Nagroda Żółtej Ciżemki – edycja VII

Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki zdecydowała, że zwycięzcą tegorocznej edycji została książka „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” autorstwa Macieja Szymanowicza.

Nagroda  została przyznana w kategorii literatura i ilustracje. Do VII edycji Nagrody Żółtej Ciżemki zgłoszono niemal 200 tytułów, spośród których wyłoniono zwycięzcę. Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki 2023 obradowała w składzie: dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UP – przewodnicząca Kapituły, dr Agnieszka Staniszewska-Mól, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Iwona Haberny, dr Anna Machwic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel.

Wręczenie Nagrody odbędzie się 4 czerwca o godz. 13.30 w Urzędzie Miasta Krakowa (Sala Obrad Rady Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4). ZAPRASZAMY!


Nagroda Żółtej Ciżemki – to ogólnopolski konkurs literacki na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Od 2017 roku honoruje polskich autorów tekstów oraz ilustracji.

aktualności Żółta Ciżemka
o nagrodzie Żółtej Ciżemki
kapitula Żółtej Ciżemki
statuetka
regulamin Żółtej Ciżemki

O laureacie:

Maciej Szymanowicz  – ilustrator, projektant książek, twórca plakatów teatralnych i gier planszowych. Za ilustracje do książki Renaty Piątkowskiej pt. „Wszystkie moje mamy” otrzymał nagrody w konkursie Przecinek i Kropka oraz Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Uzasadnienie Kapituły

Tytuł: „Marzenia. Fakty, mity, głupoty”

Autor i ilustrator: Maciej Szymanowicz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Opis Kapituły:

„Fakty są takie, że nie ma żadnych dowodów na to, że naczynia albo samochody nie potrafią marzyć. Potrafią, i to świetnie. Kran marzy o wodzie gazowanej, paprotka chciałaby wreszcie zakwitnąć, wieloryb wolałby jednak być złotą rybką, a kropka z wielokropka tak bardzo pragnie choć przez chwilę pobyć sama. Czy marzenia, nawet te poczynione przez klopsiki na talerzu, konia na biegunach albo małą cebulkę to naprawdę same głupoty? A może wcale nie, bo wspaniałe jest każde marzenie, które wywołuje uśmiech? Otóż to, tak właśnie jest – w marzeniach najpiękniejsze jest to, że się marzy. Aby się o tym przekonać, wystarczy wziąć do ręki „Marzenia. Fakty, mity i głupoty” i otworzyć na dowolnej stronie. Książki z obrazkami (zresztą mistrzowskimi!) zwykle rysowane i pisane są dla najmłodszych czytelników, ale ta jest na pewno dla każdego…”

O autorze i ilustratorze:

Maciej Szymanowicz  – ilustrator, projektant książek, twórca plakatów teatralnych i gier planszowych. Za ilustracje do książki Renaty Piątkowskiej pt. „Wszystkie moje mamy” otrzymał nagrody w konkursie Przecinek i Kropka oraz Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Finaliści i uzasadnienia Kapituły

Tytuł: „Między światem a zaświatem”

Autorka: Katarzyna Jackowska-Enemuo

Ilustratorka: Nika Jaworowska-Duchlińska

Wydawnictwo Albus

Opis Kapituły: (…) to książka odwołująca się do najbardziej pierwotnych, ponadczasowych źródeł naszej kultury – mitów. Wchodzimy w świat mniej znanej, a fascynującej mitologii słowiańskiej. Autorce, antropolożce kultury, udało się odtworzyć tradycyjne opowieści z pogranicza świata widzialnego i niewidzialnego (…)

O autorce:

Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach – artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne – i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę.

O ilustratorce:

Nika Jaworowska-Duchlińska – scenografka, kostiumografka i ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Tytuł: „Dziwożona”

Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Ilustrator: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bajka

Opis Kapituły:

Sroga i bezwzględna Wiktoria Blum zarządza Domem dla Dziewczynek. Dom to właściwie fabryka dziewczynek idealnych. Idealnych według Wiktorii Blum – bezbrzeżnie grzecznych i nigdy nikomu nie sprawiających problemów. Pod żadnym pozorem. Grzeczne dziewczynki nawet spacerują grzecznie i wolno, aby się nie spocić. Grzeczne dziewczynki mają być tak grzeczne, że niemal niewidoczne dla świata.

