analogowych lub cyfrowych.

29 MARCA | godz. 18.00
Wieczór autorski, promocja nowego tomu poezji. Ks. Jerzy Hajduga „ Zatrzymać z czasu chwilę”. Oprawa muzyczna: Jarek Kąkol – gitara, wokal. Prowadzenie: Jacek Aleksander Sojan.