Salon Literacki | Krzysztof Lisowski

Salon Literacki Biblioteki Kraków

Wieczór autorski Krzysztofa Lisowskiego – „Jakiś Odys i inne pisaniny”.

KRZYSZTOF LISOWSKI – poeta, redaktor, krytyk literacki, eseista, prozaik, tłumacz, autor wierszy dla dzieci – urodził się 2 sierpnia 1954 roku w Krakowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował 50 lat temu jako poeta w roku 1972 na łamach „Życia Literackiego”. W latach 1977-2019  pracował w Wydawnictwie Literackim, był członkiem redakcji  miesięcznika „Kraków” oraz wieloletnim współpracownikiem kilku pism m.in. „Nowe Książki”, „Kwartalnika Artystycznego”; od początku istnienia kwartalnika „Czas Literatury”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN-Clubu. W latach 1999-2000 członek Komisji Kwalifikacyjnej Zarządu Głównego SPP. Wykładał w szkole „creative writing” Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współredagował „Dekadę Literacką” (1990-2005).

Za twórczość literacką otrzymał m. in.: Nagrodę im. Andrzeja Bursy (1976), Nagrodę  im. Stanisława Piętaka (1981), stypendium Fundacji im. Adama Mickiewicza w Toronto (1987), Nagrodę Miasta Krakowa (1990), „Krakowska Książka Miesiąca” (za  33 zapewnienia o miłości do świata – X/1999), stypendium rządu Szwecji na Gotlandii (2000), kilkakrotnie stypendium Ministra Kultury RP. W 2014 roku, Nagrodę Poetycką im. Bednarczyków za tom Poematy i wiersze do czytania na głos. W 2019 roku Nagrodę Poetycką im. ks. Jana Twardowskiego. W 2015 otrzymał medal Gloria Artis. Tłumaczony na kilkanaście języków – ostatnio na turecki, arabski, serbski i norweski. Opublikował około 30 książek.

Prowadzenie: Jadwiga Malina

23 mar 2023