Wieczór autorski Ewy Elżbiety Nowakowskiej

Gościem Salonu Literackiego była Ewa Elżbieta Nowakowska – autorka książki „Smoki, żaglowce i napisy na murach. Felietony o AGH i okolicach”.

Co łączy Staszica z Leśmianem, a ulicę Pomorską z morzem? Czy na Kawiorach jadało się kawior, a ulica Gramatyka jest niegramatyczna? Jakie znaczenie mają litery „NA” na murach? Który amerykański poeta pisał wiersze o parku Jordana? Co pierwotnie miało się znajdować na dachu gmachu A-0? Gdzie mieszkał jeden z założycieli AGH? Czy w średniowieczu wykładano górnictwo? Ile smoków w okolicy naszej uczelni mogą znaleźć geolodzy? Jaki jest związek Ewangelii z metalurgią? Gdzie w pobliżu AGH mieszkali Żydzi i Romowie? Co uprawiano przy ulicy Ogrodniczek?

Na te i na inne pytania odpowiada zbiór felietonów Ewy Elżbiety Nowakowskiej, wykładowczyni języka angielskiego w Studium Języków Obcych, ale także nagradzanej poetki i tłumaczki, w tym roku obchodzącej dwudziestolecie debiutu książkowego. Autorka ukazuje inną, nieznaną historię AGH i okolic, zwracając uwagę na detale, zapomniane opowieści, czytając z kamieni, szukając piękna w najdrobniejszych okruchach: oknie, bramie, świetle na murze, zdziczałym ogródku, opowiedzianej przez taksówkarza anegdocie…

Prowadzenie: Elżbieta Zechenter-Spławińska

 


21 listopada 2019