Współczesny ekslibris polski i zagraniczny (1990-2018)

„Współczesny ekslibris polski i zagraniczny” to wystawa, na której zaprezentujemy dzieła wybitnych twórców ekslibrisów. Na wernisaż zapraszamy 10 kwietnia o godz. 18.00 do Filii nr 45 (ul. Teligi 24).

Ekslibris od zawsze kojarzył się z książką, ale w ostatnich latach jako gatunek twórczości znacząco się  usamodzielnił. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach coraz rzadziej powstają prywatne księgozbiory. Nie mają zatem praktycznego zastosowania znaki własnościowe wklejane do książek.

Na wystawie prezentowane są prace wielu twórców i kolekcjonerów współpracujących z Galerią Ekslibrisu Biblioteki Kraków. Najważniejszym celem ekspozycji jest obdarzenie widzów pięknem współczesnej sztuki graficznej, wykonanej w różnorodnych technikach, z nadzieją, iż czas na renesans powstawania księgozbiorów ponownie wróci, a tym samym do łask powrócą ekslibrisy.

Przy okazji warto przypomnieć, iż krakowskie ekspozycje ekslibrisów po 1989 roku zawsze będą się kojarzyć z Andrzejem Znamirowskim, który organizował je od 1990 roku w Domu Kultury Podgórze, kierowanym wtedy przez Martę Perucką-Tytko.

 

 

Galeria ekslibrisu

 

Ekspozycja, będąca częścią GALERII EKSLIBRISU, została zorganizowana we współpracy z kolekcjonerem Jackiem Owczarkiem.