Na urodziny Lema wystawa obrazów w Bibliotece Kraków

13 września – w dniu 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema – w Bibliotece Kraków otworzono wystawę „Lem inspiracje”. Na okolicznościową ekspozycję składają się reprodukcje obrazów – inspirowanych „Powrotem z gwiazd” – uznanej krakowskiej malarki i ilustratorki Joanny Karpowicz.

Prace Karpowicz były pokazywane przed rokiem w Galerii Artemis na wystawie „Powrót”. Jak podkreśla sama artystka, sugestywny język Lema sprawił, że zawsze widziałam tę historię w obrazach. „Powrót z gwiazd” idealnie nadaje się do przełożenia na język komiksu (lub raczej powieści graficznej). Realizacja takiego projektu była moim marzeniem, a ta wystawa jest, być może, pierwszym krokiem do jego spełnienia.

Prezentowane prace przypadną do gustu nie tylko miłośnikom twórczości Lema, ale także wszystkim tym, którzy interesują się sztuką i popkulturą. Taki też cel przyświecał malarce, dla której ważny był również element zabawy, co podkreśla w wypowiedziach:  cytaty z Hoppera, mrugnięcie okiem do widza, delikatne nawiązania do “Blade Runnera”. Bo czy nie o to w tym wszystkim również chodzi? O zabawę, o marzenie, o zmyślenie, w którym można się zatopić?

Wystawa będzie prezentowana do końca października w dwóch filiach Biblioteki Kraków: nr 3 (pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego 3) oraz nr 46 (ul. B. Limanowskiego 4). Projekt został zrealizowany w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema.