Posiadamy aktualnie trzy (od 6 października cztery!) książkomaty dla czytelników! Takie urządzenia to idealne rozwiązania dla każdego zapracowanego lub nie mogącego odebrać swoich książkowych zamówień w godzinach otwarcia biblioteki. Książkomaty znajdują się w czterech różnych miejscach Krakowa:

 1. w Dębnikach (przy Bibliotece Głównej, ul. Powroźnicza 2),
 2. na Prądniku Białym (przy Filii nr 16, ul. Radzikowskiego 29),
 3. na osiedlu Złocień (przy Filii nr 42, ul. Agatowa 33),
 4. na Krowodrzy (przy Filii nr 21 Królewska 59).

Książkomat to samoobsługowe urządzenie pozwalające na odbiór zamówionych oraz zwrot przeczytanych książek i audiobooków. Działanie książkomatu jest bardzo proste i podobne do działania popularnych paczkomatów.

 

 

JAK ZAMÓWIĆ KSIĄŻKĘ lub AUDIOBOOK DO KSIĄŻKOMATU (uwaga: nie ma możliwości zamawiania gier planszowych!)

 1. Wystarczy posiadać ważną kartę biblioteczną.
 2. Zaloguj się na swoje konto biblioteczne.
 3. Znajdź w katalogu książkę lub audiobook, który chcesz wypożyczyć (wybrana pozycja musi znajdować się w katalogu filii, przy której znajduje się książkomat!).
 4. Dokonaj zamówienia, wskaż jako miejsce odbioru książkomat i czekaj na informację, że książka jest gotowa do odbioru.
 5. Gdy bibliotekarz zrealizuje zamówienie i załaduje skrytkę w książkomacie, dostaniesz wiadomość e-mail o możliwości odbioru i terminie, do którego należy odebrać zamówiony tytuł.
 6. Książki czekają na odbiór 3 dni, od dnia powiadomienia o realizacji zamówienia.
 7. Idź do książkomatu i ciesz się lekturą!
 8. Do książkomatu możesz także zwrócić wypożyczone książki. Jednak pamiętaj o tym, że każdy zwrot wymaga weryfikacji w systemie przez bibliotekarza, która zazwyczaj trwa 1 dzień roboczy – to oznacza, że książka nie zniknie z Twojego konta natychmiast po załadowaniu jej do skrytki.
 9. Książki do książkomatu są dostarczane od poniedziałku do soboty (w soboty do godziny 14:00).
 10. Bardzo ważne: Do książkomatu można zamawiać i także zwracać wyłącznie książki  i audiobooki z  filii, przy której znajduje się książkomat.
 11. Do książkomatu nie zamówisz i nie zwrócisz gier planszowych.

 

Książki do książkomatu będą dostarczane od poniedziałku do piątku.

 


Książkomat przy Bibliotece Głównej dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego pozyskane przez Bibliotekę Kraków w programie „Infrastruktura kultury”, i zrealizowane w ramach zadania „Biblioteka bliżej czytelnika – książkomat i wyposażenie Biblioteki Głównej Biblioteki Kraków”. Książkomat przy Filii nr 16 to efekt realizacji projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Książkomat przy Filii nr 42 został sfinansowany z budżetu miasta.