Nagroda Żółtej Ciżemki 2023 – znamy laureata!

Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki zdecydowała, że zwycięzcą tegorocznej edycji została książka „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” autorstwa Macieja Szymanowicza.

Nagroda  została przyznana w kategorii literatura i ilustracje. Do VII edycji Nagrody Żółtej Ciżemki zgłoszono niemal 200 tytułów, spośród których wyłoniono zwycięzcę. 

Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki 2023 obradowała w składzie: dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UP – przewodnicząca Kapituły, dr Agnieszka Staniszewska-Mól, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Iwona Haberny, dr Anna Machwic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel.

Wręczenie Nagrody odbędzie się 4 czerwca o godz. 13.30 w Urzędzie Miasta Krakowa (Sala Obrad Rady Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4). ZAPRASZAMY!


Z uzasadnienia Kapituły:

💛  Maciej Szymanowicz, Marzenia. Fakty, mity, głupoty, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, 2022

Uzasadnienie Kapituły:

„Fakty są takie, że nie ma żadnych dowodów na to, że naczynia albo samochody nie potrafią marzyć. Potrafią, i to świetnie. Kran marzy o wodzie gazowanej, paprotka chciałaby wreszcie zakwitnąć, wieloryb wolałby jednak być złotą rybką, a kropka z wielokropka tak bardzo pragnie choć przez chwilę pobyć sama. Czy marzenia, nawet te poczynione przez klopsiki na talerzu, konia na biegunach albo małą cebulkę to naprawdę same głupoty? A może wcale nie, bo wspaniałe jest każde marzenie, które wywołuje uśmiech? Otóż to, tak właśnie jest – w marzeniach najpiękniejsze jest to, że się marzy. Aby się o tym przekonać, wystarczy wziąć do ręki „Marzenia. Fakty, mity i głupoty” i otworzyć na dowolnej stronie. Książki z obrazkami (zresztą mistrzowskimi!) zwykle rysowane i pisane są dla najmłodszych czytelników, ale ta jest na pewno dla każdego…”


O autorze i ilustratorze:

Maciej Szymanowicz  – ilustrator, projektant książek, twórca plakatów teatralnych i gier planszowych. Za ilustracje do książki Renaty Piątkowskiej pt. „Wszystkie moje mamy” otrzymał nagrody w konkursie Przecinek i Kropka oraz Festiwalu Literatury dla Dzieci.


Nagroda Żółtej Ciżemki – to ogólnopolski konkurs literacki na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Od 2017 roku honoruje polskich autorów tekstów oraz ilustracji.