„Z folklorem pod rękę” – wyjątkowy cykl spacerów

Za nami wyjątkowy cykl spacerów po dawnych podkrakowskich wsiach! Odwiedziliśmy wsie: Mogiłę, Bronowice i Zwierzyniec!

Zorganizowaliśmy cykl spacerów popularyzujących wiedzę o kulturze ludowej, pokazujących kulturę i zachowane relikty dziedzictwa ludowego oraz tradycje regionu. Spacery są częścią projektu „Moc podmiejskich tradycji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

 

Harmonogram spacerów:

„Wieś Mogiła” – 18 lipca | Zbiórka uczestników na rogu ul. Żaglowej i Klasztornej

W trakcie spaceru mogliśmy zobaczyć pozostałości wsi Mogiła, przydrożną kapliczkę, stare chaty, jeden z najstarszych kościołów w Krakowie, ogrody cystersów, drewniany kościół parafialny, dwór należący do przedstawicieli lokalnej elity oraz cmentarz parafialny.

 

 „Wieś Bronowice” – 25 lipca | Zbiórka uczestników na rogu ul. Zielony Most i Balickiej

W trakcie spaceru będzie można zobaczyć kapliczkę ufundowaną przez Jakuba Susuła, budynek dawnej szkoły, miejsce po karczmie Hirscha Singera, starą kuźnię wraz z narzędziami, chałupy bronowickie, pozostałość po Twierdzy Kraków w postaci schronu amunicyjnego oraz kapliczkę Maryjną.

 

 „Wieś Zwierzyniec” – 29 lipca | Zbiórka uczestników w Parku Kieszonkowy im. Papcia Chmiela, ul. Królowej Jadwigi 81

Spacer po Zwierzyńcu w poszukiwaniu śladów historii, teraźniejszości, a także magii i mitów, które sprawiają, że jest to jedna z najbardziej fascynujących części dzisiejszego Krakowa.

 

O PROJEKCIE „MOC PODMIEJSKICH TRADYCJI”