łączymy siły z Biblioteką Metropolitalną im. Ervina Szabo w Budapeszcie.

Umowę w imieniu Biblioteki Kraków podpisała dyrektor Agnieszka Staniszewska-Mól, stronę węgierską reprezentował dyrektor generalny Peter Fodor. Zawarliśmy ją na okres 3 lat (obowiązywać będzie do 2026 roku).

Dzięki temu będziemy wspólnie organizować przedsięwzięcia kulturalne i naukowe, a także realizować programy podnoszące kompetencje bibliotekarzy, wizyty studyjne oraz wymiany zbiorów poświęconych Krakowowi i Budapesztowi.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich Budapesztu oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowa umowa stanowi kontynuację dotychczasowych działań realizowanych przez obie strony. W ramach wcześniejszej umowy przedstawiciele obu bibliotek uczestniczyli wspólnie w konferencjach organizowanych w Krakowie i Budapeszcie, czy też konsultowali się poszukując najlepszych rozwiązań w okresie pandemii.

Biblioteka Kraków udzieliła także wsparcia w procesie aplikacyjnym Budapesztu mającym na celu uzyskanie tytułu Światowej stolicy książki. W kwietniu 2023 roku mieszkańcy Budapesztu mogli podziwiać przygotowaną i przekazaną przez Bibliotekę Kraków wystawę „Lem na okładce”.