Małgorzata Wyka. Ludzie kultury w ekslibrisie

Na wystawie „Ludzie kultury w ekslibrisie” prezentowane są ekslibrisy wykonane w technice cyfrowej. Ich tematem są wybitni twórcy, polscy i zagraniczni kompozytorzy, poeci i pisarze (Chopin, Lutosławski, D’Annunzio, Cervantes), a także osoby cenione w środowisku związanym ze sztuką ekslibrisu, m.in. Andrzej Znamirowski, Józefina Bransch- Walczak, Stanisław Para i Jerzy Napieracz. W pracach Wyki pojawiają się biblioteki, uniwersytet i inne obiekty architektoniczne Krakowa. Autorka jest mistrzynią nastroju, poetką ekslibrisu. Ukazuje w nim swój elegancki świat, subtelny, życzliwy, pełen poezji i baśni.

Małgorzata Wyka, ceniona krakowska graficzka, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie specjalizowała się w grafice w pracowni miedziorytu oraz grafiki książkowej. Pracowała na macierzystej uczelni a następnie na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie jako nauczyciel akademicki. Autorka uprawia malarstwo i grafikę.
Jacek Owczarek

Ekslibrisy Małgorzaty Wyki