• Nagroda Żółtej Ciżemki statuetka

Nagroda Żółtej Ciżemki – edycja IV

Laureatkami IV edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży zostały Ewa K. Czaczkowska (tekst) i Katarzyna Fus (ilustratorka). Książka „Bajki mariackie”, wydana przez Wydawnictwo Znak, została wybrana spośród 130 tytułów zgłoszonych do konkursu.

4 czerwca 2020 roku Kapituła Nagrody nominowała pięć tytułów, które przeszły do etapu finałowego, a 15 czerwca wybrała zwycięską książkę. Uroczystość wręczenia Nagrody Żółtej Ciżemki odbędzie się 31 lipca o godz. 12:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

9 lipca 2020 r. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival podczas popołudniowego czytania można było posłuchać „Bajek mariackich” w wykonaniu Jerzego Stuhra.

Spotkanie zrealizowano dzięki współpracy z Agencją Promocyjną OKO – organizatorem festiwalu.

Finaliści:

  • Karolina Bąkowska, il. Asia Gwis, „Niesamowity wszechświat”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.
  • Ewa K. Czaczkowska, il. Katarzyna Fus, Bajki mariackie”, Znak, Kraków 2019
  • Wojciech Mikołuszko,  il. Małgorzata Dmitruk, Wojtek”, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019
  • Katarzyna Ryrych, „Bachor”, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019 | okładka: Ilona Gostyńska-Rymkiewicz,
  • Kazimierz Szymeczko, il. Magdalena Pilch, Gołąbek niepokoju”,  Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019
aktualności Żółta Ciżemka
o nagrodzie Żółtej Ciżemki
regulamin Żółtej Ciżemki
kapitula Żółtej Ciżemki
statuetka Żółtej Ciżemki
Nagroda Żółtej Ciżemki edycja I
Nagroda Żółtej Ciżemki edycja II
Nagroda Żółtej Ciżemki edycja III
Nagroda Żółtej Ciżemki edycja IV

Kim jest autorka?

Ewa Czaczkowska

dr Ewa K. Czaczkowska – historyk, dziennikarka, pisarka.  Adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, ekspert ds. naukowych  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, członek Zespołu Redakcyjnego dzienników prymasa S. Wyszyńskiego Pro memoria. Założycielka Fundacji Areopag XXI, organizującej m.in. Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”.

Absolwentka historii na UMK w Toruniu (tamże doktorat) i dziennikarstwa na UW. Przez ponad 20 lata pracowała w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Autorka książek, m.in. „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość”, „Święta Faustyna. Biografia”,„Ksiądz Jerzy Popiełuszko” (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), „Mistyczki. Historie kobiet wybranych”, „Cuda św. Faustyny”, „Papież, który uwierzył” oraz książek dla dzieci m.in. „Bajki mariackie”, „Święta Faustyna i miłosierdzie Boże”, „Będziesz miłował…Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”.

Laureatka m.in. pierwszej edycji nagrody dziennikarskiej im. bp J. Chrapka „Ślad”, oraz czterech Feniksów – nagrody Wydawców Katolickich. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Kim jest ilustratorka?

Katarzyna Fus

Katarzyna Fus – urodziła się w 1991 roku w Kolbuszowej. Studiowała na ASP w Krakowie i w Perugii (Włochy), mieszka i pracuje w Krakowie. Zawodowo zajmuje się głównie ilustracją dziecięcą i grafiką do wydarzeń kulturalnych. W każdym przypadku stara się opowiadać dobre historie i przekazywać jak najbardziej pozytywne emocje. Celem jej pracy jest tworzenie pięknych, „baśniowych” dzieł trafiających do wyobraźni i serca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Swoje prace tworzy przede wszystkim przy użyciu miękkich ołówków, farb i tabletu graficznego.

O książce

Ewa K. Czaczkowska, il. Katarzyna Fus, „Bajki mariackie”, Znak, Kraków 2019

Baśnie i legendy to fascynujący świat. W nim nikt się nie gubi. Tu wszystko jest jasne – wiadomo, co jest dobrem, a co złem. A dobro zawsze wygrywa. Oddaję zatem do rąk Czytelników piękne i mądre mariackie legendy. Jedne opowiedziane na nowo, inne – spisane po raz pierwszy. Skąd wzięły się wiewiórki na krakowskim Rynku? Dlaczego jedna z wież kościoła Mariackiego jest wyższa od drugiej? Kiedy i dlaczego Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Kraków?

Pozostałe nominacje

Karolina Bąkowska, il. Asia Gwis, „Niesamowity wszechświat”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019

Od najdawniejszych czasów ludzie chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o naszej planecie. Wiele zjawisk na niebie obserwowali za pomocą lunet i teleskopów, jednak to było za mało i zapragnęli polecieć w przestrzeń kosmiczną. Przez stulecia podejmowali próby budowy maszyn pozwalających unieść się ponad Ziemię. Jeśli chcecie wiedzieć, czy spadające gwiazdy spełniają życzenia i czy komety sprowadzają nieszczęścia, to jak najszybciej wybierzcie się w kosmiczną podróż razem z nami.

Wojciech Mikołuszko,  il. Małgorzata Dmitruk, „Wojtek”, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019

Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie w pobliskim domu dzieje się coś dziwnego. Tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża. Z rozmów rodziców chłopiec wnioskuje, że wróci wiosną, razem z bocianem. Tymczasem bocian odlatuje do Afryki, gdzie czyhają na niego różne niebezpieczeństwa. Jacek pod jego nieobecność pilnuje gniazda. Bo przecież bez gniazda nie będzie ani bociana, ani taty.

„Wojtek” to urzekająca historia, która jednocześnie opowiada o wytrwałości w dążeniu do celu i akceptacji ludzkich słabości. To również malownicza, a zarazem bardzo ważna lekcja przyrody przedstawiona oczami bociana podczas jego lotu do ciepłych krajów. Opowieść wzbogacają niezwykłe, haftowane ilustracje Małgorzaty Dmitruk.

Katarzyna Ryrych, „Bachor”, okładka: Ilona Gostyńska-Rymkiewicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019

Nastoletni Arek ma dość bycia chłopakiem tresowanym przez ojczyma i ignorowanym przez matkę. Postanawia odnaleźć ojca. Na podstawie starych zdjęć odszukuje dawnych narzeczonych matki. Kolejne spotkania otwierają mu oczy na to, kim była jego mama, zanim pojawił się na świecie, jak mogła ułożyć sobie życie i… kim jest on sam. Nie bachorem, to wie na pewno. Chociaż tyle.

Kazimierz Szymeczko, il. Magdalena Pilch, „Gołąbek niepokoju”,  Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019

Gustlik mieszka w Bytomiu. Ojciec niedawno wrócił z wojny. Jeden z wujków zginął, od drugiego nie ma wiadomości. A walka o Śląsk dopiero się zaczyna. Pomiędzy podwórkiem, gołębnikiem a Domem Polskim, zwanym Ulem, krzyżują się ludzkie losy. Decyzje narzucone przez mocarstwa, wybory różnych grup Ślązaków, domowe plany i próby normalnego życia przerywane są kolejnymi powstaniami. W życiu chłopca strach o bliskich miesza się z radością z hodowli gołębi, które nie uznają granic i latają po polsko-niemieckim pograniczu śląskim.

Powstania Śląskie – po I wojnie światowej Górny Śląsk nie został przyłączony do Polski. O jego dalszym losie miał zadecydować plebiscyt. Zarówno odrodzona Rzeczpospolita, jak i Niemcy zainteresowane były przejęciem bogatego regionu. Mieszkańcy Śląska trzykrotnie sięgali po broń, by wywalczyć jak najlepsze warunki powrotu do Polski. Ale byli też Ślązacy, którzy woleliby pozostać w granicach Niemiec. Konflikty zbrojne, propaganda, bojówki, terror, korpus wojsk międzynarodowych, strajki i trudne wybory. Codzienność Ślązaków w latach 1919 – 1921.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress