Oferta dla osób z niepełnosprawnością

Księgozbiór

W Bibliotece Kraków gromadzimy księgozbiór, którego zakres treściowy przydatny jest osobom z niepełnosprawnością oraz członkom ich rodzin. Gromadzimy materiały, które pobudzają i wspierają zainteresowania, rekompensują fizyczne i psychiczne ograniczenia, odpowiadają różnym poziomom kompetencji czytelniczych.

W Bibliotece Kraków gromadzimy i udostępniamy osobom niewidomym, niedowidzącym oraz seniorom zbiory na CD, DVD, MP3 oraz w formacie DAISY.

Pomoce optyczne

W wielu placówkach dostępne są pomoce optyczne w postaci lup i linijek (filie: 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56).

W Filii nr 56 znajduje się specjalne stanowisko komputerowe z dużym monitorem,  programem udźwiękowiającym HAL oraz skanerem z programem OCR przeznaczonym dla osób z dysfunkcją wzroku.

Czytaki

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”, osoby niewidome lub słabowidzące, mogą wypożyczać audiobooki zapisane w formacie DAISY, obsługiwanym przez odtwarzacz Czytak.

Najwybitniejsze dzieła literatury pięknej polskiej i zagranicznej, książki popularnonaukowe oraz inne, niedostępne wcześniej w wersji dźwiękowej pozycje wraz z odtwarzaczami, dostępne są w Bibliotece Głównej, Filii 6, Filii 21, Filii 35, Filii 45 oraz Filii 56.

Osoby posiadające własne urządzenie, mogą przynieść kartę pamięci Czytaka, na którą zostaną nagrane wybrane pozycje.

Czytaj więcej o projekcie Larix

„Książka do domu”

Biblioteka Kraków oferuje osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym lub starszym bezpłatną usługę „Książka do domu”.  Książki dostarczane są  przez bibliotekarza z filii bibliotecznej znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania czytelnika.

Działalność kulturalna

Przez cały rok prowadzimy działania spełniające funkcję integracyjną. Organizujemy spotkania integracyjne dla osób z niepełnosprawnością, głośne czytania literatury, warsztaty plastyczne i muzyczne, przeglądy nowości książki mówionej, warsztaty z elementami biblioterapii, lekcje biblioteczne, warsztaty komputerowe, zajęcia dotyczące bezpieczeństwa. Organizujemy również wystawy, prezentujące twórczość osób z niepełnosprawnością i twórców nieprofesjonalnych.

W Bibliotece Kraków realizujemy również projekty skierowane do osób z niepełnosprawnością. Obecnie realizowany jest projekt „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU”.