Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego

25 listopada 2020 roku odbyło się spotkanie Jury ogólnopolskiego konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego – 500 rocznica urodzin Zygmunta II Augusta.

Konkurs ogłoszony został 3 września 2020 r. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych, w dwóch kategoriach wiekowych:
– kategoria I – uczniowie klas IV-VI SP
– kategoria II – uczniowie klas VII-VIII SP

Zadanie uczestników polegało na indywidualnym opracowaniu projektu okolicznościowego znaczka pocztowego upamiętniającego postać Zygmunta II Augusta, z uwzględnieniem jego mecenatu artystycznego, a także wydarzeń z dziejów Rzeczypospolitej zainicjowanych przez króla.

Przy wykonaniu znaczka można było inspirować się wybranymi motywami z zachowanych renesansowych eksponatów na wawelskich ekspozycjach, wydarzeniami politycznymi lub prywatnymi z życia króla.

Projekt miał być zgodny z zasadami budowy znaczka pocztowego. Praca miała być wykonana techniką komputerową lub dowolną techniką plastyczną (można było łączyć kilka technik).

Skład Jury:
Przewodniczący – Czesław Dźwigaj, prof. ASP
Członkowie:
Robert Adamczak, Bożena Litewka – Dział Oświatowy Zamku (Organizator)
Anna Grychowska – Biblioteka Kraków (Partner)

Na konkurs nadesłano 73 prace. Jury przyznało następujące nagrody główne i wyróżnienia:

W kategorii wiekowej klas IV–VI

• I miejsce – Natalia Chomąt, SP 4, Goleniów
  • II miejsce – Natalia Dworak, ZSP, Przewrotne
  • III miejsce – Bartosz Kuzak, ZSP 2 (SP 68), Kraków

• Judyta Podwojska, SP 3, Ełk
  • Alan Słoński, SP 72, Warszawa
  • Antonina Gałczyńska, SP 4, Bochnia

W kategorii wiekowej klas VII-VIII

• I miejsce – Hanna Rzeszut, SP 2, Mielec
  • II miejsce – Adrian Puto, SP 129, Kraków
  • III miejsce – Apolonia Furmańczyk, SP TSSP im. P. Michałowskiego, Kraków

• Zuzanna Janicka, SP 38, Lublin
  • Marianna Gałczyńska, SP 4, Bochnia

Finał konkursu odbędzie się na platformie Webex. O terminie spotkania Laureaci zostaną poinformowani e-mailem.

Galerię prac można obejrzeć na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu.

Organizator konkursu – Zamek Królewski na Wawelu | Partner – Biblioteka Kraków