Oferta dla osób z niepełnosprawnością

Księgozbiór

W Bibliotece Kraków gromadzimy księgozbiór, którego zakres treściowy przydatny jest osobom z niepełnosprawnością oraz członkom ich rodzin. Gromadzimy materiały, które pobudzają i wspierają zainteresowania, rekompensują fizyczne i psychiczne ograniczenia, odpowiadają różnym poziomom kompetencji czytelniczych.

W Bibliotece Kraków gromadzimy i udostępniamy osobom niewidomym, niedowidzącym oraz seniorom zbiory na CD, DVD, MP3 oraz w formacie DAISY.

Pomoce optyczne

W wielu placówkach dostępne są pomoce optyczne w postaci lup i linijek (filie: 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56).

W Filii nr 56 znajduje się specjalne stanowisko komputerowe z dużym monitorem, programem udźwiękowiającym HAL oraz skanerem z programem OCR przeznaczonym dla osób z dysfunkcją wzroku.

Czytaki

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”, osoby niewidome lub słabowidzące, mogą wypożyczać audiobooki zapisane w formacie DAISY, obsługiwanym przez odtwarzacz Czytak.

Najwybitniejsze dzieła literatury pięknej polskiej i zagranicznej, książki popularnonaukowe oraz inne, niedostępne wcześniej w wersji dźwiękowej pozycje wraz z odtwarzaczami, dostępne są w Bibliotece Głównej, Filii 6, Filii 21, Filii 35, Filii 45 oraz Filii 56.

Osoby posiadające własne urządzenie, mogą przynieść kartę pamięci Czytaka, na którą zostaną nagrane wybrane pozycje.

Czytaj więcej o projekcie Larix


„Książka do domu”

Biblioteka Kraków oferuje osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym lub starszym bezpłatną usługę „Książka do domu”.  Książki dostarczane są  przez bibliotekarza z filii bibliotecznej znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania czytelnika.

Działalność kulturalna

Przez cały rok prowadzimy działania spełniające funkcję integracyjną. Organizujemy spotkania integracyjne dla osób z niepełnosprawnością, głośne czytania literatury, warsztaty plastyczne i muzyczne, przeglądy nowości książki mówionej, warsztaty z elementami biblioterapii, lekcje biblioteczne, warsztaty komputerowe, zajęcia dotyczące bezpieczeństwa. Organizujemy również wystawy, prezentujące twórczość osób z niepełnosprawnością i twórców nieprofesjonalnych.

W Bibliotece Kraków realizujemy również projekty skierowane do osób z niepełnosprawnością m.in. projekty „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU” edycja I i edycja II.

Biblioteki z wejściem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami:

Biblioteka Główna – ul. Powroźnicza 2
Filia 4 – ul. Bobrowskiego 11
Filia 6 – al. I. Daszyńskiego 22
Filia 13 – ul. M. Dzielskiego 2
Filia 14 – ul. Ugorek 14
Filia 16 – ul. W. E. Radzikowskiego 29
Filia 17 – ul. Ojcowska 27
Filia 18 – ul. K. Siemaszki 31
Filia 21 – ul. Królewska 59
Filia 29 – ul. Praska 52
Filia 31 – ul. Zachodnia 7/3a
Filia 38 – ul. W. Sławka 10
Filia 39 – ul. por. Halszki 1
Filia 47 – os. Dywizjonu 303/1
Filia 49 – os. Tysiąclecia 42
Filia 52 – os. Na Stoku 1
Filia 53 – os. Stalowe 12
Filia 55 – os. Teatralne 25
Filia 56 – os. Zgody 7