Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki

(w kolejności alfabetycznej)
Kobieta pozuje do zdjęcia, popiersie

dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar

Przewodnicząca Kapituły

profesor w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Kierownik Katedry Teorii i Antropologii Literatury oraz przewodnicząca rady naukowej Centrum Badań nad Literaturą i Kulturą dla Dzieci i Młodzieży w tym uniwersytecie. Współredaguje jeden z naukowych roczników w uczelni. Jest także redaktorką wielu monografii zbiorowych (w tym: Światy dzieciństwa. Infantylizacje w literaturze i kulturze, Kraków 2016, wspólnie z Małgorzatą Chrobak) i autorką kilku książek (m.in. Narracje (re)konstrukcyjne, narracje interwencyjne, literackie reprezentacje dzieciństwa, Warszawa 2021). Prowadzi zajęcia z zakresu poetyki, teorii i antropologii literatury, metodologii literaturoznawczej, literatury dla dzieci i młodzieży. Przewodniczy kapitule Nagrody Żółtej Ciżemki.

Fot. Adam Gołda

aktualności Żółta Ciżemka
o nagrodzie Żółtej Ciżemki
kapitula Żółtej Ciżemki
statuetka
regulamin Żółtej Ciżemki
Nagroda Żółtej Ciżemki edycja I
Nagroda Żółtej Ciżemki edycja II
Nagroda Żółtej Ciżemki edycja III
Nagroda Żółtej Ciżemki edycja IV
kobieta siedzi przy stole pozując do zdjęcia, lekko się uśmiecha. lewą rękę trzyma oparta na stole

Wioletta Gawlik-Janusz

absolwentka filologii polskiej, dziennikarka Radia Kraków i Radia Kraków Kultura. Prowadzi programy z zakresu publicystyki, medycyny i profilaktyki uzależnień. Związana z redakcją kultury, gdzie recenzuje książki, czyta wiadomości kulturalne i rozmawia z przedstawicielami instytucji kultury. Interesuje się literaturą dla dzieci i młodzieży oraz psychologią, jest autorką programów „Kultura dla najmłodszych” w Radiu Kraków Kultura oraz „Zapiski rodzica” w Radiu Kraków. Konferansjerka imprez plenerowych, koncertów kameralnych i zawodów sportowych. Laureatka konkursów recytatorskich i plastycznych. Prywatnie mama, żona oraz właścicielka psa Molly.

Fot. Radio Kraków

Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki

Marcin Bruchnalski

ur. w 1958 roku, jeden z najwybitniejszych krakowskich ilustratorów. Absolwent Akademii Medycznej i Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci, współpracując z licznymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Od lat tworzy dla czasopisma „Świerszczyk”. Najważniejsza nagroda – „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY (1999) – za prace do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rym, cym, cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym”.

Iwona Haberny

absolwentka polonistyki i historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założycielka Agencji Promocyjnej OKO, specjalizującej się w organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych, prezeska fundacji Bookowy Dom. Laureatka nagrody „Książka Roku IBBY 2017″ w kategorii „Popularyzacja Czytelnictwa”. Prowadzi liczne projekty i szkolenia związane z  niestandardowymi formami promocji czytelnictwa. Jest organizatorką wielu wydarzeń literackich, m.in. dziewięciu edycji festiwalu związanego z przyznawaniem Nagrody Kościelskich, dziesięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival”, trzech edycji projektu językoznawczego „Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim”, multimedialnego projektu edukacyjnego „Kod Krakowa”, popularyzującego wiedzę o mieście oraz literackich gier edukacyjnych „Świteź”, „Robak”.

Fot. Andrzej Banaś

dr Anna Machwic

absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2010 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki: sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Od 2003 roku uczy studentów projektowania, a od 2013 roku jest kierownikiem Pracowni Ilustracji w macierzystej uczelni. Książka dla dzieci jest obszarem jej zainteresowań naukowych i pasją. Występowała na międzynarodowych konferencjach, m.in. Europejska Sztuka Ilustracji w Warszawie (2009), Think(in) Visual Communication w Warszawie (2014), Illustration Reaserch w Krakowie (2012), Laughter in Visual Communicationw Warszawie (2016). Prowadziła w kraju i za granicą warsztaty i wykłady dotyczące ilustracji m.in. w North Wale School of Art and Design w Wrexham (Wielka Brytania) czy w Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii (Belgia). Zajmuje się szerokim propagowaniem wartościowej książki dla dzieci, będąc kuratorem konkursu Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci oraz towarzyszącej mu konferencji Książka dla dzieci – jak to się robi? Wydarzenia te, organizowane przez ASP w Katowicach od 2008 roku, co dwa lata, są przeglądem aktualnych tendencji w zakresie projektowania książek dla najmłodszych.

Fot. Barbara Kubska

kobieta w okularach pozuje do zdjęcia. Portret

Izabela Ronkiewicz-Brągiel

zastępca dyrektora Biblioteki Kraków ds. merytorycznych. Magister bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Autorka i koordynatorka wielu projektów realizowanych w nowohuckich bibliotekach, m.in. „Wyjść poza mrok – informacja i edukacja”, „Nowa Huta czyta”, ”W przyjaźni z naturą”, „Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest”.

W 2014 r. odznaczona przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego Odznaką „Honoris gratia”. Od 2009 r. pracowała jako instruktor w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej, a od 2016 r. pełniła tam obowiązki dyrektora.

dr Agnieszka Staniszewska-Mól

dyrektor Biblioteki Kraków. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo. Nauczyciel akademicki, jako językoznawca od lat blisko współpracuje z logopedami, współautorka haseł w Encyklopedii Logopedii. Absolwentka z tytułem Master d’Administration podyplomowych studiów organizowanych przez Uniwersytet w Lyonie i Uniwersytet Jagielloński.

Przed rozpoczęciem pracy w Bibliotece Kraków wieloletni zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta Krakowa. Redaktor prowadząca serii wydawniczej Poczet Krakowski i twórca portalu internetowego pod tą nazwą – projektu stworzonego we współpracy z Biblioteką Jagiellońską oraz Archiwum Narodowym w Krakowie. Współautorka haseł w powstającej Encyklopedii Krakowa.

Byli członkowie Kapituły Nagrody Żółtej Ciżemki

Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki

prof. Alicja Baluch

prof. zw. dr hab., literaturoznawca, profesor zwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie była kierownikiem Katedry Literatury dla Dzieci i Młodzieży, a także kierownikiem Katedry Literatury XX wieku. Jej dorobek naukowy koncentruje się wokół teorii literatury, pogranicza sztuk (literatury i malarstwa); charakterystyczne jest w nim zastosowanie kontekstów mitograficznych do interpretacji polskiej i światowej klasyki literatury dziecięcej. Opublikowała wiele książek naukowych związanych z interesującą ją tematyką. Jest członkiem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydała trzy tomiki poezji i kilka książek dla dzieci i młodzieży, wierszem i prozą.

dr Stanisław Dziedzic (1953-2021)

Były Przewodniczący Kapituły

dyrektor Biblioteki Kraków. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (filologia polska, dziennikarstwa ), historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W latach 2004–2016 dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa, od 2017 roku dyrektor Biblioteki Kraków. Autor ponad tysiąca publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Jego teksty autorskie tłumaczono na piętnaście języków. Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) oraz Komitetu Naukowego ds. Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Inicjator i koordynator fenomenu kulturowego pod Wawelem – Krakowskich Nocy („Noc Muzeów Krakowskich”, „Noc Teatrów”, „Krakowskich Nocy Jazzu”, „Nocy Cracovia Sacra”, „Nocy Poezji”).

Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki

dr Anna Skoczek

doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, nauczyciel akademicki, pracowała w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ, Zakładzie Języka Polskiego PWSZ w Tarnowie, Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – ZOD w Brzesku. Ukończyła filologię polską w krakowskiej WSP, historię w Uniwersytecie Jagiellońskim i studium dziennikarskie. Autorka wielu publikacji książkowych. Redaktor „Historii Literatury Polskiej” w X tomach oraz „Historii Literatury i Kultury Polskiej” (t.1-4) i autorka artykułów do tych publikacji.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress