Nagroda Żółtej Ciżemki

W 2017 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, Biblioteka Kraków podjęła decyzję o powołaniu ogólnopolskiej Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży.

Obierając na patronkę Nagrody Antoninę Domańską, autorkę powieści i opowiadań historycznych, nawiązano do najlepszych polskich tradycji literatury dla dzieci.

Biblioteka Kraków za cel ustanowienia Nagrody Żółtej Ciżemki przyjęła uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników.

Poprzez tę inicjatywę pragniemy wyróżnić tych rodzimych autorów, ilustratorów, grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym przynosić im intelektualną, emocjonalną i estetyczną przyjemność z obcowania ze światem dobrej książki.

Statuetkę wykonał prof. Krzysztof Nitsch.

aktualności Żółta Ciżemka
o nagrodzie Żółtej Ciżemki