Rozmowy o Tadeuszu Micińskim

W piątek 22 listopada zapraszamy na rozmowę o Tadeuszu Micińskim z udziałem Wojciecha Kowalewskiego i Krzysztofa Bilińskiego.
Pretekstem do rozmowy będzie wydana w maju 2019 roku, nakładem Wydawnictwa IX, książka „Mené-Mené-Thekel Upharisim!… Quasi una phantasia” Micińskiego w opracowaniu Wojciecha Kowalewskiego.

Tadeusz Miciński – poeta i dramaturg tworzący w okresie Młodej Polski. Pochodził z Łodzi. Studiował historię w Krakowie i filozofię w Lipsku. W Berlinie poznał Stanisława Przybyszewskiego. Podczas pobytu w Zakopanem Miciński zaprzyjaźnił się ze Stanisławem Witkiewiczem. Miciński zadebiutował poematem Łazarze opublikowanym w „Ateneum” (1896).
Jako poeta Miciński wychodzi od nastrojowo-impresjonistycznych utworów, zbliża się ku symbolizmowi i nadrealizmowi. Jako dramaturg – reprezentuje nurt ekspresjonizmu. Poeta pojmował świat w sposób manichejski, jako teren walki dobra ze złem, a zagadnienia te przedstawiał w sposób symboliczny i alegoryczny.

➖ ➖ ➖

Wojciech Kowalewski (ur. 1978) – współtwórca i pracownik Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej (WBP Kraków); dydaktyk i wykładowca akademicki (Zarządzanie informacją, UJ). Zrealizował projekty związane z digitalizacją: Ilustrowanego Kuryera Codziennego, Czasu, Wiadomości Literackich, Przekroju, Życia Literackiego i innych. Publikuje na tematy związane z rozwojem technologicznym bibliotek (komputeryzacja, opracowanie metadanych, digitalizacja zbiorów) oraz poświęconych zagadnieniom okultyzmu w literaturze. Pasjonat Tadeusza Micińskiego, E.A. Poe, Ch. Baudelaire’a, A. Crowleya i H.P. Lovecrafta. Miłośnik muzyki ekstremalnej.

Krzysztof Biliński (ur. 1978) – założyciel i właściciel „Wydawnictwa IX”. Wydawca szeroko rozumianej literatury fantastyki, grozy i nurtu dystopijnego oraz innych gatunków literackich. Popularyzator twórczości m.in. H.P. Lovecrafta, E. Bulwer-Lyttona, T. Micińskiego. Gość i uczestnik konwentów i festiwali: Polcon, Copernicon, Kfason, Skiercon, Pyrkon, Dni Fantastyki, Falcon, Kapitularz, Imladris i wielu innych. Autor artykułów w monografii naukowej „Światy grozy” Ośrodka Badawczego Facta Ficta, w czasopiśmie „OkoLica Strachu”. Juror konkursów w magazynie „Histeria” oraz w konkursie „Kryształowe Smoki” na Dniach Fantastyki.

22 Lis 2019

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” | ul. Szczepańska 1