„Literacki przewodnik po Nowej Hucie”. Wieczór autorski Anny Grochowskiej

16 lipca o godz. 18.00 zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na wirtualne spotkanie z Anną Grochowską – autorką „Literackiego przewodnik po Nowej Hucie”. Prowadzenie: Maja Wąchała-Skindzier.

Anna Grochowska na kartach tej książki zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powstała. Zaglądamy do miejsc zarówno bardzo popularnych, jak i tych zapomnianych. Autorka z wielką erudycją i swobodą odkrywa przed nami te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, często nieobecne w świadomości czytelników konteksty. Jednocześnie nie ogranicza się do prezentacji samych utworów, ale rozszerza swoją opowieść o podstawowe fakty historyczne. Dzięki temu pozycja ta stanowi nie lada gratkę nie tylko dla fanów literatury, ale także dla osób chcących poznać Nową Hutę w nietypowy sposób. Publikacja zawiera siedem rozdziałów z trasami spacerowymi po Nowej Hucie. Każdy z nich posiada streszczenie w języku angielskim i wzbogacony jest ikonografią (fotografie współczesne Krzysztofa Piły, fotografie archiwalne, reprodukcje dzieł sztuki).

Anna Grochowska – dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, historyczna literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów (w tym krakowskiego życia literackiego i Nowej Huty), przez lata związana z Wydziałem Polonistyki UJ. Nowohucianka z urodzenia i wyboru (zamieniła Czyżyny na starą Nową Hutę). Jogini i nauczycielka jogi. Autorka m.in. nagrodzonej w 2017 r. Krakowską Książką Miesiąca monografii pt. „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą”. Stypendystka MKiDN (2014, współtwórczyni i redaktorska serii wydawniczej „Ścieżkami Pisarzy”, autorka licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz rozprawy doktorskiej pt. „Święte Wzgórze. Obecność Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze w epoce narodowej niewoli” (2018).

16 lipca | godz. 18.00
Facebook Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”
Spotkanie on-line