ZAGUBIENI – Weź udział w II edycji niezwykłej gry miejskiej

Pomóż uratować świat! Zbierz ekipę ratunkową i zapisz się do gry 22 września.

Gra miejska „Zagubieni” to jeden z komponentów projektu Biblioteki Kraków „Świat książki w zasięgu ręki”. Pierwsza edycja gry już się odbyła, zapraszamy na drugą i ostatnią w tym roku!

Ekscentryczny naukowiec i pisarz-grafoman, Ambroży Wierciński, pragnie stworzyć najpoczytniejszą powieść świata. Zaprojektował  w tym celu algorytm znacznie bardziej zaawansowany niż Chat GPT… Niestety, jego maszyna, dysponująca ogromną mocą obliczeniową, zamiast wygenerować powieść doskonałą, zaburzyła czasoprzestrzeń. Siła wstrząsu była tak duża, że z alternatywnych literackich światów sprowadziła na ziemię szereg postaci literackich, a na koniec uszkodziła maszynę… Sam pisarz Wierciński zbiegł z miejsca zdarzenia.

Bohaterowie literaccy pojawili się niespodziewanie w filiach Biblioteki Kraków. Nie wiedzą, co się z nimi stało, a jedynym sposobem nawiązania z nimi kontaktu, jest wczucie się w ich świat. Nawiązanie kontaktu z przybyszami z literackich światów jest bardzo ważne. To oni, zdaniem informatyków badających sprawę, mogą podać niezbędne dane, które pozwolą fachowcom naprawić maszynę Wiercińskiego. Czasu jest niewiele, bo jak ustalili informatycy, na Ziemię zmierzają już kolejni książkowi bohaterowie. Tym razem jednak będą to czarne charaktery i prawdziwi złoczyńcy! Nie można do tego dopuścić!

Tematem przewodnim gry są bohaterowie słynnych powieści, a także rozmaite gatunki i motywy literackie. Każda z filii, w których będzie trwać rozgrywka, zostanie specjalnie zaaranżowana i zainscenizowana pod dany gatunek literacki: kryminał, fantasy, horror, romans, powieść przygodowa, baśń i komedia, a zabawę poprowadzą znane postaci literackie! Dodatkową atrakcją zachęcającą do gry będzie możliwość zrobienia sobie zdjęć z ucharakteryzowanymi bohaterami.

Jednocześnie w ramach Gry „Zagubieni” odbywać się będą dwa konkursy:

  • na najlepszy strój nawiązujący do dowolnego bohatera literackiego;

Przed grą uczestnicy będą zachęcani do przebierania się i zabawy konwencją gatunków literackich oraz ich bohaterów. Ogólne zasady konkursu: przebrać się, zrobić zdjęcie w jednej z filii, biorącej udział w grze, wrzucić fotografię na Facebooka lub Instagrama i oznaczyć Bibliotekę Kraków. Po zakończeniu dwóch edycji gry Komisja konkursowa wybierze zwycięzców na podstawie zdjęć robionych w trakcie gry.

  • na najciekawszą nazwę grupy – Komisja konkursowa wybierze zwycięzców na podstawie rejestracji i wypełnionych kart zgłoszeniowych z polem „nazwa grupy”.

Ogólne zasady Gry Miejskiej „Zagubieni” (szczegóły znajdują się w regulaminie):

  • Do rozgrywek zapraszamy grupy 2-5 osobowe. Aby wziąć udział w grze należy wypełnić formularz zgłoszeniowy określając liczbę osób chętnych na udział w grze, a następnie w dniu Gry dokonać rejestracji grupy w Filii startowej (Filia nr 7 na al. Pokoju).
  • Limit zgłoszeń na jeden termin Gry to 150 osób – łącznie ze wszystkich grup.
  • Gra odbywać się będzie w godzinach 11:00-19:00.
  • Uczestnicy mają za zadanie odwiedzić jak najwięcej lokalizacji, odnaleźć bohaterów i wykonać dla nich specjalne zadania, które zostaną nagrodzone punktami. Liczy się liczba zebranych punktów oraz łączny czas w jakim zostały zebrane.
  • Uczestnicy podczas rejestracji swoich drużyn (22 września) wyposażeni zostaną w Karty Gry, na których będą zbierać pieczątki za poprawne wykonanie zadania, a także specjalne mapy. Na mecie zostanie zweryfikowana liczba zebranych punktów i wypełniona karta zostanie wymieniona na zaproszenie na Bal Kostiumowy, podczas którego zostaną wyłonieni zwycięzcy.
  • Gra przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych grami miejskimi, LARPAMI, literaturą, historią oraz dobrą zabawą – niezależnie od grupy wiekowej.
  • W drugim terminie (22 września) przeprowadzona będzie w lokalizacjach: Biblioteka Główna (ul. Powroźnicza 2), Filia nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3), Filia nr 7 (al. Pokoju 33),  Filia nr 21 Oddział dla dzieci (ul. Królewska 59), Filia nr 22 (ul. Henryka Sienkiewicza 2),  Filia nr 25 (ul. Fałata 2) i Filia nr 33 (ul. Zakopiańska 103).

  Zapisy od 1 września 2023 r.

REGULAMIN GRY „ZAGUBIENI

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego