Salon Literacki. Szkoła pisarzy i poetów prof. Gabrieli Matuszek

Zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na wirtualne spotkanie z prof. Gabrielą Matuszek-Stec – założycielką najstarszej w Polsce szkoły pisarzy i poetów, działającej od 1994 r. na podstawie jej autorskiego programu. W rozmowie weźmie udział także prof. Artur Grabowski, któremu od października br. prof. Matuszek-Stec powierza kierowanie studiami.

Przedmiotem rozmowy będzie program studiów i historia szkoły, w której wykładają i wykładali najwybitniejsi pisarze, poeci i krytycy, w tym nobliści (Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk), laureaci najbardziej prestiżowych nagród literackich (m.in. Marek Bieńczyk, Roman Honet, Karol Maliszewski, Piotr Sommer), a absolwenci otrzymali wiele nagród literackich (m.in. Ewa Sonnenberg, Weronika Murek, Przemysław Owczarek, Joanna Lech).

ℹ Wieczór literacki oglądamy na Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków i tam komentujemy, prowadzący widzi wtedy pytania.

✍ GABRIELA MATUSZEK-STEC – literaturoznawczyni, eseistka, krytyk literacki, profesor tytularny na Wydziale Polonistyki UJ. Zajmuje się literaturą przełomu XIX/XX wieku, literaturą najnowszą, polsko-niemieckimi związkami kulturowymi, przekładem literackim, twórczym pisaniem. Wykładała literaturę polską na wielu europejskich uniwersytetach. Wieloletnia Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, obecnie członek Zarządu głównego SPP. Autorka książek wydawanych w Polsce i w Niemczech. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, odznaką „Honoris Gratia”.

✍ ARTUR GRABOWSKI – poeta, dramatopisarz, eseista, prozaik, twórca teatralny, krytyk, autor przekładów, profesor na Wydziale Polonistyki UJ; zajmuje się literaturą polską XX wieku, komparatystyką, teorią literatury i teatru oraz filozofią. Jako stypendysta Fundacji Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej wykładał na uniwersytetach amerykańskich w Chicago, Seattle i Buffalo. Ostatnio wydał wybór poezji „Wersje” (2018), powieść „Am. Dziennik z drugiej strony” (2018), rozprawę o metateatrze „Prawdziwy Dramat Teatru” (2017), oraz zbiór dramatów „Trzy, cztery – tragedia!” (2015). Prowadzi warsztaty głównie dramaturgiczne; od października 2020 kierownik SLA UJ.

Spotkanie poprowadzi Jadwiga Malina.

8 LIPCA | GODZ. 18:00 | ON-LINE
FACEBOOK Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”