Letnia podróż po mieście tropem zabawek i literatury!

W witrynach i na regałach kryją się samochodziki, tramwaje, dworce kolejowe, samoloty… Towarzyszą im fragmenty bajek, opowiadań oraz książek dla najmłodszych. Bohaterami tych opowieści są Miś Uszatek, Staś Pętelka, Reksio, Ogóras, Mela Melulu i inni… Biblioteka Kraków razem z Muzeum Zabawek w Krakowie oraz z KBF, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszają na wycieczkę tropem historycznych zabawek i literatury! Aż w 17 punktach w Krakowie, w tym 15 filiach Biblioteki Kraków, na młodych czytelników (i nie tylko!) czekają zabawki z kolekcji Muzeum, które tworzą wystawę poświęconą komunikacji i podróżowaniu.

Komunikacja. Miejska wystawa zabawek

Tytułowa „komunikacja” jest wieloznaczna. Z jednej strony oznacza porozumiewanie się, a z drugiej przemieszczanie. Ten kontekst jest szczególnie aktualny w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, która zmusiła dziesiątki tysięcy osób, w tym dzieci, do pozostawienia własnych domów i rozpoczęcia nowego życia w innym kraju. Wystawa jest także skierowana do mieszkańców Krakowa, dlatego została przygotowana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Chcemy dzięki niej zaznaczyć chęć i potrzebę wzajemnego zrozumienia.

Odkrywając kolejne punkty wystawy, będziemy podróżować po Krakowie. Chcemy pokazać miasto dzieciom i dorosłym, zachęcać do odkrywania nie zawsze znanych zakątków, zarówno w centrum miasta, jak i w dalszych dzielnicach. Pokazujemy zabawki i zachęcamy do sięgania po książki w bibliotekach i czytelniach.

Przewodnikiem po wystawie jest karta kreatywna z mapą. Zwiedzanie tutaj ma charakter zabawy. Polega na poszukiwaniu zabawek pod wskazanymi adresami, lekturze krótkich fragmentów literatury, zbieraniu pieczątek i wymyślaniu nazw przystanków.

Miejscy podróżnicy mogą wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą zestawy książek (po polsku lub ukraińsku) – zgłoszenia konkursowe można wrzucać do urn do 28 sierpnia.

Trasę podróży każdy wybiera sam, przy czym przystanki końcowe są dwa: Filia nr 3 (pl. Nowaka-Jeziorańskiego 3) oraz Pałac Potockich (Rynek Główny 20) –   siedziba Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wystawa zakończy się 4 września w Pałacu Potockich, gdzie zostaną przyznane książkowe nagrody dla najaktywniejszych małych podróżników i czytelników.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty kreatywne. Wstęp wolny!

Inauguracja razem z warsztatem kreatywnym odbędzie się 1 czerwca o 14:00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20)

Gdzie są zabawki?

Biblioteka Główna ul. Powroźnicza 2
Filia nr 3 Biblioteki Kraków pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3
Filia nr 8 Biblioteki Kraków ul. J. Brodowicza 1
Filia nr 14 Biblioteki Kraków ul. Ugorek 14
Filia nr 16 Biblioteki Kraków ul. W.E. Radzikowskiego 29
Filia nr 21 Biblioteki Kraków ul. Królewska 59
Filia nr 22 Biblioteki Kraków ul. H. Sienkiewicza 2
Filia nr 24 Biblioteki Kraków ul. Na Błonie 13d
Filia nr 31 Biblioteki Kraków ul. J. Kantego Przyzby 10
Filia nr 40 Biblioteki Kraków ul. Łużycka 55
Filia nr 42 Biblioteki Kraków ul. Agatowa 33
Filia nr 46 Biblioteki Kraków ul. B. Limanowskiego 4
Filia nr 48 Biblioteki Kraków os. Bohaterów Września 26
Filia nr 49 Biblioteki Kraków os. Tysiąclecia 42
Filia nr 51 Biblioteki Kraków os. Kalinowe 4
Pałac Potockich Rynek Główny 20
Sosenko Home Decor ul. Królewska 16

Warsztaty towarzyszące wystawie:

• 22 czerwca, godz. 17:00-18:30, Filia nr 3 (pl. Nowaka-Jeziorańskiego 3) – Ahoj, przygodo!

Zaczynamy wakacje – ulubiony czas każdego dziecka. Czas, w którym codzienność nas nie dotyczy, a przygoda jest ważniejsza od zasad. Dworzec kolejowy, semafor i sygnalizatory świetlne staną się metaforą domu, przygody i niecodziennych zasad – przeczytaj szczegóły.

• 20 lipca, godz. 17:00-18:30, Filia nr 49 (os. Tysiąclecia 42) – Lotem bliżej?

Taki duży, a lata, jak to w ogóle jest możliwe? Samolot i poczucie wolności, jakie daje latanie, będą punktem wyjścia do stworzenia gry planszowej, której rozgrywka toczy się na mapie Krakowa – przeczytaj szczegóły.

• 19 sierpnia, godz. 17:00-18:30, Filia nr 16, (ul. Radzikowskiego 29) – Wsiąść do pociągu byle jakiego i dotrzeć do krainy ze snów

Wsiądź do pociągu, wygodnie umość się w kuszetce i dojedź do krainy ze snów. Traktując dworzec kolejowy jako punkt początkowy podróży, przeniesiemy się do magicznego świata z naszych snów i marzeń – przeczytaj szczegóły.