Salon Literacki | Anna Pituch-Noworolska

Wieczór autorski Anny Pituch-Noworolskiej.

Anna Pituch-Noworolska – z zawodu lekarz, pediatra i immunolog. Pisze od czasów szkoły średniej, ale debiutowała dopiero w 2006 tomem poezji Bukiety czasu. Potem opublikowała dalsze tomy poetyckie Gotyk (2007), Jesienny księżyc (2009), Wiersze rozsypane (2012), Skrzynia pełna wiatru (2015), Portret z magnolią (2017), Krajobrazy dni (2021). Swoje próby prozatorskie wydała w formie krótkich opowiadań zatytułowanych Gobeliny (2011). Jej poezja jest refleksyjna, opisująca przyrodę i nasze ludzkie istnienie w przyrodzie, nieuchronność przemijania, emocje, tęsknoty i marzenia. Nie mówi o sobie, że jest poetą czy prozaikiem określa siebie jako człowieka, który pisze. A używa słów w sposób precyzyjny i jednoznaczny, choć wiele pozostawia czytelnikowi do dopowiedzenia. Wiersze regularnie publikowała początkowo w Almanachach Bronowickiego Karnawału Literackiego wydawanego przez Klub Kultury „Mydlniki”, a następnie w Almanachach Krakowskiej Nocy Poetów wydawanych przez Krakowski Oddział ZLP oraz cykliczne almanachy z sympozjów Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Ponadto gościnnie jej wiersze były publikowane w Gazecie Kulturalnej wydawanej przez Dom Kultury w Zelowie, Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim. Opracowała kilka scenariuszy spektakli poetyckich (Hiszpańskie tango, Poezja w podróży, Walentynki  – miłość kobieca i męska w utworach poetów, Z poezją przez lato, Walentynki – własne wiersze miłosne, Walentynki – miłość we dwoje, Cyprian Kamil Norwid- moralista wizjoner, Kwiaty w poezji, Słońce w kropki rosy) wystawionych w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, w filii Biblioteki Kraków, w czasie Międzynarodowych Targów Książki.

Równolegle do poezji pisze opowiadania publikowane  regularnie w Literacie Krakowskim. Za opowiadania związane z zawodem lekarza otrzymała nagrody: I w dziedzinie prozy w konkursie: „Przychodzi wena do lekarza” (2019) oraz dwukrotnie wyróżnienia w konkursie „Puls słowa” (2017, 2022).

Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Unii Polskich Pisarzy Lekarzy (UPPL). Od 2015 roku prowadzi warsztaty twórcze dla stowarzyszenia „Otwórzcie drzwi” działającego na rzecz rozwoju psychiatrii i opieki środowiskowej. W tym czasie powstały toniki poezji i spektakle poetyckie złożone z utworów poetyckich i prozatorskich pisanych przez osoby dotknięte chorobą psychiczną.

Jej zainteresowania to historia sztuki, a pasje to fotografia i podróże. Zafascynował ją okres średniowiecza, jego kultura, architektura, historia i sztuka. Podróżowała po Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Gdyby miała wybrać miejsce, które lubi najbardziej ze wszystkich swoich podróży to była by to Toskania. Jej łagodny krajobraz, zabytki i historia pozwalają aktywnie odpoczywać i wciąż fascynują. Wspomnienia z tych podróży można znaleźć w wierszach (Jesienny księżyc, Krajobrazy dni, Skrzynia pełna wiatru). Fascynacja sztuką i życiem w okresie średniowiecza zaowocowała tomikiem poezji (Gotyk) i zbiorem opowiadań (Gobeliny).

Prowadzenie: Robert Marcinkowski – architekt, poeta. Nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W dorobku oprócz realizacji architektonicznych posiada indywidualne wystawy rysunków i fotografii, liczne piosenki autorskie, oraz ilustracje zarówno muzyczne – do prezentacji poetyckich, jak i plastyczne – do książek i czasopism. Indywidualne książki poetyckie: Jutro (1990), Przez krajobraz nieziemski iście (2000), …Kolwiek (2006), Kierunki żeglugi (2008), Okruchy (2021), Bzdurki pogodne (2022).

Data

09 lut 2023

Czas

18:00 - 19:00

Lokalizacja

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” | ul. Szczepańska 1

Organizator

Biblioteka Kraków

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress