Nagroda Żółtej Ciżemki – edycja V

Laureatkami V edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży zostały Katarzyna Kozłowska (tekst) oraz Agnieszka Żelewska (ilustracje). Książka  „O kruku, który chciał zostać papugą”, wydana przez Wydawnictwo Bajka, została wybrana spośród 158 tytułów zgłoszonych do konkursu.

14 maja Kapituła Nagrody nominowała pięć tytułów, które przeszły do etapu finałowego i wybrała zwycięską książkę. Uroczystość wręczenia Nagrody Żółtej Ciżemki odbędzie się 26 czerwca 2021 r. o godz. 13:15 w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. Fragmenty książki przeczyta Radosław Krzyżowski.

Finaliści:

  • Anna Czerwińska-Rydel, il. Marcin Minor, „Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu”, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.
  • Katarzyna Kozłowska, il. Agnieszka Żelewska, „O kruku, który chciał zostać papugą”, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2020.
  • Michał Rusinek, il. Joanna Rusinek: „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”, Znak Emotikon, Kraków 2020.
  • Witold Vargas (tekst i ilustracje), „Dwa królestwa i wielkie morze”, Poławiacze Pereł, Warszawa 2020.
  • Agnieszka Wiszowata, il. Paulina Engen, „Mysia Dolina”, Białystok 2020.
aktualności Żółta Ciżemka
o nagrodzie Żółtej Ciżemki
kapitula Żółtej Ciżemki
statuetka Żółtej Ciżemki
regulamin Żółtej Ciżemki

Kim jest autorka?

Katarzyna Kozłowska – z wykształcenia jest dziennikarką, z wyboru wegetarianką, a z zamiłowania fotografką, podróżniczką i pisarką. Jeździ po świecie w poszukiwaniu inspiracji do nowych, zdrowych dań wegetariańskich, które fotografuje i opisuje na swoim blogu www.silkdressdiet.blogspot.com. Gdy nie podróżuje, nie gotuje i nie fotografuje, to buszuje na jakimś pchlim targu. Jest bowiem poszukiwaczką skarbów, a jak wiadomo pchle targi są ich pełne. Uwielbia, gdy stare niepotrzebne komuś przedmioty dostają nowe życie i kochającego właściciela. Wierzy w recycling i w dobro, które powraca. Ma kota Ryjka.

Kim jest ilustratorka?

Agnieszka Żelewska – ilustratorka książek dla dzieci, szyje też koty-żelkoty, a w wolnych chwilach spotyka się z dziećmi na warsztatach ilustracji książkowej. Lubi podróże do odległych i bliskich miast. Zilustrowała kilkadziesiąt książek, współpracuje z wydawnictwami: Bajka, Media Rodzina, Nasza Księgarnia i HarperCollins. Zdobyła kilka nagród – dwukrotnie nagrodę IBBY Książka Roku (2000 i 2001), a książka z jej ilustracjami Bajki o rzeczach i nierzeczach Zofii Beszczyńskiej została wpisana na Listę Honorową IBBY. Brała udział w wystawach ilustracji w Sopocie, Warszawie, Zielonej Górze, Krakowie, Inowrocławiu, Bratysławie, Rzymie, Genui i Japonii.

O książce

Katarzyna Kozłowska, il. Agnieszka Żelewska, „O kruku, który chciał zostać papugą”, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2020

Kruczoczarny kruk Roch ma myśli czarne jak kruk… bo jest czarny. A kocha kolory i… chciałby być kolorowy jak papuga. Ba, chciałby nawet być papugą – piękną jak Lola, dostrzeżona przypadkiem w oknie starej kamienicy w położonym nieopodal lasu mieście. Lubi się jej przyglądać z zachwytem, ale z ukrycia. Rozmyśla, jak by to było, gdyby wyglądał jak ona… Czy kruk i papuga mogą zostać przyjaciółmi? W jaki sposób bohaterski Roch będzie mógł pomóc uroczej papudze? A w czym śliczna i mądra Lola pomoże jemu? Ile kolorów zdoła dostrzec w czerni? I co naprawdę potrzebne jest do szczęścia?

Ta pełna humoru opowieść o bardzo nietypowym kruku to bajka o tym, co najważniejsze: o marzeniach, przyjaźni, oddaniu, o szacunku i wolności, a przede wszystkim… o poznaniu i polubieniu samego siebie. Do tej wartkiej, wesołej historii i świetnie przedstawionych, często komediowych postaci, chętnie się powraca. Bo – jak każda dobra bajka – pozwala się czytać wielokrotnie. I stawiać sobie coraz to nowe ważne pytania. Choćby to, czy na pewno warto słuchać (nie zawsze przemyślanych) rad? Czy lepiej stroić przyjaciela w cudze piórka, czy wskazywać mu, jak piękne są jego własne? I jak to jest, że nie zawsze od razu wiadomo, co jest dla nas naprawdę dobre?

Pozostałe nominacje

Anna Czerwińska-Rydel, il. Marcin Minor, „Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu”, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020

Zasługi Stefana Banacha dla nauki są porównywalne z zasługami Marii Skłodowskiej-Curie czy Mikołaja Kopernika, a jednak nie jest on powszechnie znany. Banach tworzył matematykę, jakiej wcześniej nie znano. Rewolucję, której był jednym z ojców, można porównać do powstania teorii względności Einsteina. Wiemy, co zawdzięczamy teorii Kopernika, jaki wkład w naukę ma Maria Skłodowska-Curie. A kto z nas wie, co zawdzięczamy Banachowi? Sam Stefan Banach zdziwiłby się, gdyby mu powiedziano, że po nie więcej niż pół wieku używa się rezultatów jego teorii do komputerowego modelowania niemal wszystkich skomplikowanych konstrukcji lub systemów przy wznoszeniu budynków, produkcji samochodów czy logistyce. Porzucony jako dziecko, wychowywany przez właścicielkę pralni w Krakowie, która dostrzegła w nim niezwykłe zdolności. Poznajcie ekscentrycznego geniusza, Stefana Banacha, który do dziś jest drugim po Euklidesie najczęściej przywoływanym naukowcem w matematyce powszechnej.

Michał Rusinek, il. Joanna Rusinek: „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”, Znak emotikon, Kraków 2020

Słowa bywają nieposłuszne. Trudno ich upilnować – czasem mają szemraną przeszłość, przekraczają granice, a nawet zmieniają znaczenie! Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, pokazuje tym razem świat słów zapożyczonych. Odkryjecie sekrety wyrazów, których używamy codziennie, a o których tak mało wiemy! Co wspólnego ma indyk z Indianami? Czy wiesz, że często na śniadanie zjadasz „złote jabłka”, a na obiad „kwiaty kapusty”? Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jasiek z Jasiem?

Agnieszka Wiszowata, il. Paulina Engen, „Mysia Dolina”, Białystok 2020

Akcja mysich opowieści toczy się w Myszkowie – osadzie położonej w pobliżu Wielkiego Dębu, tuż za Wielkim Lasem, w Mysiej Dolinie, tej widocznej z Dziupli Starej Sowy… To świat niezwykle podobny do naszego, ale dużo bardziej uroczy i magiczny. Żyją tam myszy, które walczą ze swoimi słabościami, realizują marzenia i odnajdują własne przeznaczenie.

Witold Vargas (tekst i ilustracje), „Dwa królestwa i wielkie morze”, Poławiacze Pereł, Warszawa 2020

Przesiąknięta realizmem magicznym niezwykła opowieść o międzypokoleniowej więzi, wartościach rodzinnych i czerpaniu ze swojego dziedzictwa, a przede wszystkim o potężnej, uzdrawiającej sile sztuki. Niezwykła forma edytorska – leporello (harmonijka). Ilustracje składają się na jeden rysunek o długości ponad 7 metrów, który można przeglądać strona po stronie lub jako całość. Królewicz Kenti, syn króla i polskiej księżniczki, wnuk potężnej wiedźmy, przychodzi na świat w pałacu na szczycie wysokich gór. Szczęśliwe dni, wypełnione odkrywaniem świata i rozmowami ze zwierzętami przerywa wybuch wojny domowej. Królewska rodzina musi opuścić wypełniony złotymi promieniami słońca dom i trafia do kraju dotkniętego szarością i apatią. Beznadziejną wydawałoby się sytuację ratuje magiczny przedmiot, który podarowała Kentiemu przed wyjazdem babcia.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress