Skorzystaj z darmowych e-booków

Nasze biblioteki będą zamknięte do odwołania. W tym czasie nie wypożyczamy książek, ale cały czas można korzystać z internetowych bibliotek e-booków.

Wolne Lektury

Wolne Lektury to internetowa biblioteka prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska, w której znajdziesz utwory należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Liczba tytułów Wolnych Lektur stale rośnie, bo dostarczają je sami cyfrowi bibliotekarze.

E-booki i audiobooki można pobrać za darmo na dowolne urządzenie (PC, tablet, smartfon, odtwarzacz mp3) bezpośrednio z katalogu bibliotecznego oraz, zgodnie z prawem, bez żadnych ograniczeń czytać, słuchać, a nawet udostępniać innym.

Książki udostępniane są w kilku formatach:

• e-booki: html, txt, pdf, epub, mobi, fb2,
  • audiobooki: mp3, Ogg Vorbis oraz format DAISY dostosowany do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Aby wyszukać publikacje z Wolnych Lektur w internetowych katalogach Biblioteki Kraków (katalog on-line, katalog KrakówCzyta.pl), w polu wyszukiwania należy wpisać hasło: „Wolne Lektury”.

KATALOG 👉 tiny.pl/tbw21
 www.biblioteka.krakow.pl/wolne-lektury/

IBUK Libra

IBUK Libra to wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do publikacji z różnych dziedzin.

Aby z niej skorzystać, trzeba posiadać kartę czytelnika Biblioteki Kraków. Napisz na adres  ebooki@biblioteka.krakow.pl i poproś o kod dostępu do IBUK Libra.

UWAGA: IBUK Libra przekazało nam kolejną pulę 200 dodatkowych kodów (ważnych do 5 czerwca 2020), dla osób, które nie są zapisane do Biblioteki Kraków.

KATALOG 👉 tiny.pl/tbw8h
 www.biblioteka.krakow.pl/ibuk-libra

LEGIMI

W księgarni Legimi znajdziecie tysiące ebooków do czytania na czytnikach, tabletach i smartfonach. Aby uzyskać darmowy dostęp do zasobu Legimi należy posiadać ważną kartę Biblioteki Kraków. O nowych zasadach wydawania kodów Legimi w czasie zamknięcia filii bibliotecznych, przeczytasz tutaj.

POLONA

3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Dostęp jest bezpłatny.

polona.pl

NINATEKA

Ninateka to cyfrowa platforma, na której udostępniono ponad 7 000 filmów i audycji o kulturze.

Znajdziecie tu m.in. filmy dokumentalne i fabularne, zapisy spektakli teatralnych i koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne czy audycje radiowe. Jest też wyodrębniona sekcja, gdzie dostępne są słuchowiska czy audycje poświęcone literaturze.

Młodszym dzieciom szczególnie polecamy Czytanie przed spaniem czyli ponad 50 krótkich opowieści czytanych  przez znanych polskich aktorów.

EBSCO

czyli eBook Public Library Collection zawiera ponad 35 tysięcy obcojęzycznych książek elektronicznych (w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim) dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W bazie można znaleźć literaturę o różnorodnej tematyce m.in. literaturę fabularną, poradniki, biografie, publikacje na temat zdrowia i fitnessu, hobby, podróży czy gotowania. Wszystkie e-książki przeglądane online są dostępne w nieograniczonym dostępie.

Aby skorzystać z bazy należy się zalogować:

Nazwa użytkownika: ns280363main
Hasło: bibkrk2020!

Federacja Bibliotek Cyfrowych

W FBC możesz przeszukiwać elektroniczne zbiory polskich instytucji kulturalnych i naukowych. W bazie FBC znajduje się ponad 6,7 miliona obiektów cyfrowych! FBC jest największym polskim dostawcą danych do Europeany.

Europeana

Europeana współpracuje z tysiącem europejskich archiwów, bibliotek i muzeów i udostępnia ich zbiory dostępne on-line. Kolekcja liczy ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych.

Lektury

Lektury.gov.pl to kolejna wirtualna biblioteka, w której uczniowie i nauczyciele znajdą wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych.

Czytaj PL

15 kwietnia 2020 wystartowała edycja specjalna akcji Czytaj PL. Do 3 maja, po ściągnięciu aplikacji Woblink, możecie korzystać z darmowego dostępu do 30 darmowych książek w formie ebooków i audiobooków

Czas literatury

Na stronie Kraków Miasto Literatury UNESCO znajdziecie archiwalne numery „Czasu Literatury”. Kwartalnik literacki wydawany przez Bibliotekę Kraków możecie teraz czytać za darmo w wersji cyfrowej.

Empik Go

Empik na 60 dni udostępnił dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków, e-booków, słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go. Zaloguj się na empik.com i sprawdź jak pobrać darmowe e-booki i audiobooki.