Konkurs „Patroni krakowskich ulic” – wyniki oraz prezentacja

Patroni krakowskich ulic – są już wyniki, choć nagrody będą później

44 nagrody i wyróżnienia oraz 6 specjalnych wyróżnień Prezydenta Miasta Krakowa to efekty ósmej edycji konkursu „Patroni krakowskich ulic” oraz prac jury konkursowego.

Tegoroczny konkurs przyniósł efekt w postaci aż 213 prac. Młodym krakowskim artystom nie przeszkodziła w ich twórczości światowa pandemia groźnego wirusa. Trudniej miało jury, które z uwagi na trwającą pandemię musiało obrady przeprowadzić zdalnie, przygotowując dokumentację fotograficzną prac. Jednak mimo tych trudności udało się zebrać oceny od reprezentantów szerokiego grona  Organizatorów.

Tegoroczną edycję konkursu przygotowały: Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102, Biblioteka Kraków oraz Kancelaria Rady Miasta Krakowa. Korzystaliśmy też ze wsparcia innych instytucji: zaprzyjaźnionej Rady Dzielnicy II Grzegórzki, Rady Dzielnicy VIII Dębniki i Rady Dzielnicy XIV Czyżyny, a także Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa, Muzeum Krakowa, Archiwum Narodowego w Krakowie, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana oraz Towarzystwa Prądnickiego.

Patronaty honorowe nad tą artystyczną imprezą, zachęcającą młodzież do poznawania historii kryjących się za nazwiskami na tabliczkach ulicznych, objęli przedstawiciele instytucji, które na co dzień zajmują się rozwojem miasta i pielęgnowania pamięci o dawnych dokonaniach: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa Jacek Purchla.

W dotychczasowych ośmiu edycjach konkursu udział wzięło już ponad 1500 uczestników, którzy dzięki niemu mogli nieco lepiej poznać wybranych przez siebie patronów krakowskich ulic.

Pandemia i obostrzenia epidemiczne zepsuły natomiast – choć tylko na jakiś czas – uroczystość ogłoszenia wyników oraz wręczenia dyplomów, nagród i wyróżnień. Zaplanowana kilka miesięcy wcześniej na niedzielę 13 grudnia 2020 r. impreza  musiała zostać przesunięta na wiosnę 2021 r. Liczymy, że za parę miesięcy będzie można bezpiecznie spotkać się w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, czyli w miejscu, w którym radni miejscy podejmowali decyzje nadające nazwy krakowskim ulicom, pogratulować najlepszym artystom i wręczyć im przygotowane już dyplomy oraz nagrody.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali maile z informacją o przesunięciu terminu wręczenia nagród na wiosnę 2021 r.

Mateusz Drożdż

Przewodniczący Jury Konkursowego

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji prac oraz zapoznania się z informacjami o konkursiePOBIERZ