Wręczenie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca Września | Sabina Jakubowska „Akuszerki”

Sabina Jakubowska – mgr archeologii, dr nauk humanistycznych, certyfikowana doula, nauczycielka i mama. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży otrzymała Nagrodę Główną w konkursie „Promotorzy Debiutów” Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. „Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.

 

Porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy. Inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki.

Zima 1885 roku, podkrakowska wieś. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko.                             W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka. Splot życiowych okoliczności sprawia, że i ona zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.

***

Świat „Akuszerek” pokazany jest z czułością, ale bez znieczulenia. Brud jest brudem, przemoc przemocą, a miłość i mądrość idą w poprzek religijności. W tle toczą się wojny, wybuchają pożary, zarazy i pogromy. Dzieci się rodzą i odchodzą, jedne do szkół, inne na śmierć, bo wielka historia za nic ma codzienny trud kobiet. To prawdziwa i mądra powieść o przyjmowaniu życia i szacunku wobec śmierci.

Barbara Sadurska, pisarka, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

 

„Akuszerki” zawładnęły moją wyobraźnią od początku. A potem powieść wiązała mnie ze sobą strona za stroną mocną pępowiną akcji. I nie potrafię przesądzić, czy największą zaletą „Akuszerek” jest świetne odtworzenie sztuki położniczej naszych prababek, czy też poruszająca opowieść o splatających się liniach życia i śmierci. Jednego jestem pewna: gdy mówimy, że poród odbył się siłami natury, ta natura jest kobietą.

Elżbieta Cherezińska, pisarka, autorka bestsellerowych powieści historycznych

 

Prowadzenie: Anna Marchewka, Marcin Wilk

Data

29 wrz 2022

Czas

18:00 - 19:00

Lokalizacja

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” | ul. Szczepańska 1

Organizator

Biblioteka Kraków

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress