26-27 września odbyła się konferencja dla bibliotekarzy! Było dużo o nowoczesnych metodach dotarcia do Czytelnika, remontach, a także o książkomatach!

Podczas dwudniowego spotkania (pierwszy dzień – prezentacje, drugi dzień – warsztaty) przedstawiciele bibliotek z całej Polski, ale także innych krajów Europy, opowiadali o sukcesach i problemach związanych z organizacją nowoczesnych przestrzeni bibliotecznych, technologiach wspierających, a także o pozycji biblioteki jako (wciąż, a po pandemii od nowa) miejsca spotkań i o budowie kapitału społecznego: relacji międzyludzkich, stabilności psychofizycznej w przebodźcowanym świecie oraz wzorcach społecznych i rodzinnych.

Zdezaktualizowało nam się jednak Norwidowskie „przeszłość – jest to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”. Świat galopuje także w bibliotekach. Galop zmian to z jednej strony technologie – a mamy ich w bibliotekach coraz więcej, ale też – co dużo trudniejsze do uchwycenia – dynamicznie zmieniają się nawyki naszych odbiorców, ich model życia i konsumenckie oczekiwania. Przepływ informacji w obliczu ogromu zmian staje się coraz ważniejszy, ale też coraz trudniejszy. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że także w naszej branży wymiana doświadczeń jest orężem nie do przecenienia w planowaniu jutra. I temu służyła nasza konferencja.

Podczas konferencji jednym z ważniejszych poruszanych tematów były książkomaty, które w Polsce od niedawna stają się coraz bardziej popularne wśród Czytelników. My, naszym Czytelnikom wychodzimy naprzeciw! Posiadamy w swojej ofercie już 3 książkomaty, a niedługo otwieramy kolejny! Przypominamy, że na projekty dot. uruchamiania książkomatów można głosować podczas budżetu obywatelskiego.

Ta międzynarodowa konferencja jest już kolejną organizowaną przez Bibliotekę Kraków. Pierwsza konferencja (2018) przebiegała pod hasłem „Biblioteka w czasie przełomu”, drugą (2019) – „Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury”.  Hasło tegorocznej konferencji to aktualny problem: Nowy wspaniały świat bibliotek czy niepewne jutro.

Szczegółowy program: PROGRAM KONFERENCJI