Opowieść Wigilijna – Boże Narodzenie u sąsiadów

Opowieść Wigilijną w Salonie Literackim poprowadzili Katarzyna Siwiec i Michał Kozioł, a gościnnie wystąpili Michał Zabłocki i Czesław Mozil.

Od XIV stulecia, najpierw w królestwie polskim, a później w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, współżyli ludzie różnej (choć jednak chrześcijańskiej) wiary i różnego języka. Różnie też witali oni Narodzenie Zbawiciela. Dziś, w dobie ogólnoświatowej unifikacji obyczajów, warto przypomnieć dane czasy. Nie tylko warto, ale wręcz trzeba. No bo kto dziś pamięta o tym, że w niektórych okolicach pod wigilijny biały obrus kładło się nie tylko siano, ale także cztery ząbki czosnku? Gdzie na Wigilię jadano dwa kisiele, żurawinowy i owsiany? Gdzie na wigilijnym stole był śledź z marchewką, a gdzie „studenina”? Gdzie gazda rozpalał rankiem „żywy ogień”? Kto pił podczas wieczerzy „juchę”? W jakich okolicach i dlaczego kładziono pod wigilijny stół stolarskie narzędzia?

Katarzyna Siwiec –dziennikarka, autorka i współautorka kilkunastu tytułów książkowych i wydawnictw albumowych, m. in. Andrusów król, Idze, idze bajoku. Rzecz o krakowskim Zwierzyńcu.

Michał Kozioł – krakauerolog, regionalista, miłośnik Krakowa oraz Małopolski, a przede wszystkim Zwierzyńca i Półwsia Zwierzynieckiego.

Czesław Mozil – wokalista i kompozytor, w rozmowie z autorem tekstów Michałem Zabłockim, zaprezentuje część materiału z wydanego w ubiegłym roku albumu „Kiedyś to były święta”. Płyta zawiera 24 piosenki na 24 dni kalendarza adwentowego i nagrana została w ramach projektu Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości, z uczniami szkół muzycznych z całego kraju.

 


14 grudnia 2019