Spokój mieszkanek Domu burzy jedynie krążąca chyłkiem opowieść o tajemniczych dziwożonach – strasznych istotach, które nocą porywają miłe i potulne dziewczynki, a podrzucają własne córki – krnąbrne i złośliwe. Na dziwożonę ciemną nocą niespodziewanie natyka się Madzia, jedna z wzorowych wychowanek. Spotkanie zmienia dla Madzi wszystko. No i przede wszystkim pokazuje, że największe zmiany w życiu zachodzą… w naszych głowach.

O autorce:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel– doktor literaturoznawstwa, która naukowe zainteresowania przekuwa bezpośrednio w działanie! Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, międzynarodową listę Białych Kruków („The White Ravens”) oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Jest zwyciężczynią organizowanego przez Empik konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” oraz laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2007 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużeni Kulturze – Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Unii Literackiej. Ponadto jest mamą trójki dorosłych już dzieci i mieszka w Gdańsku.

O ilustratorce:

Marianna Oklejak – ilustratorka, projektantka książek, plakatów i okładek płyt. Jej ilustracje wielokrotnie były nagradzane i wyróżniane m.in. przez Polską Sekcję IBBY oraz wpisane zostały na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jest ilustratorką popularnej serii książek dla dzieci „Basia”.

Tytuł: „Uciekaj. Hydropolis”

Autor: Zygmunt Miłoszewski

Ilustrator: Piotr Sokołowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo WAB / Grupa Wydawnicza Foksal

Opis Kapituły:

„Z ogromnym poczuciem humoru, a równocześnie do głębi przejmująco i błyskotliwie o grożącej nam apokalipsie? Tak, można. Trzeba tylko stworzyć bohatera przenikliwego, autentycznego i inteligentnie pyskatego. Jak bohater „Hydropolis” Zygmunta Miłoszewskiego. I wtedy o sprawach najważniejszych czytamy na jednym wdechu, wkręceni w doskonale utkaną, wręcz filmową fabułę.”

O autorze:

Zygmunt Miłoszewski – autor powieści i opowiadań dla dorosłych, redaktor, felietonista,  miłośnik i znawca gier komputerowych. Autor baśni dla dzieci pt. „Góry żmijowe”.

O ilustratorze:

Piotr Sokołowski – grafik, ilustrator książek i gier planszowych, miłośnik gier konsolowych.

Tytuł: „Drań, czyli moje życie z jamnikiem”

Autorka: Zofia Stanecka

Ilustratorka: Marianna Sztyma

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kropka

Opis Kapituły:

„Długo zanosiło się na to, że Zosia nigdy nie doczeka się swojego Drania. Ale jednak przyszedł ten jeden z najpiękniejszych dni w jej życiu – w domu pojawił się wymarzony, wyśniony pies! Drań, a nawet Dranisław lub Draniuszek sprawił, że stało się to, co tak często dzieje się, gdy rodzina powiększy się o psa – właściwie to życie zaczyna liczyć się od teraz. Bo teraz nie jest się już samemu, ma się wiernego przyjaciela jamnika i cały świat dorosłych jest o wiele łatwiejszy, nawet jeśli są to lata 80., czas stanu wojennego i tata ma poważne problemy. Wspaniała i wspaniale napisana historia o tym, że przyjaźń i przywiązanie to wielkie słowa, które niepostrzeżenie zamieniają dziecięcy świat na o wiele, wiele lepszy…”

O autorce:

Zofia Stanecka – pisarka, autorka kultowej serii książek o „Basi”. Jej książki („Świat według dziadka” oraz „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”) wpisane zostały na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, a nominowany do Nagrody Żółtej Ciżemki „Drań, czyli moje życie z jamnikiem” otrzymał wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.

O ilustratorce:

Marianna Sztyma – malarka, projektantka książek, rysowniczka komiksów, ilustratorka książek dla dzieci, najczęściej ilustratorka prasowa. Współpracuje z wieloma czasopismami. Z przyjaciółkami w kolektywie POL_SZTYMA_WOLNA tworzy kolekcje talerzy i wazonów.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress