Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków

Za nami ósma edycja „Narodowego Czytania” – ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.

7 września w całej Polsce odczytywane są fragmenty 8 nowel, których – jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda, „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

„Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa
„Dym” – Maria Konopnicka
„Katarynka” – Bolesław Prus
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” – Bruno Schulz (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)
„Orka” – Władysław Stanisław Reymont
„Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
„Sachem” – Henryk Sienkiewicz
„Sawa” – Henryk Rzewuski (z cyklu: Pamiątki Soplicy)

Na scenie obok Nowohuckiego Centrum Kultury, wśród czytających nowele obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury z terenu Nowej Huty oraz aktorzy:

• Małgorzata Bogajewska – Dyrektor Teatru Ludowego
  • Magdalena Doksa-Tverberg – Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK
  • Jan Franczyk – Red. Naczelny „Głosu Tygodnika Nowohuckiego”
  • Jerzy Fedorowicz – Senator RP
  • Jerzy Fedorowicz Jr – Zastępca dyrektora Teatru Ludowego
  • Jerzy Friediger – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego
  • Urszula Grabowska – aktorka
  • Lidia Jazgar – zespól „Galicja”
  • Stanisław Moryc – Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII
  • Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta ds. Kultury
  • Sławomir Pietrzyk – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa

Wydarzenie uświetniły piosenki w wykonaniu Lidii Jazgar oraz przejazd Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prowadzenie: Stanisław Dziedzic – dyrektor Biblioteki Kraków oraz Zbigniew Grzyb – dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury

Oprawę artystyczną wydarzenia na pl. Szczepańskim zapewniły chóry pod dyrygenturą Ryszarda Źróbka: Chór I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie i Chór Absolwentów I LO w Krakowie KANON oraz balet dworski „Cracovia Danza”.

Wśród czytających nowele obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury oraz wybitni krakowscy aktorzy:

• Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa
  • Dominik Jaśkowiec – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
  • Małgorzata Jantos – Radna Miasta Krakowa
  • Krzysztof Jedrysek – aktor
  • Ewa Kaim – aktorka
  • Anna Polony – aktorka
  • Dorota Segda – Rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
  • Joanna Schoen – Scenograf
  • Jacek Romanowski – aktor
  • Jerzy Trela – aktor

Wydarzenie, podczas którego uczciliśmy również 200. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszki, transmitowaliśmy do Biblioteki Centralnej Miasta Wilno.

Prowadzenie: Paweł Kumięga.

Galeria: 7 września 2019